Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setka dzieci z Ukrainy przebywa na obozie sportowo-językowym w Spale ZDJĘCIA

Dag, kw
fot. Piotr Wajman/Dawid Przybylak
Roman mieszka we Włodzimierzu Wołyńskim. Ma 12 lat. Od wybuchu wojny słyszał wiele bomb spadających na jego miasto, na szczęście jemu i jego bliskim nic się nie stało. Ze Spały codziennie dzwoni do mamy i taty i wszystko im opowiada: co robił, z kim rozmawiał, co jadł. Daria jest z Winnicy. Rosyjskie bomby zniszczyły centrum jej miasta, ale dom oszczędziły. W Spale jej się bardzo podoba. - Gramy w piłkę, odpoczywamy, ćwiczymy, poznajemy nowych kolegów – mówi piętnastolatka. Tak, jak Roman, codziennie rozmawia z rodzicami. Pytają o wszystko co u niej, ale sami nie opowiadają, żeby nie martwić córki.

To tylko dwójka z setki dzieci, mieszkańców trzech partnerskich obwodów województwa łódzkiego: wołyńskiego, odeskiego i winnickiego, które od tygodnia przebywają w Centralnym Ośrodku Sportu - Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale (pow. tomaszowski). Są uczestnikami obozu sportowo-językowego organizowanego na zlecenie Samorządu Województwa Łódzkiego przez łódzkie biuro podróży Harctour.

Mimo wojny, na co dzień mieszkają w Ukrainie. Tydzień temu, na zaproszenie Samorządu Województwa Łódzkiego przyjechały do Polski, do Spały. Na koloniach grają w piłkę, pływają, poznają nasze województwo i cieszą się dzieciństwem oraz bezpiecznymi wakacjami.

We wtorek, 16 sierpnia, grupa 100 dzieci rozpoczęła wypoczynek w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale. Do Spały przyjechały prosto z Ukrainy, z partnerskich obwodów Łódzkiego. Zgodnie z umową, samorząd województwa zapewnił dzieciom opiekę od granicy, jednocześnie przekazując na Ukrainę kolejny transport darów - paczki wróciły do obwodów tymi samymi autokarami, które przywiozły uczestników wyjazdu.

W ramach kolonii dzieci zwiedzą powiaty tomaszowski i piotrkowski m.in. Spałę, Niebieskie Źródła, Sulejów-Podklasztorze, ale wybiorą się również na dalsze wycieczki - do Łodzi i do Mandorii w Rzgowie. W programie wakacji w Spale jest również wiele godzin zajęć sportowych. Uczestnicy kolonii będą także mieli zajęcia języka angielskiego i m.in. bal mistrzów sportu.

- To będzie trochę inna forma obozu, niż dla tych dzieci, które przebywają cały czas w Polsce, ale wszystkim chcielibyśmy zapewnić chwilę oddechu, spokoju i radości - podkreślił marszałek Grzegorz Schreiber, który w środę, 24 sierpnia, w Dniu Niepodległości Ukrainy, odwiedził stu małych kolonistów.

To niejedyne kolonie organizowane przez samorząd województwa łódzkiego dla dzieci z Ukrainy. Druga setka dzieci z Ukrainy wypoczywa na koloniach w Dobieszkowie. W dwutygodniowym obozie sportowo-językowym bierze udział 100 dzieci w wieku 8-15 lat, które na co dzień, od wybuchu wojny w Ukrainie, mieszkają na terenie województwa łódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto