Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Opoczno Stolicą Oberka. Inscenizacja obrzędu weselnego, miejskie pograjki i warsztaty muzyczne

Dag
Jak wyglądało wesele opoczyńskie, zobaczymy już w najbliższą sobotę. Miejski Dom Kultury zaprasza od najbliższego czwartku do końca czerwca na kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu "Opoczna stolicą oberka". W programie sobotniej imprezy inscenizacja oczepin oraz pograjka weselna.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu "Opoczno stolicą oberka" Miejski Dom Kultury zaprasza na inscenizację opoczyńskiego obrzędu weselnego - oczepin, która odbędzie się 16 czerwca o godz. 17 na tarasie emdeku. Inscenizację przygotowała Kamilla Biniek - Kaczorowska wraz zespołami:
– Bukowianki
– Kraśniczanki
– Sitowianki
– Wolowianki.

W inscenizacji weźmie udział również Rodzinna Kapela Bińków: Halina Biniek – skrzypce, Kamilla Biniek-Kaczorowska – bębenek, Radosław Biniek – harmonia.

Opoczyńska pograjka weselna:
- Kapela Opocznianka w składzie: Julian Jarząb – harmonia, Andrzej Rożej – skrzypce, Marian Pabianek – bęben, Urszula Tomasik – śpiew, Marcin Lorenc – skrzypce, Marek Kądziela – gitara.
- Kapela z Dzielnej w składzie: Tadeusz Wijata – harmonia, Stanisław Piekarski – skrzypce, Marian Brola – bęben.
- Rodzinna Kapela Kosylaków z Brzustowa w składzie: Władysław Kosylak – skrzypce, Zbigniew Kosylak – harmonia, Amadeusz Kosylak – bęben, Paula Kinaszewska – skrzypce.
- Kapela Tadeusza Moczarskiego – skrzypce, Bolesław Moczarski – akordeon, Joanna Strelnik – basy, Stanisław Strelnik – bęben.

PROGRAM TEGOROCZNEJ EDYCJI FESTIWALU
14 czerwca 2018 r. (czwartek), godz. 9:00-12:00
Plac Targowy w Opocznie - muzykowanie na targu (wstęp wolny)
– już trzeci raz zabrzmi muzyka ludowa na targu w Opocznie. W tym roku
zagrają opoczyńskie kapele:
Kapela Opocznianka w składzie: Julian Jarząb - akordeon, Andrzej Rożej
- skrzypce, Marian Pabianek - bęben, Urszula Tomasik - śpiew.
Kapela z Dzielnej w składzie: Tadeusz Wijata - harmonia, Stanisław Piekarski - skrzypce, Marian Brola - bęben.
łOpocyńskie Świty w składzie: Sylwester Białas - skrzypce, Zbigniew Nita - bębenek, Ewa Krawczyk - basy, śpiew.

16 czerwca 2018 r. (sobota)
Miejski Dom Kultury w Opocznie, ul. Biernackiego 4
Tańce OBERwańce, godz. 13:00
(wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona)

-zajęcia z zabawami ludowymi adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym: Paula Kinaszewska – skrzypce, Patrycja Kuczyńska – bębenek obręczowy i animacja tańcem

16 czerwca 2018 r. (sobota), godz. 17:00
Miejski Dom Kultury w Opocznie, ul. Biernackiego 4
Wesele opoczyńskie (wstęp wolny)

21, 22 czerwca 2018 r.
Muzeum Regionalne w Opocznie
Prelekcja oraz warsztaty jednodniowe dla dorosłych „Docenić dziedzictwo”
(wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona)

Na warsztatach poznawać będziemy proces projektowania, bazując na wzorach regionu opoczyńskiego. Uczestnicy dowiedzą się jak czerpać i inspirować się spuścizną naszych przodków oraz jakie są trendy na świecie. Przedmioty, które powstaną w trakcie warsztatów zostaną zaprezentowane w Miejskim Domu Kultury w Opocznie na spotkaniu
podsumowującym.

godz. 09:00 Stanisława Dłużewska-Pawlik – prelekcja

Ukończyła Uniwersytet Łódzki - Katedra Etnografii. Od 1980 r. pracowała w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Opocznianka” na stanowisku etnografa, a w latach 1981-84 również jako etnograf w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Prowadziła badania terenowe regionu opoczyńskiego, obejmujące sztukę ludową. Wyniki badań publikowała w miesięczniku „Cepelia” i Łódzkich Studiach Etnograficznych. Od wielu lat była członkiem jury wielu konkursów organizowanych przez „Cepelię”, powiat opoczyński i muzea woj. łódzkiego. Zaangażowana w liczne inicjatywy, popularyzujące ludowość i tradycje regionalne, m.in.: nawiązywała kontakty zagraniczne i organizowała wyjazdy rodzimych twórców ludowych do Szwecji, Belgii, Włoch, Francji, Niemiec, Austrii i na Słowację. Nadal prowadzi lekcje tworzenia rękodzieła ludowego, pogadanki o tradycjach regionu, prelekcje i pokazy mające na celu zainteresowanie młodzieży ginącymi zawodami. Jest członkiem zarządu opoczyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Jako ceniony znawca regionu opoczyńskiego i rawskiego zasiada w komisjach konkursów organizowanych na terenie całego kraju.

