Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pijany kierowca wjechał w dwa znaki drogowe na drodze krajowej w Krasiku

Dag, KPP
Pijany kierowca, mieszkaniec powiatu piotrkowskiego, zatrzymany na DK nr 74 w Krasiku w powiecie opoczyńskim. Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 42 - letni kierowca mazdy, który na drodze krajowej w Krasiku (gmina Paradyż) wjechał w znaki drogowe....

Pijany kierowca na DK nr 74 w Krasiku wjechał w znaki drogowe

Do zdarzenia doszło 15 lutego na DK 74 w Krasiku. Opoczyńscy policjanci zatrzymali 42 - latka, który pomimo tego, że był pod wpływem alkoholu, wsiadł za kierownicę mazdy.

Pijany kierowca na DK 74 w miejscowości Krasik, w wyniku nadmiernej prędkości stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w dwa znaki drogowe.

Okazało się, że to mieszkaniec powiatu piotrkowskiego. Policjanci zatrzymali nieodpowiedzialnemu kierowcy prawo jazdy. Jego zachowanie zostanie ocenione przez sąd. Na szczęście w kolizji nikt nie ucierpiał.

Dopuszczalna ilość alkoholu

Policja przypomina, że polskie prawo wyróżnia dwie sytuacje związane ze spożywaniem alkoholu.

Pierwszą z nich jest stan po użyciu alkoholu, kiedy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub jeśli w wydychanym powietrzu obecność alkoholu w organizmie jest na poziomie od 0,1mg do 0,25 mg w 1 dm3.

Prowadzenie pojazdu w tym stanie jest wykroczeniem, za które grozi 10 punktów karnych, grzywna od 50 zł do 5000 zł i utratą prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli jednak w tym stanie dojdzie do kolizji drogowej czy wypadku, kwalifikacja czynu zmienia się. Wówczas kierowcy może grozić nawet kara pozbawienia wolności.

Drugą sytuacją jest stan nietrzeźwości, kiedy stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila lub w wydychanym powietrzu obecność alkoholu w organizmie jest powyżej 0,25 mg w 1dm3.
W takiej sytuacji mamy do czynienia z przestępstwem zagrożonym karą grzywny w wysokości uzależnionej od dochodów oraz świadczeniem pieniężnym na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych. Sprawcy grozi także kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Dodatkowo na kierowcę nakładane jest 10 punktów karnych.

Recydywistom i sprawcom wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Sąd obligatoryjnie orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, na okres od 1 roku do nawet 10 lat. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Strażacy i policjanci łapali byka, który uciekł właścicielow...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto