Zespół Szkół Powiatowych w Drzewicy będzie kształcić kolejarzy. Podpisano umowę o współpracy z PKP

Dag
PKP PLK nawiązały współpracę z Zespołem Szkół Powiatowych w Drzewicy i będą kształcić przyszłych pracowników kolei. Uczniowie kierunku technik transportu kolejowego podczas nauki będą mieć zapewnione praktyki zawodowe, a najlepsi comiesięczne stypendia. Po zakończeniu edukacji zyskają możliwość pracy na kolei. To już 48 szkoła, z którą współpracują PLK, kształcąca młodzież na kierunkach kolejowych.

Umowa o współpracy Zespołu Szkół Powiatowych w Drzewicy z PKP PLK

Marian Pisarek, dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych w Drzewicy oraz Ireneusz Merchel, prezes PKP SA podpisali umowę patronacką. Umowa dotyczy kształcenia wykwalifikowanych pracowników kolejnictwa - czyli dyżurnych ruchu, uczyć się także będą przyszli automatycy sterowania ruchem, specjaliści budowania i utrzymania dróg kolejowych oraz elektroenergetycy transportu szynowego.

Uczniowie będą mieć zapewnioną praktykę zawodową u boku wykwalifikowanych pracowników z Zakładu Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej. Najlepszym uczniom od II klasy będą wypłacane comiesięczne stypendia. W ramach współpracy uczniowie zyskają możliwość doskonalenia wiedzy i umiejętności na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Prezes Ireneusz Merchel powiedział, że od 2016 roku PKP zatrudniły 330 absolwentów szkół współpracujących z PLK.

- Dzięki współpracy z zarządcą infrastruktury kolejowej możemy jeszcze lepiej przygotować uczniów kierunku technik transportu kolejowego do wejścia na ścieżkę zawodową. Już w trakcie nauki będą mogli poznać tajniki pracy na kolei i korzystać z wiedzy i doświadczenia kolejarzy podczas praktyk zawodowych. Stypendia i możliwość stabilnej pracy w PKP PLK zachęcą do nauki zawodu – mówił Marian Pisarski, dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych w Drzewicy.

Zespół Szkół Powiatowych w Drzewicy jest 48 szkołą w kraju, które podpisały z PKP tego rodzaju umowę. Przypomnijmy, że szkoła kształci techników transportu kolejowego i współpracuje z PKP Intercity Remtrak.

Przy podpisaniu umowy o współpracy obecni byli także wicestarosta Maria Barbara Chomicz, Rafał Kądziela, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Opoczyńskiego, Piotr Majerczak, członek zarządu PKP SA oraz Poseł na Sejm Robert Telus.

Inwestycja w młodą kadrę

W roku szkolnym 2021/ 22 w 48 placówkach współpracujących z PLK uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności na kierunkach – technik transportu kolejowego, technik budownictwa kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz technik teleinformatyk. W bieżącym roku do współpracy dołączył Zespół Szkół w Sędziszowie. W ubiegłym roku współpracę z PLK rozpoczęły m.in.: Technikum Kolejowe im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Kościuszki w Rybniku.

PLK dzięki współpracy chcą zyskać profesjonalnie przygotowanych pracowników i zapewnić płynne przekazywanie wiedzy oraz doświadczenia zawodowego przez długoletnich pracowników. Dzięki praktykom młodzież zdobywa umiejętności i potrzebne kompetencje zawodowe, które wykorzystają w przyszłej pracy zawodowej. Najlepszym uczniom wypłacane są comiesięczne stypendia. W bieżącym roku skorzysta z nich 273 uczniów w całej Polsce. PLK pomagają przy tworzeniu zaplecza dydaktycznego i udostępniają wykwalifikowanych wykładowców przedmiotów zawodowych. Dodatkowo na potrzeby szkolnych pracowni zawodowych przekazują m.in. elementy infrastruktury kolejowej: urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy czy semafory.

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie