Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami czwarta edycja festiwalu Folk Attack w Opocznie

Dag, muzeum
Muzeum Regionalne w Opocznie
Zakończyła się czwarta edycja Festiwalu Opoczno Folk Attack, który w tym roku odbył się pod nazwą "Źródła!". W tym roku organizatorzy chcieli zwrócić szczególną uwagę na rdzenną muzykę ludową regionu opoczyńskiego w wykonaniu ostatnich, żyjących jeszcze wiejskich muzykantów.

Dzięki dofinansowaniu z pieniędzy ministra kultury tegoroczny Folk Attack został rozszerzony o część konferencyjną.

Pierwszego dnia Muzeum Regionalne w Opocznie, które po raz czwarty zorganizowało folkowy festiwal, gościło znamienitych prelegentów i gości, znanych w kraju etnomuzykologów, etnologów i muzyków. W spotkaniu uczestniczyli zarówno naukowcy z dziedziny etnografii, folklorystyki, etnomuzykologii, jak i dawni twórcy ludowi, przedstawiciele młodego pokolenia oraz ruchu amatorskiego, pochodzący nie tylko z regionu opoczyńskiego.

Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne - Muzykanci ludowi regionu opoczyńskiego; Folklor opoczyński na tle innych regionów; Folklor a neofolklor, folklor, folkloryzm i regionalizm. Jako pierwszy wystąpił prof. Andrzej Bieńkowski - wybitny badacz muzyki wiejskiej, twórca projektu Muzyka Odnaleziona. - Profesor w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swoich, trwających już przeszło trzydzieści lat, badaniach terenowych realizowanych w dużej mierze w naszym regionie - relacjonuje muzeum w Opocznie. - Przedstawił też unikatowe już dziś nagrania filmowe wiejskich muzykantów z połowy lat 80. XX wieku.

W kolejnym wykładzie „Opoczyńscy muzykanci ludowi i ich instrumenty w świetle badań etnograficznych” swoimi spostrzeżeniami z badań terenowych podzielił się dr Jan Łuczkowski. Postać doskonale znana wszystkim opocznianom, uznany etnograf i badacz opoczyńskiej kultury ludowej. Swoją bogatą wiedzą podzielili się również prezes Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego dr Damian Kasprzyk w swoim wystąpieniu „O wartości ludowych rytmów – rozważania z regionalizmem i lokalnością w tle” oraz propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej, znany dziennikach muzyczny Polskiego Radia Maciej Szajkowski – „Muzyka etniczna w ramach globalizmu kultury popularnej i nowych mediów”. Prezentacja Macieja Szajkowskiego w sposób szczególny skierowana była do obecnej na sali młodzieży szkolnej. Na kilku najbardziej charakterystycznych przykładach i utworach muzycznych zaprezentował w jaki sposób na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza polska muzyka współczesna inspirowała się tradycyjnymi brzmieniami ludowymi. Ostatnia prelekcja w wykonaniu pracownika Łódzkiego Domu Kultury Andrzeja Białkowskiego przerodziła się w ożywioną, wspólną dyskusję dotyczącą problemu w jaki sposób zachować ginącą już tradycyjną muzykę wiejską i co najważniejsze jak skutecznie zainspirować nią wykonawców młodego pokolenia. Tak zakończył się pierwszy dzień Festiwalu Opoczno Folk Attack IV - Źródła! Oficjalnym patronatem opoczyńską konferencję objął Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Wstęp na konferencję był bezpłatny.

W sobotę, drugiego dnia Festiwalu, na folkowej scenie przed Muzeum Regionalnym w Opocznie zaprezentowały się trzy doskonale znane kapele. Tytułowe „Źródła!” reprezentowała Kapela Kosylaków - rodzinny zespół z pobliskiego Brzustowa grający w składzie Władysław Kosylak – skrzypce, Zbigniew Kosylak – harmonia, Amadeusz Kosylak – bęben. Część koncertowa rozpoczęła się jednak od gościnnego występu kapeli „łOpocyńskie Świty” w składzie Zbigniew Nita, Sylwester Białas oraz Krystyna Borowiecka. Kapela zagrała tradycyjne pieśni pasterskie, weselne i „łoberdasy”. Po takim wstępie na scenie pojawił się zespół Legend of Kazimierz oraz kapela Tęgie Chłopy.

Niespodzianką wieczoru był przedpremierowy pokaz nowej iluminacji opoczyńskiego zamku zrealizowany przez firmę Master Light Service Sp. z o. o. z Warszawy oraz zapowiedź burmistrza Rafała Kądzieli dotycząca gruntownej rewitalizacji siedziby Muzeum Regionalnego w Opocznie wraz z innymi obiektami historycznego centrum Opoczna. Oprawę muzyczną Festiwalu zapewnił Nowak Sound.

Festiwal Opoczno Folk Attack IV – Źródła! tak jak poprzednio, odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017. Partnerami Festiwalu była Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi. Opoczno Folk Attack IV został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem 4-10 września 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto