Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami II Kongres Opocznian. Burmistrz wręczył Złote Estery opocznianom znanym nie tylko w regionie

Dagmara Kubczak, UM
Urząd Miasta w Opocznie
II Kongres Opocznian odbył się w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Wyróżniający się nie tylko w kraju opocznianie odebrali Złote Estery. Gościem wieczoru była Izabela Trojanowska.

Organizowany od 2015 roku Kongres wyróżnia osoby o szczególnym dorobku zawodowym, które pochodzą z Opoczna lub są z nim związane i promują miasto w różnych częściach Polski, a nawet świata. Celem Kongresu jest też wzmocnienie współpracy i promocji samorządu.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie Złotych Ester opocznianom działającym w dziedzinie życia artystycznego, dziennikarskiego, czy naukowego. Złote Estery tego wieczoru wręczali: Rafała Kądziela, burmistrz Opoczna, Zbigniew Sobczyk, zastępca burmistrza, Tomasz Łuczkowski, sekretarz miasta oraz Anna Zięba, zastępca burmistrza.
Statuetki otrzymali:

• Andrzej Bieńkowski - malarz, etnograf, profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1980 roku, w trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, video oraz zdjęć - w tym również te z regionu opoczyńskiego.

• Marta Budzyńska-Giersz - reporterka i prezenterka telewizyjna, przez 10 lat związana z Telewizją Polską. Obecnie pracuje w Polsat News.

• Edyta Cieślik-Moczek - artysta plastyk, arteterapeutka, animatorka kultury, nauczycielka i promotorka kultury ludowej naszego regionu, która razem z mężem Krzysztofem prowadzi prywatny skansen wsi opoczyńskiej w Wincentynowie, w gminie Sławno.

• prof. Wiesław Rzońca - profesor doktor habilitowany, literaturoznawca. Specjalizuje się w epokach romantyzmu oraz modernizmu. Był jednym z pierwszych polskich historyków literatury, którzy w latach 90. XX w. stosowali w badaniach narzędzia postmodernistycznego dekonstrukcjonizmu. Uczestniczył w charakterze eksperta w literackich edycjach telewizyjnej „Wielkiej gry".

To nie jedyne wyróżnienia, jakie zostały przyznane podczas sobotniego wieczoru. Statuetkami Honorowy Konsulat, które otrzymali z rąk: Zbigniewa Sobczyka, zastępcy burmistrza, Andrzeja Śliwki, dyrektora MDK, Anny Zięby, zastępcy burmistrza, Barbary Bąk, skarbnika gminy, Adama Grabowskiego, dyrektora Muzeum Regionalnego i Jerzego Misiurskiego, dyrektora Biblioteki Miejskiej, zostali uhonorowani:

• Grzegorz Piechna - piłkarz grający na pozycji napastnika, z bardzo bogatym dorobkiem zawodowym oraz król strzeców, który treningi piłkarskie rozpoczynał w MLKS Opoczno.

• Ariel Silverstone - pasjonat genealogii swojej rodziny. Jego wieloletnie badania potwierdziły silne związki z Opocznem, które po wybuchu II wojny
światowej opuściła jego babka, mieszkająca przy ulicy 1-go Maja 7.

• ks. Sławomir Wiktorowicz - święcenia kapłańskie przyjął w 1999 r. Swoją posługę duszpasterską pełni poza granicami kraju. Od czerwca 2011 jest proboszczem w parafii Świętej Rodziny w pod madryckim Torrejon de Ardoz, a od lutego 2014 dziekanem dekanatu Torrejon de Ardoz, na który składa się osiem parafii.

• Marie Barnova - urodzona w Přerov. W Opocznie mieszkała od 1989 roku do 2007 roku. W latach 2005 -2007 pracowała w Urzędzie Miejskim, dzięki której nasze miasto nawiązało współpracę z czeskim Opocznem.

• Waldemar Łubowski - major w stanie spoczynku. W 1984 r. ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie. Następnie służył w 39. pułku lotnictwa myśliwskiego w Mierzęcicach, gdzie latał na MiG-21. Jego łączny nalot to ponad 2000 godzin, w tym 1000 na samolotach naddźwiękowych. Jest fundatorem i zarazem prezesem Fundacji Spadkobierców Tradycji Dywizjonu 303 w Mińsku Mazowieckim.

• rodzina Kozerawskich - to wywodzący się z czasów średniowiecza ród, który na przestrzeni wieków położył duże zasługi dla rozwoju Opoczna. Konstanty Kozerawski był powstańcem listopadowym, który na skutek carskich represji zmuszony został wyemigrować z Opoczna do Francji. W ten sposób powstały dwie gałęzie rodziny Kozerawskich - polska i francuska.

Burmistrz Opoczna Rafała Kądzieli przekazał serdeczne gratulacje i pamiątkowy dyplom także na ręce Roberta Telusa, posła na Sejm RP, który niedawno świętował 10-lecie swojej działalności parlamentarnej.

Wieczór uświetnił występ Izabeli Trojanowskiej. O oprawę muzyczną wieczoru zadbała też Orkiestra Miejska.

II Kongres Opocznian poprowadził Leszek Bonar, wieloletni dziennikarz TVP Łódź.

Kulinarne podróże po Łódzkiem: Kapusta z grochem od KGW Dęba w gminie Poświętne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto