Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak powstawała "Bitwa Warszawska 1920" w Poświętnem i Piotrkowie. Zobacz zdjęcia z planu filmowego

Dag
Fot. UG w Poświętnem/ K. Wojna, D. Śmigielski
Z okazji 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej sięgnęliśmy do naszego archiwum, by przypomnieć jak powstawała jej filmowa wersja w Piotrkowie Tryb. i Poświętnem (pow. opoczyński). Ekipa Jerzego Hoffmana gościła w naszym regionie ponad 10 lat temu, przez kilka dni i to tutaj powstawały jedne z najciekawszych scen batalistycznych do "Bitwy Warszawskiej 1920". Zobaczcie w naszej galerii zdjęć, co działo się na planie filmowym i kto z głównych bohaterów gościł w naszym regionie!

"Bitwa Warszawska 1920" powstawała w Piotrkowie i Poświętnem 10 lat temu

Poświętne, podobnie jak i Piotrków, nie pierwszy raz był planem polskiego filmu. Ponad dziesięć lat temu sceny do swojej produkcji „Bitwa Warszawska 1920” nagrywał tu Jerzy Hoffman. W Poświętnem filmowcy gościli przy przy kościele św. Józefa. Można tu było spotkać odtwórcę głównej roli męskiej - Borysa Szyca, który zagrał ułana Jana Krynickiego.

W Poświętnem powstawały także m.in. „Czterej pancerni i pies”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” „Hubal” , czy „Katyń”

W Piotrkowie Tryb. - filmowym Radzyminie, ekipa gościła kilka dni

W Piotrkowie ekipa Jerzego Hoffmana gościła na starówce - głównie u zbiegu ulic Starowarszawskiej i Grodzkiej. To właśnie tutaj - na placu przed kościołem farnym oraz na ulicy Starowarszawskiej kręcone były sceny batalistyczne. Na placu Czarnieckiego powstawała scena pożaru.

Planem filmowym był też kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Rwańskiej. Nagrywano tu m.in. mowę księdza Ignacego Skorupki, którego zagrał Łukasz Garlicki, a także uroczystą procesję i wymarsz wojsk.

Piotrków gościł odtwórczynię głównej roli kobiecej - Nataszę Urbańską i znaną z serialu "Czas honoru" Ewę Wencel.

"Bitwa Warszawska 1920" to pierwszy polski film kręcony w technologii trójwymiarowej. Opowiada o zwycięstwie wojsk polskich nad bolszewikami w 1920 roku. W rolach głównych wystąpili Natasza Urbańska i Borys Szyc. W filmie zagrali także m.in. Daniel Olbrychski w roli Józefa Piłsudskiego, Bogusław Linda, Andrzej Seweryn, Jerzy Radziwiłowicz.

Większość scen do filmu zrealizowano przed pałacem w Wolborzu, Bogusławicach (zabudowania stadniny), koło jazu na rzece Pilicy w Tomaszowie Maz., w Łodzi i na stacji kolejowej Wykno koło Koluszek (zabudowania stacyjne już nie istnieją).

W naszym regionie powstawały najsłynniejsze filmowe sceny. Z...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto