Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amunicję mauser z czasów II wojny światowej znaleziono w Kozeninie w gminie Sławno (pow. opoczyński). ZDJĘCIA

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Amunicję mauser z czasów II wojny światowej znaleziono na prywatnej posesji w Kozeninie w gminie Sławno (pow. opoczyński) podczas prac związanych z budową kanalizacji
Amunicję mauser z czasów II wojny światowej znaleziono na prywatnej posesji w Kozeninie w gminie Sławno (pow. opoczyński) podczas prac związanych z budową kanalizacji KPP Opoczno
Amunicję mauser z czasów II wojny światowej znaleziono w Kozeninie w gminie Sławno (pow. opoczyński). Policyjni pirotechnicy z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego zabezpieczyli 250 sztuk nabojów kalibru 7,92 mm. Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na terenie prywatnej posesji podczas prac ziemnych związanych z budową kanalizacji.

Amunicję mauser z czasów II wojny światowej znaleziono w Kozeninie w gminie Sławno (pow. opoczyński)

Na znaleziska z czasów I czy II wojny światowej natrafiają niekiedy rolnicy podczas prac polowych, pracownicy budowlani, grzybiarze lub inne osoby wykonujące np. prace ziemne. Podobnie było 16 maja 2023 roku, kiedy to do opoczyńskiej policji wpłynęło zgłoszenie o odnalezieniu amunicji.

Jak ustalili policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego z komendy w Opocznie, w miejscowości Kozenin, na prywatnej posesji, podczas wykonywania prac związanych z budową kanalizacji, właściciel posesji odnalazł amunicję mauser z czasów II wojny światowej.

- Znalezisko zostało zabezpieczone przez policjantów do czasu przekazania patrolowi rozminowania. Amunicja będzie przetransportowana przez saperów z tomaszowskiej jednostki wojskowej, gdzie zostanie zneutralizowana - informuje asp. szt. Barbara Stępień, oficer prasowy opoczyńskiej policji.

Rzeczniczka policji podkreśla, że właściciel posesji, na której została odnaleziona amunicja, może być dla innych przykładem odpowiedzialnego zachowania.

- Zawsze w takich sytuacjach należy powiadomić najbliższą jednostkę policji. Specjaliści z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego określą rodzaj amunicji czy niewybuchu, jej stan, a co najważniejsze prawidłowo zabezpieczą znalezisko. Nigdy takich przedmiotów nie można piłować, przenosić - dodaje.

Policja liczy na to, że biorąc pod uwagę rozpoczęty sezon prac polowych, zgłoszeń o odnalezieniu niebezpiecznych przedmiotów z okresu I czy II wojny światowej może być więcej. Dlatego, w sytuacji odnalezienia niewybuchów czy amunicji, prosi o ostrożność i każdorazowe powiadomienie policji. Mimo, że takie przedmioty przeleżały w ziemi kilkadziesiąt lat, nadal mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.

Amunicja mauser

Nabój 7,92 x 57 mm został zaprojektowany na zlecenie niemieckiej Komisji Badawczej Broni dla karabinu Gewehr 88, wprowadzonego do uzbrojenia Armii Cesarstwa Niemieckiego w 1888 r. Był wykorzystywany później, przez bardziej udany i znacznie popularniejszy karabin Gewehr 98 (oraz jego liczne odmiany), produkcji Mausera. Był podstawowym nabojem karabinowym armii niemieckiej w czasie I i II wojny światowej.

W latach 1898-1945, spopularyzowany jako nabój wojskowy w wielu państwach Europy i w Chinach. Wykorzystywany w licznych konstrukcjach karabinów powtarzalnych, samopowtarzalnych jak i maszynowych. W okresie międzywojennym był podstawowym nabojem karabinowym między innymi Wojska Polskiego.

Amunicję mauser z czasów II wojny światowej znaleziono na prywatnej posesji w Kozeninie w gminie Sławno (pow. opoczyński) podczas prac związanych z budową kanalizacji

Amunicję mauser z czasów II wojny światowej znaleziono w Koz...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto