Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt "Barwy z natury i kultury" RGB. Otwarcie wystawy plenerowej w Muzeum Regionalnym w Opocznie [foto]

Dag, RGB
Regionalna Grupa Barw
W Muzeum Regionalnym w Opocznie otwarto poplenerową wystawę o projekcie Regionalnej Grupy Barw. Przed muzeum można m.in. podziwiać naturalnie barwione tkaniny, które przygotowali uczestnicy warsztatów barwiarskich w Skansenie w Wincentynowie.

Projekt "Barwy z natury i kultury" bazuje na projekcie Regionalnej Grupy Barw (2017) i ma na celu upowszechnianie wiedzy o lokalnych tradycjach farbiarskich oraz unikalnych kolorach w strojach ludowych w centralnej Polsce.

- Chcielibyśmy podzielić się swoimi doświadczeniami i dołożyć cegiełkę do poszerzania umiejętności rękodzielniczych mieszkańców powiatu opoczyńskiego i tomaszowskiego - mówią organizatorzy z Fundacji Tres. - Mamy nadzieję, że pomogą one w kontynuowaniu tradycji regionalnych i budowaniu tożsamości regionalnej w oparciu o dorobek kulturowy poprzednich pokoleń.

RGB dodaje, że dzięki warsztatom możliwa jest integracja środowiska zainteresowanego rękodziełem i większy dostęp do kultury osób z małych miejscowości. Projekt ma na celu promowanie lokalnego dziedzictwa, twórczości ludowej oraz ukazywanie lokalnych tradycji włókienniczych we współczesnym kontekście.

W ramach projektu odbyły się warsztaty, wykłady i filmy o projekcie RGB, unikalnych kolorach, tradycjach farbiarskich, czy strojach regionalnych. Projekt realizowany był głównie w skansenie "Niebowo" w Wincentynowie. Tam przez kilka dni odbywały się wykłady, projekcje filmów tematycznych oraz spotkania. Uczestnicy mogli także wziąć udział w interesujących warsztatach poświęconych różnym technikom barwienia tkanin (barwienie roślinami, farbowanie barwnikami chemicznymi).

Na placu przed Muzeum Regionalnym w Opocznie odbył się wernisaż plenerowej wystawy o projekcie RGB – Regionalna Grupa Barw oraz pokaz prac wykonanych przez uczestników w trakcie warsztatów barwierskich.

Na ekspozycji można zapoznać się z historią rzemiosła farbiarskiego, również w regionie opoczyńskim. Zaprezentowana została między innymi sylwetka najstarszego żyjącego "falbierza" Stanisława Wróbla z Woli Załężnej pod Opocznem, który w przyszłym roku kończy 100 lat. Wystawę przed opoczyńskim Muzeum można oglądać do 26 sierpnia.

Projekt "Barwy z natury i kultury" realizowany był przez Fundację TRES oraz Regionalną Grupę Barw przy udziale Muzeum Regionalnego w Opocznie oraz Skansenu "Niebowo".

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto