Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potomkinie Jana Aleksandra Dziewulskiego na zaproszenie Muzeum Regionalnego odwiedziły Opoczno [ZDJĘCIA]

bead, Muzeum Regionalne w Opocznie
Muzeum Regionalne w Opocznie
Potomkinie Jana Aleksandra Dziewulskiego na zaproszenie Muzeum Regionalnego gościły w Opocznie. Była to pierwsza oficjalna wizyta potomków rodziny Dziewulskich w Opocznie od czasów II wojny światowej.

Joanna Opolska wraz z córką Karoliną, potomkinie Jana Aleksandra Dziewulskiego na zaproszenie Muzeum Regionalnego gościły w Opocznie. Była to pierwsza oficjalna wizyta potomków rodziny Dziewulskich w Opocznie od czasów II wojny światowej.

Pani Joanna jest krewną w linii prostej osoby chyba najbardziej zasłużonej przede wszystkim dla gospodarczego rozwoju Opoczna. Jest prawnuczką Jana Aleksandra Dziewulskiego (1866-1911), pioniera przemysłu ceramicznego na ziemiach polskich i ukraińskich, współzałożyciela opoczyńskich zakładów ceramicznych „Dziewulski i bracia Lange”, później Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Ceramicznych „Dziewulski i Lange”. Jej dziadek Jan Albin Dziewulski (1896-1984) był z kolei ostatnim dyrektorem fabryki w Opocznie. Należy podkreślić, że dzięki staraniom dyrektora Adama Grabowskiego, była to pierwsza oficjalna wizyta potomków rodziny Dziewulskich w Opocznie od II wojny światowej.

Muzeum Regionalne w Opocznie w ostatnim czasie zapoczątkowało wiele działań na rzecz przywrócenia pamięci o opoczyńskim dziedzictwie ceramicznym. Wynikiem tego było między innymi właśnie historyczne i ważne nawiązanie kontaktu z żyjącymi potomkami rodziny Dziewulskich.

Wyjątkowa i niezwykle sentymentalna dla obydwu stron wizyta rozpoczęła się w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Panie w towarzystwie dyrektora Adama Grabowskiego oraz historyków Lidii Świątek-Nowickiej i Wiktora Pietrzyka zapoznały się z muzealnymi zbiorami dotyczącymi ich rodziny i firmy „Dziewulski i Lange”. W niezwykle miłej atmosferze i z wielkim zainteresowaniem zapoznały się ze zgromadzoną w opoczyńskim muzeum dokumentacją fotograficzną, zabytkami i lokalnymi wydawnictwami dotyczącymi historii miejscowego przemysłu ceramicznego. Kolejnym elementem wizyty było krótkie zwiedzanie Opoczna, przede wszystkim miejsc związanych z rodziną Dziewulskich i ich dawną firmą. Joanna Opolska wraz z córką odwiedziły także opoczyński Stary Cmentarz, gdzie znajduje się dawny grobowiec rodziny Dziewulskich. Tu spoczywa m.in. zmarły w 1903 r. Tadeusz Zbigniew Dziewulski – syn Jana Aleksandra. Panie oglądały też współczesne zakłady produkcyjne „Opoczno”, obecnego sukcesora tradycji zakładów „Dziewulski i Lange”.

- Sobotniemu spotkaniu towarzyszyło wiele wzruszeń i sentymentalnych wycieczek w przeszłość. Zapoczątkowane po tak długim okresie kontakty z rodziną Jana Aleksandra Dziewulskiego są dla naszego Muzeum wydarzeniem wyjątkowym i wręcz historycznym. Pozwolą nam uzupełnić i znacznie rozszerzyć dość skromną wiedzę na temat ludzi, którym Opoczno zawdzięcza przecież swoją tożsamość. Pozyskaliśmy już unikatowe fotografie z rodzinnego albumu Dziewulskich, które z pewnością staną się elementem wystawy stałej przygotowywanej przez opoczyńskie Muzeum - mówi Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto