Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region opoczyński na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego? Procedury rozpoczęte

Dag, mat. muzeum w Opocznie
Muzeum Regionalne w Opocznie
Gmina Opoczno wspólnie z opoczyńskim muzeum rozpoczęła proces wpisania twórczości ludowej regionu opoczyńskiego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na początek, w opoczyńskim muzeum odbyły się konsultacje społeczne, w których udział wzięły m.in. twórczynie ludowe z regionu opoczyńskiego.

Muzeum Regionalne w Opocznie było gospodarzem konsultacji społecznych, które związane były z wpisaniem jednej z dziedzin twórczości ludowej charakterystycznej dla regionu opoczyńskiego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Takie plany ma gmina Opoczno, a konsultacje społeczne rozpoczęły ten proces.

We wtorkowym spotkaniu (20 września) udział wzięło 20 twórczyń ludowych z regionu oraz znany opoczyński rzeźbiarz Marek Mokrowiecki. Obecny był także zastępca burmistrza Opoczna, Tomasz Łuczkowski oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zdzisław Miękus.

W konsultacjach wzięła także udział przedstawicielka Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Łódzkiego Domu Kultury - Agata Mucha, koordynator regionalny ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Koordynatorka przedstawiła prezentację dotyczącą korzyści wynikających z uzyskania wpisu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Na spotkaniu przeprowadzono konsultacje związane z planowanym wpisaniem jednej z dziedzin twórczości ludowej charakterystycznej dla regionu opoczyńskiego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Zaproszeni na spotkanie goście, zwłaszcza autentyczni twórcy ludowi, mieli możliwość wypowiedzenia się na temat, ich zdaniem najważniejszych dziedzin twórczości ludowej. Zgodnie uznano, że najbardziej zagrożonymi dziedzinami twórczości ludowej w regionie opoczyńskim jest rzeźbiarstwo i tkactwo - relacjonuje Adam Grabowski, dyrektor opoczyńskiego muzeum. - Zebrane twórczynie i twórcy uznali, że każda z opoczyńskich dziedzin wytwórczości ludowej jest niepowtarzalna i zasługuje by zaistnieć na liście.

Uczestnicy spotkania podczas głosowania jednomyślnie wybrali Zofię Pacan z Bielowic, jako upoważnionego przedstawiciela depozytariuszy reprezentujących środowisko twórców z regionu opoczyńskiego. Podkreślono, że region opoczyński jest jednym z niewielu, w którym kultywowane jest nie tylko rękodzieło, ale i muzyka, tańce, gwara, zwyczaje i strój ludowy.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzona jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - obecnie na liście znajdują się 62 elementy. Jest to między innymi procesja Bożego Ciała w Łowiczu, pochód Lajkonika, bartnictwo czy tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej. Lista powstała w związku z ratyfikowaniem przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku, która nakłada na Państwa-Strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa. Działania UNESCO są wyrazem troski i zainteresowania kwestią ochrony rzeczonej części dziedzictwa, które organizacja promuje m.in. poprzez Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Podjęte działania stanowią ogromną szansę na zachowanie zanikającego dziedzictwa regiony opoczyńskiego, a ewentualny wpis pomoże zachować ciągłość i trwałość kultywowanej przez lata tradycji. Za sprawą pojawienie się na liście twórczość lokalnych artystów zyska większe grono odbiorców, zarówno wśród społeczności w kraju, jak również poza granicami.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto