MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opoczno oddało hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkim tym, którzy zginęli podczas lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. (FOTO)

aw
Opoczno oddało hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej
Opoczno oddało hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej UM
W Opocznie odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 9. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Obchody rozpoczęła msza święta odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja.

Po niej przy tablicy smoleńskiej oraz przy pomniku na cmentarzu przy ul. Moniuszki przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci oraz liczne delegacje złożyły kwiaty i wieńce oddając hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkim tym, którzy zginęli podczas lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.

W czasie uroczystości opoczyński magistrat reprezentowali: Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza i Piotr Stempniak, kierownik Zespołu ds. Promocji i Kultury UM, z kolei instytucje kultury: Zdzisław Miękus, dyrektor Miejskiego Domu Kultury i Jerzy Misiurski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W wydarzeniu licznie wzięli udział również mieszkańcy, poczty sztandarowe i młodzież szkolna.

Uroczystości zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Opocznie i Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Roberta Telusa.

13 kwietnia obchodzony jest w Polsce jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Zimą 1943 r. okupujący rejon Smoleńska Niemcy, po wskazaniu przez miejscowych miejsca zbrodni NKWD, rozpoczęli prace ekshumacyjne w Lesie Katyńskim. W ich trakcie odnaleziono m.in. ciała dwóch polskich generałów: Bronisława Bohaterowicza oraz Mieczysława Smorawińskiego. 11 kwietnia 1943 r. informację o odnalezieniu masowych grobów polskich wojskowych podała Agencja Transocean, a 13 kwietnia informację tę powtórzyło Radio Berlin. Niemcy chcieli wykorzystać sprawę zbrodni propagandowo, m.in. do zasiania konfliktu między aliantami. Z tego powodu zwrócili się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o przeprowadzenie badań na miejscu zbrodni. Równolegle z podobną prośbą do MCK zwrócił się premier Rządu RP na Uchodźstwie gen. Władysław Sikorski. Związek Sowiecki, który wypierał się odpowiedzialności za zbrodnię, wykorzystał ten fakt do zerwania stosunków z polskimi władzami. USA i Wielka Brytania, stawiając wyżej utrzymanie sojuszu ze Stalinem, nie podważały sowieckiej wersji wydarzeń. Po ponownym zajęciu terenów wokół Smoleńska przez Armię Czerwoną, na początku 1944 r. strona sowiecka przeprowadziła własne prace ekshumacyjne w Lesie Katyńskim i ogłosiła, że polskich oficerów wymordowali Niemcy w 1941 r. Przez kolejne lata Związek Sowiecki negował swoją winę, a tzw. kłamstwo katyńskie stało się podstawą propagandy i cenzury w PRL. Oficjalnie wina NKWD potwierdzona została na początku lat 90.
(Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej)

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto