Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zniszczono wizytówkę kolejarskiej dzielnicy Zduńskiej Woli- lokomotywkę na wjeździe do Karsznic ZDJĘCIA

OPRAC.: Redakcja
Zniszczono wizytówkę kolejarskiej dzielnicy Zduńskiej Woli- lokomotywkę na wjeździe do Karsznic
Zniszczono wizytówkę kolejarskiej dzielnicy Zduńskiej Woli- lokomotywkę na wjeździe do Karsznic UM Zduńska Wola
Zabytkowy parowóz wąskotorowy zamontowany na wjeździe do Karsznic został zniszczony. Sprawców dewastacji, jak informuje zduńskowolski magistrat, szuka policja.

Zniszczono wizytówkę kolejarskiej dzielnicy Zduńskiej Woli- lokomotywkę na wjeździe do Karsznic

Zabytkowy parowóz Px- 48, który stoi przy wjeździe do Karsznic stał się celem wandali. W zabytkowej lokomotywce zniszczone zostały drzwi zabezpieczające wejście do skrzyni węglowej. Uszkodzone zostały także szyby z plexiglasu. Sprawa została zgłoszona na policję. Zniszczenie zabytku jest przestępstwem, za które grozi 8 lat.

Wiąskotorowa lokomotywa parowa Px48-1723 z 1950 r. z tenderem, stoi u zbiegu ulic Karsznickiej i Łaskiej w Zduńskiej Woli od dziesięcioleci jest wizytówką kolejarskiego osiedla Karsznice oraz Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych - filii Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Przed dwoma laty parowóz został odmalowany, zakonserwowany i zabezpieczony przed korozją. Działka na której stoi jest odwodniona i utwardzona. Zainstalowane zostało na niej energooszczędne oświetlenie, wygodne ławki oraz kosze na śmieci. Ponadto zamontowana została podświetlana tablica informacyjna.
Jak się okazuje wizytówka Karsznic padła ofiarą wandali już nie pierwszy raz. M.in. tuż po jej renowacji w 2022 r. ktoś wymalował na niej napisy sprayem, wybił szyby...

Parowozy serii Px-48 były pierwszymi po drugiej wojnie światowej maszynami przeznaczonymi dla kolei wąskotorowych. Produkowane były w latach 1949 – 1955 w fabryce w Chrzanowie, korzystając z międzywojennych rozwiązań technicznych. Dla potrzeb PKP zbudowano sto takich parowozów.
Nasz Px48-1723 do 1988 roku był czynnie eksploatowany. Po zdjęciu ze stanu trafił do Karsznic, a następnie w 1993 roku umieszczony został, jako wizytówka osiedla Karsznice przy skrzyżowaniu ulic Łaskiej i Karsznickiej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto