Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ubywa mieszkańców Opoczna. Wzrost procentowy liczby mieszkańców na minusie. Urząd podał statystyki

Oprac. dag
Materiały Urzędu Miejskiego w Opocznie
Liczba ludności w gminie Opocznie systematycznie spada od wielu lat. Tak wynika z tegorocznego raportu o stanie gminy Opoczno, który przygotował Urząd Miejski. Niepokojący, jak zauważono w raporcie jest fakt, że spada liczba ludności w mieście, przy utrzymującej się na stabilnym poziomie liczbie mieszkańców na terenach wiejskich.

Urząd Miejski opublikował raport o stanie gminy Opoczno

Z tegorocznego raportu o stanie gminy Opoczno wynika, że liczba mieszkańców systematycznie spada już od kilku lat. Według stanu na 31 grudnia 2020 r. w gminie Opoczno mieszkało 33 696 mieszkańców, w tym 20 553 osoby mieszkały w mieście, a 13 143 osoby to mieszkańcy obszaru wiejskiego gminy. W 2015 roku Opoczno liczyło 21 810 mieszkańców. To oznacza, że saldo procentowe liczby ludności w 2020 r. w stosunku do liczby ludności w 2015 roku wyniosło aż -6,12 procent. Liczba mieszkańców miasta przez ostatnie pięć lat zmniejszyła się więc o 1.257 osób.

- Na obszarze wiejskim liczba mieszkańców utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie - czytamy w raporcie. -W miejscowościach: Brzustówek, Bukowiec Opoczyński, Janów Karwicki, Kruszewiec, Mroczków Duży, Mroczków Gościnny, Różanna, Sielec, Sitowa, Sobawiny, Stużno, Stużno-Kolonia, Wola Załężna zanotowano wzrost.

Największy przyrost liczby mieszkańców odnotowano w miejscowości Wola Załężna, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Opoczno. Przyrost naturalny w gminie na koniec minionego roku ukształtował się na ujemnym poziomie. W poprzednich latach utrzymywał się na podobnym poziomie.

- Od 2015 r. liczba urodzeń w gminie była wyższa niż liczba zgonów, co powodowało, że przyrost naturalny był dodatni - wyliczają urzędnicy. - Wskaźniki ruchu naturalnego dla gminy Opoczno są więc stosunkowo korzystne. Ogólny obraz statystyki demograficznej całej gminy jest względnie zadawalający, gdyż mimo występowania charakterystycznych dla całego polskiego społeczeństwa trendów spadku przyrostu naturalnego, przyrost naturalny w gminie Opoczno, do ubiegłego roku kształtował się na poziomie dodatnim.

W 2020 r. liczba zgonów w stosunku do 2019 roku, niestety, zwiększyła się aż o 24 procent. Największy przyrost zgonów nastąpił w czwartym kwartale ubiegłego roku.

- W naszej ocenie może być on związany ze stanem epidemii spowodowanej zakażeniem wirusem SARSCoV-2 - informuje urząd.

Urzędnicy wydziału ewidencji ludności wyliczają, że w perspektywie kilkunastu następnych lat można zatem spodziewać się utrzymania struktury wiekowej ludności na podobnym poziomie. Pozwoli to utrzymać podobną liczbę dzieci w przedszkolach, uczniów w szkołach. Niepokojącą prognozą, jak zauważają w raporcie, dla struktury społecznej gminy jest spadek liczby ludności w mieście, przy utrzymującej się na stabilnym poziomie liczby mieszkańców terenów wiejskich.

Wskazują, że podstawową przyczyną zmniejszania się liczby ludności jest utrzymująca się migracja. Od kilku lat liczba osób wymeldowujących się poza teren gminy jest wyższa niż liczba nowych 5 zameldowań.

- Należy przy tym wziąć pod uwagę, że statystyczne dane obejmują tylko ludność dokonującą formalnego wymeldowania, co jest stosunkowo rzadkie przy wyjazdach zagranicznych - czytamy w raporcie. - Gmina w tym zakresie nie posiada więc dokładnych danych. W tym przypadku rzeczywiste saldo migracji zagranicznych może być znacznie wyższe. Migracje, u podłoża których leży zwykle zła sytuacja materialna oraz brak perspektyw, to niewątpliwie problem, który powinien być rozważany w kontekście planowanych rozwiązań strategicznych.

Spada liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym

Spada liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym, czyli w ujęciu GUS liczba osób w wieku 18-59 (kobiety) lub do 64 lat (mężczyźni). Analiza wskaźników liczby ludności wskazuje, że w gminie Opoczno liczba mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym jest na podobnym poziomie. Spada natomiast liczba ludności w wieku produkcyjnym, a rośnie liczba ludności w wieku poprodukcyjnym.

- Skutkiem tej tendencji będzie zmniejszenie zasobów na rynku pracy, a rosnąca grupa ludności w wieku poprodukcyjnym już w najbliższych latach będzie generować zapotrzebowanie na usługi medyczne, opiekuńczo -pielęgnacyjne oraz sportowe, rekreacyjne i wypoczynkowe - czytamy dalej w raporcie. - Taka tendencja wymaga również analizy pod kątem zapotrzebowania na zawody w perspektywie najbliższych lat. W szkolnictwie, planowaniu działalności gospodarczej, realizacji kursów i szkoleń zawodowych, tworzeniu gminnych systemów opieki społecznej, zdrowotnej oraz oferty kulturalnej wszystkie te trendy powinny zostać uwzględnione.

Szczegółowe dane oraz raport o stanie w gminie Opoczno za 2020 rok można znaleźć TUTAJ

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto