Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak dawniej wyglądał Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Opocznie STARE ZDJĘCIA

Muzeum Regionalne, oprac. dag
Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych i muzealnych
Kościół pw. św. Marii Magdaleny był najstarszym znanym kościołem parafialnym tzw. starego Opoczna, które prawdopodobnie skupiało się w rejonie dzisiejszych ulic Moniuszki, Garncarskiej, Staromiejskiej i Stodolnej. Nie zachowały się jednak żadne informacje mówiące o wyglądzie tegoż kościoła. Można jedynie domyślać się, że był to obiekt drewniany.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny był najstarszym znanym kościołem parafialnym tzw. starego Opoczna, które prawdopodobnie koncentrowało się w rejonie dzisiejszych ulic Moniuszki, Garncarskiej, Staromiejskiej, Stodolnej. Położenie Starego Opoczna przy kościele św. Marii Magdaleny potwierdza dokument z 1522 roku, w którym stwierdzono, że nadane kościołowi parafialnemu dwie łąki usytuowane są między Wolą Załężną a Starym Opocznem. Nie zachowały się jednak żadne informacje mówiące o wyglądzie tegoż kościoła. Można jedynie domyślać się, że był to obiekt drewniany.

Obecny kościół św. Marii Magdaleny powstał w XVIII w. W okresie późniejszym był kilkakrotnie przebudowywany. Kościół jest obiektem drewnianym wykonanym z modrzewia i sosny o wymiarach 18 metrów długości i 9 m szerokości. Posiada konstrukcję zrębową i płaskie stropy. Nakryty jest dwuspadowym dachem z blachy, ozdobionym wieżyczką. Kościół składa się z prostokątnej nawy, która przechodzi w zaokrąglone prezbiterium oraz z kruchty.

Kościół niegdyś był kryty gontem. Na przełomie XIX/XX w. zyskał dach z blachy cynkowej. U schyłku XIX wieku powstało sklepienie prezbiterium wykonane z desek gładzonych, na których centrycznie, w regularnym kole namalowano fragment nieba. Po wybudowaniu kościoła pw. św. Bartłomieja, kościół pw. św. Marii Magdaleny stał się kościołem filialnym i kaplicą cmentarną. Przed 1913 r. kościół został odrestaurowany i ponownie spełniał swoje funkcje sakralne. Było to zasługą księdza Jana Dąbrowskiego. Wtedy został obity pionowymi deskami, pod którymi znajdowały się ściany zbudowane z poziomych, drewnianych belek, które zostały odsłonięte podczas prac konserwacyjnych w 2011 roku.

W 1933 roku ze względu na wartość artystyczną i kulturalną zyskał rangę zabytku. W okresie 20-lecia międzywojennego kościółek św. Marii Magdaleny był dwukrotnie remontowany – w 1919 r. i w 1926 r. Obecnie kościół św. Marii Magdaleny jest kaplicą cmentarną. Wokół niego znajduje się wiele ciekawych nagrobków pochodzących z XIX i XX w. poświęconych powstańcom styczniowym, podopoczyńskiemu ziemiaństwu, żołnierzom II wojny światowej, opoczyńskiej inteligencji okresu międzywojennego.

W 2009 r. ponownie został wpisany do rejestru zabytków. W 2011 roku kościółek został odrestaurowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto