Tata na urlopie, czyli dlaczego warto dzielić się opieką nad dziećmi

Materiał informacyjny Grupy OLX
Ubiegłoroczna nowelizacja kodeksu pracy, będąca następstwem implementacji dyrektywy work-life balance, dała ojcom prawo do skorzystania z przysługującej im części urlopu rodzicielskiego. To krok na drodze wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, ale też okazja do tego, aby ojcowie już od pierwszych lat dziecka uczestniczyli aktywnie w jego wychowywaniu.

Wszystko zaczyna się od partnerstwa

Partnerstwo to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki. To model rodziny i związku oparty na zrozumieniu i poszanowaniu wzajemnych potrzeb i ambicji. To zgodny z nimi podział ról i obowiązków. W teorii brzmi doskonale. Każdy może się spełniać w tym obszarze życia prywatnego, społecznego i zawodowego, w którym czuje się najlepiej. Model związku oparty o relacje partnerskie jest też najbardziej przez nas pożądanym. Potwierdzają to wyniki badania zrealizowanego na zlecenie OLX – aż 76% respondentów za najlepszy uznaje partnerski model związku, w którym obydwie strony dzielą się obowiązkami domowymi i realizują się zawodowo. W tym przypadku deklaracje nie odbiegają zbyt daleko od rzeczywistości – 61% badanych stwierdziło, że żyje w tego typu związku.

Jednak okazuje się, że na drodze budowania relacji opartych na partnerstwie, pojawiają się bariery – mentalne, społeczne i ekonomiczne. Część z nich jest oczywista, np. różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Wydaje się naturalnym, że z urlopu korzysta ta osoba w związku, która zarabia mniej. Cześć z nich to tkwiące głęboko w nas, utrwalane przez wieki, stereotypy. Potwierdzają to badania OLX.  Większość respondentów wskazała, że rolą kobiety jest opieka i wychowanie dzieci (65%), dbanie o ich rozwój psychiczny i fizyczny (60%), dbanie o porządek w domu (55%) oraz przygotowywanie posiłków (53%). Zdecydowana większość (72%) stwierdziła, że rolą mężczyzny jest wspieranie partnerki i przede wszystkim dbanie o zabezpieczenie finansowe rodziny.

Ale prawdziwym sprawdzianem partnerstwa jest moment, kiedy w domu pojawia się dziecko. Wówczas rodzice muszą zmierzyć się z rzeczywistością, która może zaskakiwać. Muszą również stanąć przed wyborami, między innymi tymi, dotyczącymi modelu wychowania oraz dzielenia się opieką nad małym człowiekiem. 

OLX to marka, która wielokrotnie podejmowała ważne tematy, zachęcając do dialogu, którego celem była zmiana postaw społecznych. W tym roku chcemy zwrócić uwagę na kwestię współdzielenia przez rodziców opieki nad dzieckiem. Naszym celem jest pokazanie, jak ważne dla rodziny, pracodawców oraz rynku pracy jest znalezienie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Równocześnie wskazując te wielowymiarowe korzyści wynikające z takich decyzji, podkreślamy, że współdzielenie opieki nad małymi dziećmi jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników. Tym samym szanujemy każdy wybór, którego dokonują rodzice - mówi Artur Kołpowski, Jobs and Services Director w OLX.

Współdzielenie opieki nad dzieckiem

Utrwalany przez wieki tradycyjny podział ról zakładał, między innymi, że mama zajmuje domem i opieką nad dziećmi, a tata pracuje, aby zarabiać na utrzymanie rodziny. Ojciec był głową rodziny, często zdystansowaną od emocji i codziennych problemów. Ale wraz z rozwojem gospodarczym i rosnącą rolą kobiet na rynku pracy, role te zaczęły się zmieniać. Sprzyjają temu również regulacje prawne. Dzięki nim ojcowie, jeśli chcą, mogą bardziej zaangażować się w opiekę nad dzieckiem, a matki mają ułatwiony powrót do pracy, a tym samym  mogą kontynuować karierę zawodową. A kto jeszcze odnosi korzyści? Bezsprzecznie dziecko. Jak wynika z badania zrealizowanego przez Minds&Roses na zlecenie OLX, największą z długiej listy korzyści (81% wskazań) jest fakt, że buduje ono z ojcem bezpieczną więź. Beneficjentami równego podziału obowiązków opiekuńczych i domowych są również mężczyźni, którzy zyskują możliwość budowania trwałych relacji z dzieckiem. Ale to również sposób na lepsze jego poznanie i rozumienie, szansa na zdobycie umiejętności radzenia sobie z nim, a tym samym zminimalizowanie potencjalnych konfliktów.

Ilu ojców decyduje się na taki urlop?

Nowelizacja kodeksu pracy, na mocy której ojcowie zyskali prawo do nieprzenoszalnego urlopu rodzicielskiego, ma na celu, między innymi, poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy. Jak zatem wygląda to w praktyce? Liczby mówią jasno: coraz więcej mężczyzn decyduje się na skorzystanie z przysługującego im urlopu. W 2023 roku było to 19 tysięcy osób, czyli 7% wszystkich uprawnionych. W okresie od stycznia do maja 2024 roku już 16,2 tysiąca (15% uprawnionych). Zatem popularność tego rozwiązania rośnie, ale nadal potrzebne są nowe regulacje, edukacja, oraz zachęty, podobne do tych, stosowanych w państwach zachodnich. Kluczowe jest także, aby polscy pracodawcy aktywnie włączali się w promowanie idei work-life-balance, a w tym współdzielenie przez rodziców opieki nad dzieckiem. To też zainspirowało OLX, do rozpoczęcia kampanii społecznej Praca z korzyścią dla wszystkich. Serwis, wykorzystując swoją pozycję rynkową, chce wskazać na fakt, że współdzielenie opieki nad dziećmi przynosi szereg korzyści – dzieciom, rodzicom, pracodawcom oraz społeczeństwu. OLX w swojej kampanii podkreśla jednak, że decyzja o wykorzystaniu przez ojców przysługujących im praw, zawsze pozostaje kwestią indywidualną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tata na urlopie, czyli dlaczego warto dzielić się opieką nad dziećmi - Strefa Biznesu

Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto