Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WKU w Tomaszowie zmieniło się w WCR. Rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wiemy, ile można zarobić

bead
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tomaszowie zmieniła nazwę na Wojskowe Centrum Rekrutacji, to efekt nowej ustawy o obronie Ojczyzny, która właśnie wchodzi w życie. Ustawa powołała do życia nowy rodzaj służby, który ma pomóc zwiększyć liczebność armii. Wiadomo, ile można w niej zarobić i jakie dodatkowe profity zyskać.

W życie wchodzi właśnie ustawa o obronie Ojczyzny, która ma pomóc w rozwoju Wojska Polskiego i zwiększeniu liczebności armii. Ustawa powołuje do życia nowe instytucje rekrutacyjne, na nowo definiuje rodzaje służby, wprowadza nowe rozwiązania dla przyszłych i obecnych żołnierzy.

Zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny, Wojewódzkie Sztaby Wojskowe i Wojskowe Komendy Uzupełnień przekształcają się w Wojskowe Centrum Rekrutacji. Zmianę przeszło m.in. WKU przy ul. POW w Tomaszowie, które już posługuje się nową nazwą. Bez zmian pozostaje lokalizacja tomaszowskiej komendy, a także telefony kontaktowe (tel. 261-167-211 lub 261-167-212). Nowy adres mailowy to [email protected]. Bez zmian pozostaje również rejon działania WCR w Tomaszowie, który obejmuje powiaty tomaszowski, opoczyński, radomszczański i piotrkowski.

Ustawa wprowadziła również nowy rodzaj służby wojskowej: dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Co oznacza, że kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru trzy rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową i od 21 maja 2022 dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.

Aby starać się o przyjęcie do służby nowego rodzaju wojsk, kandydat musi złożyć wniosek w jednym z ponad 100 Wojskowych Centrum Rekrutacji w kraju lub przez portal www.wojsko-polskie.pl. Musi do wniosku dołączyć: kopię dokumentu tożsamości; kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie; kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Jakie zarobki w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej?

Kandydat, który wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową przejdzie przez 2 etapy służby: 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany).

Żołnierzowi będzie przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł brutto, ale także: prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym), pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska).

Żołnierz na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie, będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia, będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto