Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kościele św. Idziego w Inowłodzu odnaleziono zamurowane szczątki ludzkie. Czy to Hubal?

Dag
Stowarzyszenie Wizna 1939/ wizna1939.eu
W kościele św. Idziego w Inowłodzu (powiat tomaszowski) odnaleziono zamurowane szczątki ludzkie. Wstępne prace badaczy ze Stowarzyszenia Wizna 1939, którzy poszukują miejsca pochowania lub ukrycia szczątków mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” trwają tu od połowy lipca. Podczas tych prac udało się odnaleźć poszukiwane miejsce - „kryptę” z zamurowanymi szczątkami ludzkimi. Czy to szczątki legendarnego majora?

W połowie lipca w kościele św. Idziego w Inowłodzu członkowie Stowarzyszenia przeprowadzili wstępne prace poszukiwawcze miejsca pochowania lub ukrycia szczątków mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Przypomnijmy, że teza, jakoby szczątki Hubala znajdowały się właśnie w kościele św. Idziego, została opisana w książce pt. „Tu spoczywa Hubal”, którą w kwietniu tego roku wydało Stowarzyszenie „Wizna 1939”. Książka była wynikiem prowadzonych od kilku lat badań i poszukiwań miejsca spoczynku Hubala. Tym razem, badacze w poszukiwaniu prochów majora swój wzrok skierowali na wzgórze i kościółek św. Idziego w Inowłodzu.

- Okazało się, że już podczas tego wstępnego rozpoznania udało się odnaleźć poszukiwane miejsce - „kryptę” z zamurowanymi szczątkami ludzkimi - poinformowało w środowy wieczór, 27 lipca, Stowarzyszenie Wizna 1939. - Krypta znajduje się w jednej ze ścian kościoła, w miejscu wcześniej przez nas typowanym, opisanym w książce „Tu spoczywa Hubal”.

W miejscu tym natrafiono na wystający poza „kryptę” niewielki fragment kości ludzkiej, który został zabezpieczony i przekazany do dalszych badań. Dzięki istniejącej szczelinie możliwe było też zajrzenie do wnętrza krypty przy pomocy kamery endoskopowej.

- Co prawda było to bardzo ograniczone badanie, jednakże z obrazu wynika, że wewnątrz znajdują się inne szczątki ludzkie, m.in. kość czaszki i prawdopodobnie kość miedniczna - dodają badacze. - Zatem zgodnie z naszymi przewidywaniami, w kościele św. Idziego w Inowłodzu znajduje się miejsce, w którym zostały zamurowane szczątki ludzkie. Czy są to szczątki Hubala? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, my jednak głęboko w to wierzymy, bo wszystkie poszlaki na to wskazują

Stowarzyszenie „Wizna 1939” zwróciło się już do Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wyrażenie zgody na otwarcie krypty, wydobycia i pochowania odnalezionych szczątek.

82 lata temu, rankiem 30 kwietnia 1940 r. mjr Henryk Dobrzański Hubal został ostrzelany z broni maszynowej, a jedna z kul przeszyła jego pierś. Poczet majora został zaskoczony w czasie leśnego spoczynku przez oddziały 372. Dywizji Wehrmachtu w okolicach wsi Anielin położonej między Inowłodzem a Studzianną. Niewykluczone, że do namierzenia oddziału Hubala doszło w wyniku zdrady. Dla zlikwidowania zagrożenia ze strony „Szalonego Majora” Niemcy sformowali liczącą 8000 żołnierzy grupę złożoną z formacji SS, batalionu Wehrmachtu i jednostki czołgów. Niemcy zmasakrowali ciało Hubala i wystawili je na widok publiczny, a następnie wywieźli do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie prawdopodobnie spalili lub pochowali w nieznanym miejscu.

Poszukiwania miejsca spoczynku Hubala trwały już w czasach PRL. W latach 50. ubiegłego wieku jako miejsce pochowania majora wskazano wieś Wąsosz Górny (40 km na północ od Częstochowy), gdzie w mogile powstańców styczniowych miał zostać pochowany oficer Wojska Polskiego w mundurze z czasów II wojny światowej. Jeszcze inne miejsce domniemanego pochówku to okolice drogi leśnej do miejscowości Cekanów na północ od Tomaszowa. Ekshumacja była prowadzona również kilkanaście lat temu na cmentarzu w Chorzęcinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto