MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni weekend wycieczek koleją do Inowłodza. Z projektu skorzystali turyści z całego regionu

Dagmara Kubczak
Projekt „Pociągiem do przyrody – wakacyjne poznawanie przyrody Gminy Inowłódz” dobiegł końca. W miniony weekend pociągiem do przyrody przyjechali ostatni turyści. Tematem wycieczki przyrodniczej była przyroda lasów komunalnych gminy Inowłódz na przykładzie „Kępy” w Spale. Projekt odtwarzania bartnictwa na terenie gminy Inowłódz.

Uczestnicy ostatniej wycieczki koleją do Inowłodza po raz kolejny pod opieką przewodnika mieli możliwość poznania mało znanego miejsca, tym razem rozległego naturalnego fragmentu lasów komunalnych gminy Inowłódz – tzw. Kępa, w widłach rzeki Gać i rzeki Pilicy. Miejsce występowania pośród bogatych i chronionych grądów i łęgów, stanowisk rzadkiego chrząszcza – pachnicy dębowej. Jest to gatunek będący przedmiotem ochrony całego obszaru Natura 2000 Lasy Spalskie. W 200 - letnich sosnach znajduje się miejsce realizacji od kilu lat międzynarodowego projektu odtwarzania dawnego bartnictwa. W pokazowych sosnach, przy których ustawiono tablice, można było przeczytać i na żywo zobaczyć proces działania barci, wybierania miodu, wspinania się na drzewo przy pomocy dawnego leziwa. Jest to projekt zrealizowany przy współudziale naukowców i pracowników rosyjskiego parku narodowego Szulgan - Tasz, mający na celu wzmocnienie dzikich zapylaczy jako elementu czynnej ochrony przyrody w Lasach Spalskich w gminie Inowłódz. Miejscem prowadzenia edukacji ekologicznej były: kompleks leśny na Kępie w kilku punktach nad Gacią, Pilicą w obszarze grądu oraz przy pokazowych barciach - relacjonuje Mirona Werkowska, referent ds. promocji w UG w Inowłodzu.

Ponownie uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić malowniczo usytuowany Inowłódz wraz z jego dorobkiem historycznym.

Projekt pn. "Pociągiem do przyrody" - wakacyjne poznawanie przyrody Gminy Inowłódz" dofinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu "edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego - edycja 2016.

Łączna liczba zgłoszeń wyniosła 1.612 osób.

- Byli to w dużej mierze mieszkańcy regionu łódzkiego, aczkolwiek zdarzali się również turyści z całej Polski - mówi Mirona Werkowska. - Zdecydowana większość uczestniczyła typowo w zorganizowanych wycieczkach z przewodnikiem – przyrodnikiem po Spale oraz z przewodnikiem zwiedzając Inowłódz. Część osób przyjeżdżała również na wypoczynek korzystając z noclegu jednak nie była to zbyt duża liczba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto