Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje książka "Filmowe Poświętne we wspomnieniach mieszkańców”. Macie filmowe wspomnienia? [ZDJĘCIA]

Dag
Gmina Poświętne stała się też jednym z najważniejszym plenerów dla filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową", w której główną rolę zagrał Marian Kociniak.

Tu realizowana była m.in. ostatnia część filmu, gdy Dolas wraca do kraju, po tym jak wypadł z samolotu ze spadochronem. Budzi się na wieży dzwonnicy przy bazylice w Poświętnem. W filmie wykorzystano również drugi miejscowy kościół - pw. św. Józefa.
Gmina Poświętne stała się też jednym z najważniejszym plenerów dla filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową", w której główną rolę zagrał Marian Kociniak. Tu realizowana była m.in. ostatnia część filmu, gdy Dolas wraca do kraju, po tym jak wypadł z samolotu ze spadochronem. Budzi się na wieży dzwonnicy przy bazylice w Poświętnem. W filmie wykorzystano również drugi miejscowy kościół - pw. św. Józefa. archiwum telemagazyn.pl
Powstaje książka "Filmowe Poświętne we wspomnieniach mieszkańców”. Urząd Gminy oraz autorzy książki zbierają archiwalne zdjęcia i zapraszają do współpracy mieszkańców, którzy chcą podzielić się wspomnieniami z filmowej historii Poświętnego.

W ubiegłym roku wielu mieszkańców gminy Poświętne zaangażowało się w działania dotyczące realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, a związanego z promocją filmowej historii Poświętnego. Projekt zebrał najwięcej głosów ze wszystkich zgłoszonych w powiecie opoczyńskim, a parę dni temu zakończył się wybór wykonawców projektu - informuje Urząd Gminy w Poświętnem.

Projekt zrealizuje stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju Regio, a w ramach zadania powstanie książka pt. „Filmowe Poświętne we wspomnieniach mieszkańców”. Ma to być zbiór wspomnień mieszkańców pokazujący, jak wyglądała praca filmowców na terenie gminy. Wspomnienia uzupełnione będą archiwalnymi zdjęciami. Wydana książka trafi do wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszej gminy. Będzie bezpłatna.

- W związku z tym zwracamy się do mieszkańców z prośbą: zbieramy wszystkie filmowe wspomnienia i zdjęcia, które zachowały się w rodzinnych archiwach i które pokazują naszą wspólną filmową historię - zaprasza do udziału w projekcie Urząd Gminy

.

Materiałami można się dzielić za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Kultury lub bezpośrednio z osobą odpowiedzialną za powstanie książki – Maciejem Kronenbergiem (autorem m.in. książki „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim” oraz twórcą szlaku Filmowe Łódzkie), mieszkającym w naszej gminie, tj. w Wólce Kuligowskiej (tel. 693 400 228).

Gmina Poświętne uchodzi za stolicę polskiego filmu wojennego. W plenerach gminy nagrywano sceny w sumie aż do 16 kultowych, polskich filmów. Gościli tutaj znani twórcy i aktorzy, a powstawały legendarne sceny m.in. do dwóch filmów - "Czterej pancerni i pies" oraz "Jak rozpętałem II wojnę światową". Wśród innych filmów, warto wymienić jeszcze te - "Doktor Ewa", "Hubal", "Honor dziecka", "Pieniądze to nie wszystko", "Katyń" i oczywiście "1920. Bitwa warszawska".

W naszej galerii zdjęć przypominamy, które filmy powstawały na terenie gminy. Zobaczcie i podzielcie się swoimi wspomnieniami!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto