Kilkadziesiąt miast i miasteczek, setki scen, uznani aktorzy i reżyserzy. Region łódzki to bez wątpienia ulubiony region filmowców. To właśnie w naszym regionie, z myślą o tradycjach filmowych, powstał choćby „Szlak filmowy województwa łódzkiego”. Do najbardziej filmowych miejsc w naszym regionie bezsprzecznie należą Piotrków Trybunalski, Łódź, Sulejów, Inowłódz, Wolbórz, Poświętne, Nieborów, Skierniewice i Lipce Reymontowskie, a także Zgierz i Tomaszów Mazowiecki. To miejsca, gdzie powstawały najsłynniejsze sceny znanych i lubianych polskich filmów, a także seriali.
Choć w naszym regionie powstały dziesiątki filmów, to dziś w naszej galerii prezentujemy najbardziej znane i lubiane filmy, również te, o których głośno było na świecie, a także miasta i miasteczka, które można podziwiać na szklanym ekranie. Przypominamy też historię niektórych z nich.
"Bitwa Warszawska 1920" powstawała w Piotrkowie i Poświętnem 11 lat temu
Poświętne, podobnie jak i Piotrków, nie pierwszy raz był planem polskiego filmu. Ponad dziesięć lat temu sceny do swojej produkcji „Bitwa Warszawska 1920” nagrywał tu Jerzy Hoffman. W Poświętnem filmowcy gościli przy kościele św. Józefa. Można tu było spotkać odtwórcę głównej roli męskiej - Borysa Szyca, który zagrał ułana Jana Krynickiego. W Poświętnem powstawały też m.in. „Czterej pancerni i pies”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” „Hubal” , czy „Katyń”.
Region opoczyński na sceny do "Zimnej wojny" upatrzyła też ekipa filmowa Pawła Pawlikowskiego, który na Festiwalu Filmowym w Cannes odebrał statuetkę dla najlepszego reżysera, a film otrzymał pięć Europejskich Nagród Filmowych. Produkcja m.in. była też trzykrotnie nominowana do Oscarów i zdobyła Złote Lwy.
Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w pałacu w Białaczowie (pow. opoczyński) i w Łodzi. W zabytkowym kompleksie pałacowym, który należał do rodu Nałęcz-Małachowskich w Białaczowie, nagrano kilka scen, a opoczyńscy muzycy nagrywali na potrzeby filmu oberka opoczyńskiego. W filmie można podziwiać białaczowski pałac od zewnątrz, a niektóre sceny powstały też we wnętrzach pałacu Małachowskiego. Główny bohater dzwoniąc do swej ukochanej wypowiada nawet nazwę miejscowości - Białaczów. Z kolei statystów z Białaczowa zobaczyć można w scenach nagrywanych przed pałacem.
W Piotrkowie Trybunalskim - filmowym Radzyminie, ekipa gościła kilka dni
W Piotrkowie ekipa Jerzego Hoffmana gościła na starówce - głównie u zbiegu ulic Starowarszawskiej i Grodzkiej. To właśnie tutaj - na placu przed kościołem farnym oraz na ulicy Starowarszawskiej kręcone były sceny batalistyczne. Na placu Czarnieckiego powstawała scena pożaru.
Planem filmowym był też kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Rwańskiej. Nagrywano tu m.in. mowę księdza Ignacego Skorupki, którego zagrał Łukasz Garlicki, a także uroczystą procesję i wymarsz wojsk.
Piotrków gościł odtwórczynię głównej roli kobiecej - Nataszę Urbańską i znaną z serialu "Czas honoru" Ewę Wencel.
Tomaszów Mazowiecki i okolice w serialu „Czterej pancerni i pies”
W tomaszowskim plenerze pancerni wspomogli oddział rotmistrza Kality w obronie mostu - w tej roli wystąpił zabytkowy most kolejowy (rozebrany w 2015 r.) na rzece Pilicy. Z kolei Gustlik (Franciszek Pieczka) ćwiczył celność strzału po skróceniu lufy czołgu „Rudy” w sąsiedztwie położonej w gminie Tomaszów Mazowiecki kopalni piasku „Biała Góra”. Nad Pilicą (która wówczas na potrzeby filmu stała się Odrą) nieopodal tzw. Małych Grot Nagórzyckich, załoga czołgu 102 wbiła słup z godłem Polski. Rysunek orła uzupełniony został o góry - tworzył go Grigorij (Włodzimierz Press), który chciał dodać element krajobrazu Gruzji. Z kolei przy przystani OSiR na ul. PCK przez rzekę przedzierał się Tomasz Czereśniak (Wiesław Gołas).
Zaledwie kilkaset metrów od Skansenu Rzeki Pilicy, po drugiej stronie rzeki, na tomaszowskiej Przystani - na charakterystycznych umocnieniach brzegu rzeki, kręcone były w 1968 r. sceny do 14. odcinka, przedzierania się przez linię frontu Tomasza. Słynne słowa "Pyrkosz, pyrkosz i nie jedziesz" padły na drodze ze Spały do Konewki, a dawny PGR w Ujeździe to Fort Olgierd.
Szlak Czterech Pancernych wiedzie przez Tomaszów, pobliską Białą Górę, Spałę, Konewkę, Ujazd, Inowłódz i Poświętne. Szlak otworzyli członkowie toruńskiego Stowarzyszenia Klub Pancernych, które kultywuje tradycje serialu. W sumie wielbiciele serialu znaleźli i oznaczyli dziesięć miejsc w Tomaszowie i okolicach, które w 1968 r. były scenerią podczas kręcenia drugiej serii serialu. Wszystkie miejsca można zobaczyć na tablicy, która stanęła w Skansenie Rzeki Pilicy. Można tu kupić także miniprzewodnik, z którym możemy kultowe miejsca zwiedzić.
Jednak największą atrakcją, jaka czeka na fanów pancernych w skansenie jest kultowy czołg T-34, odrestaurowany i uruchomiony dzięki współpracy tomaszowskiej placówki z Klubem Pancernych.
Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?