godz. 10:00 Olaf Cirut – warsztaty „Docenić dziedzictwo”

Malarz, projektant, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2001-2010 współzałożyciel i dyrektor artystyczny „Czasopisma o kulturze wizualnej – grafia”. Od roku 2002 związany ze Stowarzyszeniem Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Współpracownik Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Autor i projektant wielu wystaw. Projektant Skweru Konika Zwierzynieckiego w Krakowie oraz „Dzikich Plant”, niekonwencjonalnego placu zabaw na krakowskich Plantach. Twórca luminescencyjnego muralu na budynku serwerowni w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, muralu „z farbami” przy Rondzie Mogilskim w Krakowie i muralu ARE YOU READY przy ulicy Kolberga. Mieszka w Krakowie.

26, 27 czerwca 2018 r.
Skansen Niebowo
Edyta Cieślik-Moczek, Zuzanna Moczek – jednodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży „Jak ta Lala”
(wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona)
zapisy: https://docs.google.com/forms/d/1RjQr6Ny8SVyZUvoke8JBc19cscgTvNZrHYh-vH7n6po/edit

godz. 11:00 - warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży
W czasie warsztatów powstaną miękkie lalki z naturalnych tkanin, ze szczególnym uwzględnieniem stroju, którego forma i kolorystyka będą inspirowane folklorem opoczyńskim. Tak przygotowane lalki umieścimy na konstrukcji pozwalającej na wprowadzenie ich w ruch wirowy, nawiązując w ten sposób do oberka.
Edyta Cieślik-Moczek - artystka, edukator sztuki, animator kultury, arteterapeuta, nauczyciel. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach na kierunku konserwacja rzeźby, a następnie studia wyższe w Instytucie Plastyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, kierunek wychowanie plastyczne. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę. Uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę i inne formy twórczości plastycznej. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych (Cieszyn, Częstochowa, Piotrków Tryb., Świecie), a także na wystawach zbiorowych. Autorka projektów artystycznych, twórczych i edukacyjnych. Prowadzi
warsztaty i projekty z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w Skansenie Niebowo, ale także w różnych ośrodkach (Toruń, Częstochowa, Świecie, Tomaszów Mazowiecki, Poznań). Swoje doświadczenia i projekty
prezentowała wielokrotnie na konferencjach naukowych i metodycznych. Nagrodzona przez Burmistrza Opoczna Rafała Kądzielę statuetką Złotej
Estery za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.
Zuzanna Moczek – absolwentka Autorskich Liceów Artystycznych we Wrocławiu, z wykształcenia psycholog (Uniwersytet Łódzki). Tekściarka i kompozytorka, grająca koncerty piosenki autorskiej. Wielbicielka życia poza miastem, współtworząca rodzinny mini-skansen „Niebowo”, gdzie zajmuje się wolontariacką działalnością edukacyjno-artystyczną na rzecz
lokalnej społeczności (między innymi organizowanie potańcówek i pograjek związanych z kulturą ludową, gromadzenie i prezentowanie eksponatów, oprowadzanie grup zwiedzających). Współprowadząca warsztaty artystyczne, zabawy animacyjne i muzyczne dla dzieci.

30 czerwca 2018 r. (sobota)
Miejski Dom Kultury w Opocznie, ul. Biernackiego 4
Warsztaty dla dzieci „Pieśni do zabawy” z Malwiną Paszek
(wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona)

godz. 12.00
- w programie: nauka oddychania w śpiewie, zabawy rytmiczne, zabawy z motywami muzycznymi, śpiewanie z podziałem na dwa chóry, śpiewanie solo i w duecie, praca nad barwą głosu i techniką śpiewokrzyku, śpiew a capella i z akompaniamentem. Warsztaty dla dzieci w wielu 8-14 lat.
Instrument akompaniujący: akordeon lub lira korbowa. Czas trwania: 2:15 h z przerwą.

30 czerwca 2018 r. (sobota)
Skansen Niebowo
Warsztaty śpiewokrzyku dla dorosłych „Pieśni weselne” z Malwiną Paszek

(wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona)

godz. 17.00
- w programie: nauka emisji głosu, rozśpiewka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia na wydobycie dźwięku, śpiewanie solo, w duetach, triach i z podziałem na dwa chóry, praca nad barwą grupy, śpiew a capella i z akompaniamentem. Temat: pieśni weselne. Instrument akompaniujący: akordeon lub lira korbowa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto