Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opocznie (FOTO)

Andrzej Wdowski
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wiktor Pietrzyk
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w Opocznie już w niedzielę 26 lutego 2017 r. Organizatorami tegorocznych uroczystości był poseł na Sejm RP Robert Telus, starosta opoczyński Józef Róg, burmistrz Opoczna Rafał Kądziela oraz Muzeum Regionalne w Opocznie.

W niedzielę nad opoczyńskim zalewem odbyła się III edycja Opoczyńskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie rozpoczęło się marszobiegiem wszystkich uczestników z flagą Polski wokół zalewu. W samym biegu udział wzięło natomiast 135 zawodników w kategoriach: szkoły podstawowe (klasy I-III, IV-VI), szkoły gimnazjalne, ponadgimnazjalne oraz kategoria „open”.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i medale oraz nagrody rzeczowe. Odważniejsi mieli również możliwość wypróbować się w strzelaniu do tarczy z krótkiej broni pneumatycznej. Wszyscy podkreślali jednak zgodnie, że najważniejsze były nie nagrody i zajęte miejsca, lecz sam udział i chęć upamiętnienia, oddania w ten sposób hołdu naszym bohaterom.

1 marca uroczystości rozpoczęła prelekcja w Muzeum Regionalnym w Opocznie zatytułowana „Konspiracja antykomunistyczna w powiecie opoczyńskim w latach 1945-1956 w świetle dokumentacji PUBP Opoczno”. Jej autor, Paweł Wąs z Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim, opowiedział zebranym na temat genezy i funkcjonowania powojennego podziemia niepodległościowego w Polsce, przedstawił najważniejsze postacie historyczne oraz oddziały zbrojne związane z drugą konspiracją na terenie kraju i naszego regionu. Największym zainteresowaniem wśród zebranych cieszyła się oczywiście ta część wykładu, która poświęcona była regionowi opoczyńskiemu i funkcjonowaniu w latach 1945-1956 Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Opocznie. Funkcjonariusze tego urzędu brutalnie rozpracowywali w omawianym okresie wiele spraw dotyczących działalności niepodległościowej w opoczyńskiem.

Po prelekcji swoimi refleksjami podzielili się burmistrz Opoczna Rafał Kądziela, wicestarosta opoczyński Marcin Baranowski a także wójt Gminy Żarnów dr Krzysztof Nawrocki, który przypomniał wyjątkową postać kpt. Tadeusza Zajączka ps. „Szary” - dowódcy żarnowskiego oddziału NSZ, jednego z ostatnich więźniów politycznych PRL.
Swoimi cennymi wspomnieniami związanymi z trudnym okresem pierwszych lat powojennych i opoczyńskimi konspiracyjnymi organizacjami młodzieżowymi podzielił się także kpt. Włodzimierz Koperkiewicz.

Kolejnym punktem opoczyńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była msza święta odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja w intencji niezłomnych żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w Polsce.

Po nabożeństwie oficjalne delegacje oraz uczestnicy uroczystości zapalili znicze i złożyli wiązanki pod tablicą Żołnierzy Wyklętych umieszczoną na ścianie opoczyńskiej świątyni.

Wiktor Pietrzyk
Muzeum Regionalne
w Opocznie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto