Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

14 lat temu spłonął kościół w Sołku, najcenniejszy zabytek drewniany powiatu opoczyńskiego [ZDJĘCIA]

Dg, mat. muzeum
Muzeum Regionalne w Opocznie
18 lutego 2008 roku doszczętnie spłonął cenny zabytek drewnianej architektury sakralnej na terenie powiatu opoczyńskiego - kościół w Sołku. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Opocznie przypomina dwa nieistniejące już kościoły drewniane - wspomniany kościół w Sołku i kościół w Kraśnicy. Prezentowane, unikatowe fotografie tych kościołów pochodzą z okresu międzywojennego.

Opoczyńskie muzeum wspomina historię kościoła w Sołku i Kraśnicy

Kościół pw. św. Barbary w Sołku - pierwotny kościół w Sołku ufundowany został przez Mszczuja ze Skrzyńska, erygowany w 1445 r. Około 1675 r. na jego miejscu powstał nowy, drewniany kościół o konstrukcji zrębowej. W XIX stuleciu do południowej ściany nawy dobudowano murowaną kaplicę z kryptą. W jej podziemiach znajdowały się groby rodziny Drużbackich, ówczesnych właścicieli Zameczka. 18 lutego 2008 r. kościół doszczętnie spłonął. Na fundamentach spalonej świątyni wybudowano nowy, murowany kościół konsekrowany w 2010 r.

Kościół pw. św. Wojciecha i św. Andrzeja w Kraśnicy - pierwotny, drewniany kościół pw. św. Andrzeja, powstał w I połowie XV wieku. Miał kształt krzyża. Około 1520 r. wybudowano trzynawową, drewnianą świątynię na planie krzyża. Z materiałów z rozbiórki tego kościoła w 1917 r. wybudowano stojącą na cmentarzu przykościelnym kaplicę św. Wojciecha. W latach 1896 - 1905 wzniesiono obecnie istniejącą, nową świątynię, wykonaną z piaskowca, w stylu neogotyckim.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto