Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami Festiwal Folk Attack w opoczyńskim muzeum. Muzycy porwali do tańca! ZDJĘCIA

Dag, mat. muzeum
Muzeum Regionalne w Opocznie
W sobotę, 10 września, już po raz siódmy odbył się niekonwencjonalny festiwal folklorystyczny Folk Attack organizowany przez Muzeum Regionalne w Opocznie. Deszczowa pogoda spowodowała, że artyści, zamiast na dziedzińcu, koncertowali wewnątrz muzeum.

Jako pierwsza zagrała utytułowana i znana nie tylko w regionie Kapela Romana Wojciechowskiego w niezmiennym od lat składzie: Roman Wojciechowski – skrzypce, Radosław Biniek – harmonia trzyrzędowa oraz Bogusław Lipski – bębenek ze stalką. Przypomnijmy, że Roman Wojciechowski jest laureatem indywidualnej nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (2012), odznaki „Zasłużony działacz kultury” (2000) i srebrnej odznaki „Gloria Artis (2022). Kapela porwała gości do wspólnej zabawy, a niektórych nawet do tańca przy dźwiękach rodzimych polek i oberków!

Następnie przed opoczyńską publicznością zaprezentowało się młode pokolenie muzyków. Pod czujnym okiem instruktor Kamilli Biniek-Kaczorowskiej zagrały dzieci z warsztatów rękodzielniczo-muzycznych realizowanych w ramach funduszy norweskich. Zajęcia muzyczne odbywały się w dniach 7-9 września w Muzeum Regionalnym.

Była to także do okazja do podsumowania pozostałych warsztatów, ocenienia powstałych prac i wyłonienia laureatów w takich dziedzinach jak rzeźba, haft, pisankarstwo, wycinanka oraz bukiety kwiatowe. Dyrektor Adam Grabowski wręczył nagrody, a wszystkim uczestnikom zajęć gratulował pasji i zaangażowania w kultywowanie tradycji naszych przodków. Festiwalowi towarzyszył również kiermasz rękodzieła ludowego, podczas którego można było kupić między innym prace uczestników warsztatów rękodzielniczych. Całkowity dochód przeznaczony był na cele charytatywne.

Na zakończenie wieczoru wystąpiła gwiazda tegorocznego festiwalu Folk Attack - zespół Zołotar Band. Artyści z Łodzi zaprezentowali muzykę etniczną, folkową inspirowaną muzyką pogranicza polskiego, białoruskiego i ukraińskiego. Podczas koncertu można było także kupić dwie płyty zespołu.

Festiwal odbył się w ramach Projekt Opoczno 2.0 - nowe otwarcie: Opoczno - bezpieczny ekologicznie regionalny ośrodek przedsiębiorczości o rozpoznawalnej marce i silnym poczuciu tożsamości lokalnej mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto