Wysokie podwyżki wynagrodzeń dla burmistrza, starosty i opoczyńskich radnych. Ile zarobią?

Dag
Udostępnij:
Na wtorkowej (30 listopada) sesji opoczyńscy radni zdecydowali o podwyżkach wynagrodzeń dla burmistrza Opoczna i radnych. Podwyżki otrzymają także starosta opoczyński i radni powiatu. Na wzrost wynagrodzeń pozwoliła nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Podwyżki dla burmistrza, starosty i radnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał 30 września nowelizację ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Jej przepisy weszły w życie 1 listopada i dopiero po tej dacie samorządy mogły zacząć na nowo przeliczać i uchwalać wynagrodzenia, a także diety. Tak też się stało na ostatniej sesji rady powiatu oraz wtorkowej (30 listopada) sesji rady miasta.

Ile zarobią burmistrz Opoczna i radni miejscy?

W ustawie o pracownikach samorządowych zmienił się wskaźnik krotności kwoty bazowej z 7,0 na 11,2 określający maksymalne wynagrodzenia dla burmistrza. W tej ustawie określone zostało również, po raz pierwszy, minimalne wynagrodzenie dla burmistrza, które obecnie wynosi 80 proc. maksymalnego wynagrodzenia.

Zgodnie z tą ustawą na wtorkowej sesji radni miejscy uchwalili wysokość wynagrodzenia burmistrza Opoczna i diet radnych miejskich. Po podwyżce burmistrz Dariusz Kosno będzie zarabiał 20,040 zł. To oznacza wzrost wynagrodzenie o ok. 95 proc. Wynagrodzenie zasadnicze wyniesie 10 tys. 370 zł, dodatek funkcyjny 3 tys. 450 zł, natomiast dodatek specjalny z góry narzuca ustawa i wyniesie on 30 proc. od dwóch poprzednich kwot (4,146 tys. zł). Burmistrz otrzyma też dodatek stażowy w wysokości 2,074 tys. zł.

- W nowej ustawie ustalane są maksymalne i minimalne stawki - tłumaczył zmiany w ustawie na posiedzeniu komisji sekretarz miasta, Janusz Klimek. - Minimalna stawką jest 80 proc. stawki maksymalnej. Zgodnie z ustawą wynagrodzenie zasadnicze burmistrza proponowane było w kwocie 10,370 tys. zł i nie jest to kwota maksymalna, która mogłaby być zastosowana - dodał sekretarz.

Za przyjęciem tej uchwały głosowało 19 radnych, jeden był nieobecny, jeden wstrzymał się od głosu. Projekt uchwały został też pozytywnie zaopiniowany na komisji rozwoju gospodarczego i budżetu.

Z kolei za przyjęciem uchwały w sprawie wysokości diet radnych miejskich głosowało 17 radnych, dwoje radnych wstrzymało się od głosu, jeden był przeciw. Sekretarz Urzędu Miejskiego tłumaczy, że w ustawie o samorządzie gminnym zmienił się wskaźnik krotności kwoty bazowej z 1,5 na 2,4 i taka zmiana została wprowadzona do uchwały podjętej na wczorajszej sesji rady miejskiej. Ponadto o dziewięć punktów procentowych wzrosła dieta dla radnego, który jest członkiem dwóch komisji.

O ile wzrosło wynagrodzenie starosty opoczyńskiego i radnych powiatu?

Dotychczas starosta Marcin Baranowski zarabiał 9,660 tys. zł, a po podwyżce wynagrodzenie starosty wyniesie już 19,610 tys. zł (to kwota liczona już razem z dodatkiem stażowym, którego, jak informuje starostwo, zgodnie z nowymi przepisami nie wlicza się do maksymalnego wynagrodzenia).

W sumie, na wynagrodzenie starosty złożyło się wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10,430 tys. zł, dodatek funkcyjny w kwocie 3,050 tys. zł oraz dodatek specjalny w wysokości 4,044 tys. zł, który stanowi 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Starosta otrzyma też dodatek stażowy. Od wynagrodzenia przysługującego po nowelizacji ustawy wynosi on 2.086 zł. Uchwałę w sprawie wynagrodzenia starosty radni przyjęli jednogłośnie (17 głosów za).

- Dotychczas wynagrodzenie starosty było nieadekwatne do wysiłków, które trzeba włożyć pełniąc taką funkcję - argumentował podczas sesji przewodniczący rady Józef Róg. - Proponowano, by wynagrodzenie było wyższe, ale starosta chciał mniej - dodał.

Diety radnych wzrosły z ponad 805 zł do 1300 zł. Ponadto wzrosło też wynagrodzenie przewodniczącego rady i jego zastępcy, przewodniczących komisji oraz ich zastępców, czy sekretarza komisji rewizyjnej. Jednak nie wszyscy radni powiatowi byli za przyjęciem uchwały o podwyżkach.

- W dobie szalejącej inflacji czułabym duży dyskomfort, gdyby okazało się, że wszyscy jak tu jesteśmy, mamy swoje obowiązki służbowe, pobieramy uposażenie z innych miejsc pracy, a jednocześnie o znaczną kwotę podwyższamy sobie diety - argumentowała radna Małgorzata Mróz-Duda.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały było 13 radnych, 5 wstrzymało się od głosu. Więcej o wysokości diet radnych na grafice w galerii zdjęć.

Skąd takie podwyżki?

Na podwyżki pozwoliła nowelizacja ustawy, która weszła w życie w początkiem listopada 2021 r. Do tej pory wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie mogli zarabiać więcej niż siedmiokrotność tzw. kwoty bazowej, ustalanej w ustawie budżetowej. W 2021 r. wynosiła ona 1.789,42 zł, co oznaczało, że maksymalne wynagrodzenia były na poziomie 12.525,94 zł. Nowe przepisy podniosły pułap do 11,2-krotności kwoty bazowej - 20.041,50 zł brutto.

Natomiast w przypadku diet radnych, na podstawie nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw, zmienił się przelicznik – maksymalna dieta wynosi 2,4, a nie jako obecnie 1,5 kwoty bazowej, która wynosi obecnie 1.789,42 zł. Decyzja o skali podwyżek należy jednak do radnych. Co ciekawe, nowelizacja zakłada też, że samorządowcy dostaną wyrównanie wynagrodzenia za trzy miesiące wstecz, czyli od 1 sierpnia.

XL Sesja Rady Powiatu Opoczyńskiego VI kadencji, 24 listopada 2021 r.

XXXIX sesja Rady Miejskiej w Opocznie - 30.11.2021 r.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie