Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica likwidacji opoczyńskiego getta. Tak dawniej wyglądała dzielnica żydowska [STARE ZDJĘCIA]

Dag, mat. Muzeum Regionalnego
Fot. Muzeum Regionalne w Opocznie/ UM Opoczno
Opoczyńskie muzeum oraz gmina Opoczna zapraszają mieszkańców do udziału w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę likwidacji opoczyńskiego getta. Uroczystości odbędą się 27 października, przy tablicy upamiętniającej największą wywózkę opoczyńskich Żydów. W przeddzień tych uroczystości, zobaczcie archiwalne zdjęcia prezentujące dawną dzielnicę żydowską i zabytki, związane z historią opoczyńskich Żydów, które udostępniło Muzeum Regionalne w Opocznie.

Tak wyglądała dawna dzielnica żydowska i zabytki

Jak wspomina opoczyńskie muzeum, we wrześniu 1939 r. Opoczno zamieszkiwało niecałe 3000 Żydów. W pierwszych dniach wojny Niemcy pozbawili Żydów wszelkich praw i przejęli należące do nich zakłady przemysłowe, sklepy, warsztaty, domy. Żydzi stali się nacją napiętnowaną pozbawioną materialnych podstaw utrzymania oraz eksploatowaną ekonomicznie w morderczy sposób.

W listopadzie 1940 r. Niemcy utworzyli w Opocznie getto żydowskie, które obejmowało ulice Berka Joselewicza, Kazimierza Wielkiego, Błotną, Józefa Piłsudskiego, Szpitalną. Na terenie getta znajdowało się 115 domów i 3 studnie publiczne. Wkrótce po jego utworzeniu przesiedlono tam ludność żydowską z okolic Opoczna, Nowego Miasta nad Pilicą, Żarnowa, Odrzywołu, Przysuchy i Drzewicy i innych miejscowości.

27 października 1942 r. miała miejsce największa wywózka Żydów z opoczyńskiego getta, którą objęto około 3000 osób. Punkt zbiorczy wywożonej ludności żydowskiej zorganizowano przy moście na rzeczce Wąglance. Tam też odbierano, przygotowane na podróż, bagaże i kosztowności. Stamtąd popędzeni zostali na dworzec kolejowy w Opocznie, załadowani do wagonów i wywiezieni do obozu zagłady w Treblince.

Na terenie getta pozostawiono żydowskie komando robocze, liczące około 100 osób, które w styczniu 1943 r. zostało również skierowane do Treblinki. Nielicznym (jak chociażby Aronowi Karmi Chmielnickiemu, późniejszemu uczestnikowi powstania w getcie warszawskim) udało się uciec z transportu śmierci.

Dzielnica żydowska, przed wojną tętniąca życiem, opustoszała. Dziś wędrując dawną dzielnicą żydowską (powstałą w XVII w.) zwaną niegdyś Przedmieściem Zamkowym a później Przedmieściem Żydowskim, można zobaczyć m.in. synagogę z końca XVIII w., dom ostatniego rabina Opoczna, budynek Arbeiter Heimu czy miejsce gdzie mieścił się niegdyś cmentarz żydowski.

Obchody 80. rocznicy likwidacji opoczyńskiego getta, 27 października

11.30 - złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej opoczyńskich Żydów na Placu Kilińskiego
12.00 - prelekcja dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie Adama Grabowskiego zatytułowana "Opoczyńscy Żydzi wpisani w dzieje miasta" - ul. Limanowskiego (teren byłego cmentarza żydowskiego)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto