Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Opocznie będzie szczepił przeciwko COVID-19 swoich pracowników i personel innych jednostek

Dag
Szpital powiatowy w Opocznie będzie szczepił przeciwko COVID-19 swoich pracowników i personel innych jednostek. Opoczyński szpital znalazł się na liście tzw. szpitali węzłowych, którą w poniedziałek opublikowało Ministerstwo Zdrowia. Wkrótce też mamy poznać listę poradni w naszym regionie, które zgłosiły się do akcji szczepień przeciwko Covid.

Szczepienia przeciwko Covid-19 w Opocznie. Szpital będzie szczepił medyków

W tzw. szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Na listę zgłosiło się około 30 szpitali z województwa łódzkiego, w tym także Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Opocznie.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego. Część szpitali zadeklarowało zaszczepienie tylko swojego personelu i te szpitale nie są ujęte, jako szpitale węzłowe. W szpitalach węzłowych zostanie zaszczepiony personel tych szpitali, ale także innych jednostek, w tym aptek, czy przychodni.

Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.

Gdzie zaszczepią się mieszkańcy?

W piątek, 11 grudnia w łódzkim oddziale NFZ zakończył się nabór placówek medycznych z terenu województwa, które chcą prowadzić punkty szczepień dla mieszkańców. Rozpatrywanie wniosków potrwa jeszcze do 17 grudnia, a po tym terminie powinniśmy poznać listę placówek, także w powiecie opoczyńskim, gdzie będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19.

Do programu zakwalifikuje się placówka, która zadeklaruje wykonywanie szczepień przez co najmniej 5 dni w tygodniu przez jeden zespół szczepiący, oraz zdolność do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu.
Placówka, która stara się o dołączenie do programu musi również posiadać zespół wyjazdowy, który będzie szczepił pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie zgłosić się do punktu szczepień. Możliwe jest także zorganizowanie transportu z miejsca pobytu pacjenta do punktu szczepień i z powrotem, gdy stan pacjenta uniemożliwia mu dotarcie do punktu szczepień.

Każdy zespół szczepiący musi składać się z: lekarza, pielęgniarki, położnej lub higienistki szkolnej bądź osoby wykonującej inny zawód medyczny, która posiadająca niezbędne uprawnienia i kwalifikacje. O zakwalifikowaniu pacjenta do szczepienia i jego zaszczepienia decyduje lekarz. Każda placówka zakwalifikowana do programu musi ściśle przestrzegać zasad reżimu sanitarnego.

Szczepienie dla pacjentów jest bezpłatne. Placówki szczepiące otrzymają wynagrodzenie

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto