Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polscy olimpijczycy gościli w Tomaszowie Mazowieckim. Promowali zdrowy styl życia i badania profilaktyczne [ZDJĘCIA]

Dagmara Kubczak
Liczna rodzina olimpijska, w sumie ponad 50 mistrzów sportu i złotych olimpijczyków - zjechało z wielu miejsc w Polsce do Tomaszowa Mazowieckiego, by promować program Profilaktyka 40 plus. W sobotę (26 listopada) skorzystali z badań laboratoryjnych i specjalistycznych w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Zachęcali też mieszkańców do aktywności fizycznej i zapobiegania chorobom.

Polscy olimpijczycy przebadali się w tomaszowskim szpitalu. To część programu NFZ - Profilaktyka 40 plus

Lepiej się badać i zapobiegać, niż leczyć - to hasło promowali w Tomaszowie Mazowieckim polscy olimpijczycy - w sumie ponad 50 wybitnych i znanych sportowców, w tym 20 medalistów olimpijskich. To nie tylko była świetna okazja do spotkania po latach i wspomnień. Przede wszystkim, olimpijczycy wzięli udział w mitingu promującym program "Profilaktyka 40 plus", który od piątku, 25 listopada, odbywał się w Tomaszowie.

Wśród nich są między innymi Wanda Panfil oraz Stanisława Wąchała, Renata Mauer-Różańska, Teresa Sukniewicz-Kleiber, Marian Woronin i Janusz Peciak, a także Tomasz Kucharski. W sobotni poranek (26 listopada) olimpijczycy skorzystali z badań laboratoryjnych w ramach rządowego programu Profilaktyka 40 plus. Z kolei w piątek spotkali się z tomaszowskimi uczniami. Ambasadorem programu w Łódzkiem jest Mieczysław Nowicki - kolarz, olimpijczyk Igrzysk Olimpijskich w 1976 r. w Montrealu, mistrz świata. Już od 17 lat namawia, nie tylko sportowców, do badań i profilaktyki.

- Jesteśmy ambasadorami zdrowia i z głębi serca zachęcam do robienia badań w ramach Programu 40 plus, bo to jest nieprawdopodobna okazja - mówiła podczas spotkania w starostwie powiatowym Teresa Sukniewicz-Kleiber, lekkoatletka, medalistka Mistrzostw Europy w biegu przez płotki. - Jeśli nie zadbamy o siebie, to kto o nas zadba? Musicie zrobić te badania - zachęcała.

Zadowolenia z pomysłu i akcji prozdrowotnej nie krył też Tomasz Kucharski, polski wioślarz, dwukrotny mistrz olimpijski i pięciokrotny medalista mistrzostw świata.

- My jako sportowcy byliśmy bardzo często i bardzo dokładnie badani, potem wydaje nam się, że jesteśmy trochę niezniszczalni i możemy wszystko - zachęcał do skorzystania z tego istotnego programu. - Ale lata lecą, więc kiedy wrócimy do domów, będziemy namawiać lokalną społeczność, by skorzystała z tych badań. Zapobieganie jest lepsze, niż leczenie - dodał i jednocześnie zachęcał do aktywności fizycznej, choćby nawet spacerów.

Z kolei prof. Leszek Markuszewski, kardiolog i diabetolog, zwrócił uwagę na to, że w każdej dekadzie wiekowej, a szczególnie granicznej - 40 plus - "w kolejnych dekadach rozwijają się różnego rodzaju patologie".

- Warto je wcześniej diagnozować - podkreślał. - Dzisiaj, 90 procent współczesnej patologii na świecie to choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby naczyniowe i nowotwory. Zatem stosując metodę profilaktyki, diagnostyki, takiej oceny kompleksowej, jak w przypadku dzisiejszego spotkania, to znakomity przykład, by zdobywać wiedzę o stanie zdrowia, zapobiegać i ingerować, w ten ewentualnie, wadliwy nieraz obraz zdrowia, wyleczenie i zapobieganie ciężkim następstwom.

Tomaszowski szpital jest jedną ze 113 placówek, które realizują ten program w Łódzkiem. W całym kraju jest ich kilkaset. W Tomaszowie z badań można skorzystać aż w trzech punktach - w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, NZOZ Centrum Zdrowia Rusinek i Najder oraz w punkcie diagnostycznym przy ul. Jana Pawła II 6.

Badania są bezpłatne i jest ich kilkanaście. Co ważne, pacjent sam może się na nie skierować - wystarczy wypełnić ankietę w jednym z punktów diagnostycznych. I co się okazuje, z programu możemy korzystać dłużej - bowiem do końca 2023 roku, a nie, jak wcześniej zakładano jedynie do końca tego roku.

- Nie trzeba być gwiazdą, by skorzystać z programu 40 plus - mówi Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ. - W naszym województwie z tego programu skorzystało zaledwie 68 tysięcy mieszkańców, w Polsce ponad milion osób. To program wyjątkowy, bo po raz pierwszy w historii ubezpieczeń zdrowotnych, każdy pacjent może sam wystawić sobie e-skierowanie. Nie trzeba prosić lekarza pierwszego kontaktu, ani korzystać z prywatnych badań. Te badania mogą być wstępem do pogłębionej diagnostyki, leczenia, więc to są te badania, które pozwalają nam upewnić się, że jesteśmy zdrowi, a jeśli coś jest nie tak, szybko rozpocząć leczenie. Profilaktyka jest najważniejsza i mam nadzieję, że nasi ambasadorzy będą o tym mówili tam, gdzie mieszkają. NFZ marzy o tym, by państwo się badali, bo wolimy wydawać pieniądze na profilaktykę, niż leczenie państwa i chcemy, by państwo żyli jak najdłużej w dobrym zdrowi i prowadzili życie, takie, jak lubią - dodała.

Udział w spotkaniu z olimpijczykami wzięli także i przekonywali do badań profilaktycznych wiceprezydent Tomaszowa, Izabela Śliwińska, starosta Mariusz Węgrzynowski i członkowie zarządu powiatu - Elżbieta Łojszczyk i Michał Czechowicz oraz przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk, a także prof. Leszek Markuszewski - kardiolog i diabetolog, radna sejmiku Ewa Wendrowska z mężem, Waldemarem Wendrowskim, dyrektorem COS w Spale, a także prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, dr Wiesław Chudzik.

Polscy olimpijczycy gościli w Tomaszowie Mazowieckim. Promow...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto