Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie: Opoczyńskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół [STARE ZDJĘCIA]

mat. Muzeum Regionalnego w Opocznie
zbiory Muzeum Regionalnego w Opocznie
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” było bardzo ważnym elementem życia międzywojennego Opoczna. Przeczytajcie o jego historii i zobaczcie unikatowe zdjęcia ze zbiorów Muzeum Regionalnego.

„Czołem ojczyźnie, szponem wrogowi” – to motto powstałej w 1867 r., we Lwowie organizacji o nazwie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Od samego początku organizacja ta stawiała przed sobą dwa podstawowe cele - promowanie kultury i sprawności fizycznej oraz budowanie świadomości narodowej. Organizacja ta powstała dla „hartowania ducha i ciała” do walki o niepodległość narodu. W okresie I wojny światowej Sokołowie uczestniczyli m.in. w wypadkach listopadowych 1918 r. W okresie powojennym „Sokół” pozostał wierny swej idei – dobrowolnej, bezinteresownej służby Ojczyźnie. Widziano w nim szkołę cnót rycerskich, odwagi cywilnej i wojskowej, szkołę wyrabiającą koleżeństwo i fizyczną zręczność.

Opoczyńskie gniazdo „Sokoła” powstało stosunkowo późno, bo dopiero w 1926 r. Jego prezesem był Jan Włoszczewski, naczelnikami Stanisław Kunkel, Bolesław Ślaski, Maria Borowska. Opoczyńskie Towarzystwo Gimnastyczne miało swoją siedzibę zwaną „sokolnią” na ulicy Szewskiej, potem na ulicy Piotrkowskiej.

Jak wyglądała praca całoroczna opoczyńskiego Sokoła? Z zachowanych sprawozdań wynika, że członkowie Towarzystwa Gimnastycznego brali udział w różnych uroczystościach państwowych i religijnych - święcie 3 Maja, 11 Listopada, święcie morza, uczestnicząc w nabożeństwach, defiladach, pokazach gimnastycznych, ale przede wszystkim prowadzili działalność sportową. Brali udział w ćwiczeniach gimnastycznych, rozgrywali mecze piłki nożnej, uczestniczyli w zawodach wspólnie ze Związkiem Strzeleckim i strażakami. Urządzali wieczorki patriotyczne jak chociażby wieczornicę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, zebrania towarzysko-opłatkowe, „święcone jajko” oraz zabawy taneczne. Członkowie „Sokoła” nie tylko propagowali więc ruch fizyczny, ale animowali działalność kulturalno-oświatową oraz wychowywali w duchu patriotycznym.

W zbiorach Muzeum Regionalnego znajduje się wiele pamiątek po tej, trochę zapomnianej, organizacji, która w okresie międzywojennym była jednym ze znaczących elementów życia społecznego międzywojennego Opoczna.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto