Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszustwo "na wynajem". Mieszkanka regionu wynajęła na urlop kwaterę widmo

Dag, mat. KPP
Mieszkanka regionu straciła kilkaset złotych, po tym, jak znalazła atrakcyjna ofertę wynajmu pokoju w kurorcie zimowym i wpłaciła zaliczkę. Opoczyńska policja ostrzega przed oszustwem "na wynajem". Na co zwrócić uwagę zamawiając nie tylko zimowy urlop i nie stracić pieniędzy?

Oszustwo na wynajem. Opocznianka straciła pieniądze

Mieszkanka powiatu opoczyńskiego na portalu internetowym znalazła ofertę wynajmu kwatery w jednym z zimowych kurortów. Wpłaciła kilkaset złotych zaliczki, po czym straciła kontakt z osobą, która oferowała wynajem. Mechanizm oszustów jest bardzo prosty.

- Po wpłaceniu zaliczki kontakt z "wynajmującym” urywa się - wyjaśnia asp. szt. Barbara Stępień, rzecznik opoczyńskiej komendy. - Oszustwo "na wynajem” polega na spreparowaniu ogłoszenia o wynajmie kwatery w popularnych miejscowościach wypoczynkowych. Zazwyczaj są to bardzo atrakcyjne cenowo ogłoszenia, kuszące doskonałą lokalizacją, pięknymi wnętrzami i jeszcze piękniejszymi widokami. Czasami chwila nieuwagi wystarczy, żeby stracić pieniądze, o czym przekonała się mieszkanka powiatu opoczyńskiego - dodała.

Na co zatem zwrócić uwagę zamawiając kwaterę na wyczekiwany zimowy urlop?

Decydując się na konkretną lokalizację wynajmu kwatery, sprawdźmy czy pensjonat, domek w ogóle istnieje.

- Nie dajmy się nabrać na super okazję - dodaje rzeczniczka policji. - Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Takie "świetne okazje” powinny być dla potencjalnego klienta podejrzane. Zbierzmy na temat obiektu jak najwięcej informacji. Nie warto sugerować się jedynie opiniami na stronie obiektu - często mogą być one spreparowane - podobnie jak cała strona z ofertą. Sprawdźmy opinie na temat obiektu na innych stronach internetowych.

Jeśli w ogłoszeniu jest podanych bardzo mało informacji o obiekcie, danych kontaktowych, to także powinno wzbudzić nasz niepokój.

Uczciwe firmy oferujące wynajem kwater, pokoi mają na swoich stronach internetowych opublikowany Regulamin, bądź informacje, w których oprócz zasad pobytu gości, powinny się znaleźć także dane właściciela obiektu z numerami NIP, Regon czy KRS. Jak podaje serwis biznes.gov.pl, mając te dane możemy łatwo sprawdzić przez Internet korzystając z ogólnodostępnych rejestrów wiarygodność osoby wynajmującej kwaterę:

- W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej znajdziemy firmy osób fizycznych (działalność jednoosobowa i wspólnicy spółek cywilnych)

- W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdziemy: spółki prawa handlowego (m.in. spółki z o.o., spółki jawne)

– W rejestrze REGON odnajdziemy spółki cywilne (jeśli nie znajdziesz aktualnych danych w CEIDG).

Warto korzystać z dostępnych wszelkich danych, by ustrzec się przed utratą często sporych sum pieniędzy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto