MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Opocznie. Posadzono dąb pamięci por. Jerzego Romana Nowickiego [ZDJĘCIA]

Dag, mat. muzeum
Muzeum Regionalne w Opocznie
W środę, 13 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej mieszkańcy Opoczna zasadzili Dąb Pamięci. Uhonorowano w ten sposób por. Jerzego Romana Nowickiego, który został zamordowany przez sowietów w Katyniu. Organizatorem uroczystości była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Wielkiego oraz Muzeum Regionalne w Opocznie.

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej posadzono w Opocznie Dąb Pamięci

W uroczystości wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 oraz licznie zaproszeni goście, pośród których znaleźli się między innymi: pani Hanna Budzisz - kuzynka por. Jerzego Nowickiego, starosta Marcin Baranowski, Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna, mjr Jerzy Duda, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Opocznie, dr Tomasz Szczepański – pracownik Muzeum Katyńskiego w Warszawie, st. bryg. Andrzej Śpiewak – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie, Dawid Kosylak – nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno, Jerzy Misiurski – dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie, Zdzisław Miękus – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie oraz Wojciech Grochowalski – redaktor łódzkiego czasopisma „Kultura i Biznes”.

Środową uroczystość rozpoczął Adam Grabowski, który zaznaczył, że jest to już piąty Dąb Pamięci posadzony w Opocznie. Przedstawił także życiorys urodzonego w Opocznie porucznika Jerzego Romana Nowickiego. Po tym zaproszeni goście wspólnie posadzili drzewko.

Kuzynka, zmarłego tragicznie porucznika, Hanna Budzisz, podziękowała za tak piękną inicjatywę i upamiętnienie jej przodka. Słowa szczególnego uznania skierowała do Sławomira Migdalskiego oraz członków działającej w Opocznie grupy rekonstrukcyjnej. To właśnie dzięki ich spotkaniu na warszawskim Katyńskim Marszu Cieni narodził się pomysł upamiętnienia por. Nowickiego w Opocznie. Głos zabrał także starosta opoczyński Marcin Baranowski oraz burmistrz Tomasz Łuczkowski.

Kolejna część wydarzenia odbyła się już w Szkole Podstawowej nr 2 w Opocznie. Jej uczniowie przygotowali część artystyczną, a swoim występem upamiętnili nie tylko por. Jerzego Nowickiego, ale także wszystkie ofiary Zbrodni Katyńskiej pochodzące z Opoczna. Na zakończenie dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego wygłosił wykład poświęcony tematyce odkrywania prawdy na temat tej zbrodni. Prawdy, która przez kilka dziesięcioleci była zakłamywana i ukrywana przez reżim komunistyczny.

Jerzy Roman Nowicki urodził się 2 grudnia 1908 roku w Opocznie. Ukończył gimnazjum w Prużanie, a następnie Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, w 1931 r. Był utalentowany muzycznie, czynnie uprawiał sport. Po ukończeniu szkoły wojskowej pracował razem z ojcem w Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży.

W 1936 r. zawarł związek małżeński z Walerią Pieślak, mieszkanką Białowieży. Miał córkę Danutę Marię. W początkach 1938 r. Jerzy Roman Nowicki został mianowany porucznikiem z przydziałem do 25. Pułku Ułanów. W 1939 r. powołany do wojska, podczas Kampanii Wrześniowej był dowódcą plutonu przeciwpancernego. W trakcie walk dostał się do niewoli sowieckiej w obozie kozielskim. Został zamordowany w Katyniu.

Po wkroczeniu wojsk radzieckich żona Jerzego Nowickiego wraz z córką zostały wywiezione przez sowietów na Wschód, skąd już nigdy nie powróciły.

Źródło Muzeum Regionalne w Opocznie

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto