Łódzkie to ulubiony region filmowców w Polsce. Tu gościli najlepsi reżyserzy i aktorzy [ZDJĘCIA]

dg
Region łódzki to bez wątpienia ulubiony region filmowców. Gościli tutaj znani reżyserzy oraz aktorzy polscy i zagraniczni. To właśnie w naszym regionie powstawały sceny do filmowych czy serialowych hitów, później nagradzanych nie tylko na polskich festiwalach. Tutaj także wypowiadano najsłynniejsze słowa i zdania, do dziś powtarzane przez miliony Polaków. Zapraszamy na filmową podróż po województwie łódzkim!

Kilkadziesiąt miast i miasteczek, setki scen, uznani aktorzy i reżyserzy. Region łódzki to bez wątpienia ulubiony region filmowców. To właśnie w naszym regionie, z myślą o tradycjach filmowych, powstał choćby „Szlak filmowy województwa łódzkiego”. Do najbardziej filmowych miejsc w naszym regionie bezsprzecznie należą Piotrków Trybunalski, Łódź, Sulejów, Inowłódz, Wolbórz, Poświętne, Nieborów, Skierniewice i Lipce Reymontowskie, a także Zgierz i Tomaszów Mazowiecki. To miejsca, gdzie powstawały najsłynniejsze sceny znanych i lubianych polskich filmów, a także seriali.

Choć w naszym regionie powstały dziesiątki filmów, to dziś w naszej galerii prezentujemy najbardziej znane i lubiane filmy, również te, o których głośno było na świecie, a także miasta i miasteczka, które można podziwiać na szklanym ekranie. Przypominamy też historię niektórych z nich.

"Bitwa Warszawska 1920" powstawała w Piotrkowie i Poświętnem 11 lat temu

Poświętne, podobnie jak i Piotrków, nie pierwszy raz był planem polskiego filmu. Ponad dziesięć lat temu sceny do swojej produkcji „Bitwa Warszawska 1920” nagrywał tu Jerzy Hoffman. W Poświętnem filmowcy gościli przy kościele św. Józefa. Można tu było spotkać odtwórcę głównej roli męskiej - Borysa Szyca, który zagrał ułana Jana Krynickiego. W Poświętnem powstawały też m.in. „Czterej pancerni i pies”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” „Hubal” , czy „Katyń”.

Region opoczyński na sceny do "Zimnej wojny" upatrzyła też ekipa filmowa Pawła Pawlikowskiego, który na Festiwalu Filmowym w Cannes odebrał statuetkę dla najlepszego reżysera, a film otrzymał pięć Europejskich Nagród Filmowych. Produkcja m.in. była też trzykrotnie nominowana do Oscarów i zdobyła Złote Lwy.

Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w pałacu w Białaczowie (pow. opoczyński) i w Łodzi. W zabytkowym kompleksie pałacowym, który należał do rodu Nałęcz-Małachowskich w Białaczowie, nagrano kilka scen, a opoczyńscy muzycy nagrywali na potrzeby filmu oberka opoczyńskiego. W filmie można podziwiać białaczowski pałac od zewnątrz, a niektóre sceny powstały też we wnętrzach pałacu Małachowskiego. Główny bohater dzwoniąc do swej ukochanej wypowiada nawet nazwę miejscowości - Białaczów. Z kolei statystów z Białaczowa zobaczyć można w scenach nagrywanych przed pałacem.

W Piotrkowie Trybunalskim - filmowym Radzyminie, ekipa gościła kilka dni

W Piotrkowie ekipa Jerzego Hoffmana gościła na starówce - głównie u zbiegu ulic Starowarszawskiej i Grodzkiej. To właśnie tutaj - na placu przed kościołem farnym oraz na ulicy Starowarszawskiej kręcone były sceny batalistyczne. Na placu Czarnieckiego powstawała scena pożaru.

Planem filmowym był też kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Rwańskiej. Nagrywano tu m.in. mowę księdza Ignacego Skorupki, którego zagrał Łukasz Garlicki, a także uroczystą procesję i wymarsz wojsk.

Piotrków gościł odtwórczynię głównej roli kobiecej - Nataszę Urbańską i znaną z serialu "Czas honoru" Ewę Wencel.

Tomaszów Mazowiecki i okolice w serialu „Czterej pancerni i pies”

W tomaszowskim plenerze pancerni wspomogli oddział rotmistrza Kality w obronie mostu - w tej roli wystąpił zabytkowy most kolejowy (rozebrany w 2015 r.) na rzece Pilicy. Z kolei Gustlik (Franciszek Pieczka) ćwiczył celność strzału po skróceniu lufy czołgu „Rudy” w sąsiedztwie położonej w gminie Tomaszów Mazowiecki kopalni piasku „Biała Góra”. Nad Pilicą (która wówczas na potrzeby filmu stała się Odrą) nieopodal tzw. Małych Grot Nagórzyckich, załoga czołgu 102 wbiła słup z godłem Polski. Rysunek orła uzupełniony został o góry - tworzył go Grigorij (Włodzimierz Press), który chciał dodać element krajobrazu Gruzji. Z kolei przy przystani OSiR na ul. PCK przez rzekę przedzierał się Tomasz Czereśniak (Wiesław Gołas).

Zaledwie kilkaset metrów od Skansenu Rzeki Pilicy, po drugiej stronie rzeki, na tomaszowskiej Przystani - na charakterystycznych umocnieniach brzegu rzeki, kręcone były w 1968 r. sceny do 14. odcinka, przedzierania się przez linię frontu Tomasza. Słynne słowa "Pyrkosz, pyrkosz i nie jedziesz" padły na drodze ze Spały do Konewki, a dawny PGR w Ujeździe to Fort Olgierd.

Szlak Czterech Pancernych wiedzie przez Tomaszów, pobliską Białą Górę, Spałę, Konewkę, Ujazd, Inowłódz i Poświętne. Szlak otworzyli członkowie toruńskiego Stowarzyszenia Klub Pancernych, które kultywuje tradycje serialu. W sumie wielbiciele serialu znaleźli i oznaczyli dziesięć miejsc w Tomaszowie i okolicach, które w 1968 r. były scenerią podczas kręcenia drugiej serii serialu. Wszystkie miejsca można zobaczyć na tablicy, która stanęła w Skansenie Rzeki Pilicy. Można tu kupić także miniprzewodnik, z którym możemy kultowe miejsca zwiedzić.

Jednak największą atrakcją, jaka czeka na fanów pancernych w skansenie jest kultowy czołg T-34, odrestaurowany i uruchomiony dzięki współpracy tomaszowskiej placówki z Klubem Pancernych.

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie