Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od niedzieli 12 grudnia nowy rozkład jazdy na kolei. Nowe połączenia z Tomaszowa do Skarżyska Kamiennej

Dag
Fot. I. Miernikiewicz/ PKP PLK
W niedzielę, 12 grudnia, w życie wchodzi nowy rozkład jazdy PKP PLK. Po 20 latach pasażerowie skorzystają z pociągów na trasie Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce i po 12 latach na trasie Skarżysko-Kamienna – Łódź. W grudniu kolej wraca na zmodernizowane linie: Lubartów – Parczew, Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie i Łódź – Kutno. Lepszy dostęp do kolei zapewni 10 nowych przystanków. Pojawią się nowe połączenia do Katowic, Trójmiasta i Wrocławia - to najważniejsze nowości dla województwa łódzkiego w nowym, rocznym rozkładzie PKP Intercity.

Nowy rozkład jazdy pociągów już od niedzieli, 12 grudnia

Nowy rozkład jazdy pociągów został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. wspólnie z przewoźnikami. PKP PLK informują, że dzięki miliardowym inwestycjom z wykorzystaniem środków budżetowych i programów unijnych, do dyspozycji pasażerów są nowe stacje i przystanki. Zwiększa się także atrakcyjność oferty połączeń regionalnych i dalekobieżnych. W rozkładzie jazdy uwzględniono najbardziej korzystne dla podróżnych połączenia oraz kontynuację prac na liniach kolejowych.

Oto kilka najważniejszych zmian dla mieszkańców województwa łódzkiego i naszego regionu

Mieszkańcy województw świętokrzyskiego i łódzkiego po 12 latach przerwy zyskają międzyregionalne połączenia kolejowe ze Skarżyska-Kamiennej do Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi. Dla podróżnych PKP PLK przygotowały stacje i przystanki.

Od 23 grudnia, po przerwie pojadą pociągi na zmodernizowanej trasie z Łodzi do Kutna. Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów w Zgierzu, Ozorkowie, Sierpowie i Łęczycy.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Drzewica – Radom
W nowym rozkładzie jazdy znalazły się również pociągi jadące bezpośrednio do Radomia. Połączenie to obsługiwane będzie jedną parą pociągów – porannym z Łodzi i popołudniowym z Radomia. Utrzymana zostanie oferta ośmiu par pociągów kursujących do/z Drzewicy.

Nowością w ofercie jest uruchomienie porannego pociągu z Tomaszowa Mazowieckiego, dotychczas obsługiwanego komunikacją autobusową, zapewniającego dojazd do Łodzi przed godziną 6:00.

W związku z pracami na stacji Tomaszów Mazowiecki, które wyłączą ją z obsługi kolejowej w okresie od 13 do 17 grudnia br., dla wszystkich pociągów jadących do/z Drzewicy, pomiędzy Brzustowem a Skrzynkami, uruchomione zostaną skomunikowane z nimi autobusy zastępcze, umożliwiające dojazd i odjazd z miejscowości, w których w tych dniach nie zatrzymają się pociągi.

Jak pojadą pociągi w innych województwach?
Na Dolnym Śląsku dzięki przeprowadzonej przez PLK rewitalizacji linii Wrocław Sołtysowice – Jelcz Laskowice zwiększy się dostępność do kolei. Są nowe przystanki: Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała. Ponadto podróże ułatwią także nowe przystanki Wrocław Szczepin i Iwiny.

Mieszkańcy woj. lubelskiego w grudniu zyskają wygodniejsze i szybkie połączenia między Łukowem a Lublinem dzięki przebudowie odcinka linii Lubartów – Parczew. Nowe przystanki w Berejowie i Laskach oraz przebudowane perony zwiększą dostęp do kolei. Podróż na trasie Lubartów – Parczew zajmie pociągom dalekobieżnym ok. 18 min, a regionalnym 30 min.

W woj. śląskim od 12 grudnia podróżni skorzystają z nowych połączeń na linii Gliwice – Bytom, gdzie podróż zajmie ok. 20 min. Lepsze połączenia zapewni modernizowana linia Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. Dla podróżnych będzie nowy peron w Zabrzegu. Pociągi pojadą po nowym torze i moście nad Wisłą.

W woj. opolskim dzięki postępowi prac na linii Kędzierzyn-Koźle – Opole, pociągi regionalne z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla do Opola, Wrocławia i Zielonej Góry pomiędzy Kędzierzynem-Koźle a Opolem pojadą o ok. 5-10 min szybciej, a pociągi dalekobieżne jadące z Bielska-Białej do Ustki i Bydgoszczy oraz z Wiednia i Budapesztu do Berlina o ok. 15 min szybciej.

Dostęp do kolei w aglomeracji warszawskiej poprawi przystanek Warszawa Targówek, na którym zatrzyma się blisko 40 pociągów w relacjach Modlin – Warszawa Centralna – Modlin.

Mieszkańcy woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego po 21 latach przerwy zyskają bezpośrednie połączenia dalekobieżne z Płocka, Sierpca, Brodnicy i Grudziądza do Trójmiasta. To efekt prac PLK na linii Kutno – Płock – Brodnica.

W Małopolsce, dzięki zakończonej inwestycji PLK na odcinku Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie, będą połączenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Skawina – Kraków.

Na trasę Kraków – Zakopane od 22 grudnia br. wracają bezpośrednie połączenia kolejowe na święta i ferie zimowe. W rozkładzie przewidziano 14 relacji dalekobieżnych min. z Gdyni, Gdańska, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne. Dla podróżnych dzięki inwestycjom PLK zwiększyła się dostępność stacji i przystanków, m.in. w Poroninie, Skawie Środkowej i w Bystrej Podhalańskiej.

W woj. podkarpackim od 12 grudnia na linii Ocice – Rzeszów pojadą pociągi elektryczne. Elektryfikacja linii to rozwój ekologicznej kolei w województwie i warunki do przygotowania lepszej oferty dla podróżnych.

W woj. podlaskim od stycznia na stacji Nurzec będą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne przewoźnika PKP Intercity. Dodatkowy postój na odcinku między Siemiatyczami i Czeremchą ułatwi podróże. Po ponad 17 latach wrócą także codzienne połączenia pasażerskie Czeremcha – Siemianówka.

30 nowych przystanków od ubiegłego roku

Dla podróżnych w porównaniu do rozkładu jazdy z grudnia 2020 r. oddano w ciągu roku 20 nowych przystanków m.in. w Olsztynie, Łodzi, Krakowie i Radomiu.

Od nowego rozkładu 12 grudnia kolejne 10 przystanków poprawi dostęp do kolei: Warszawa Targówek, Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała, Wrocław Szczepin, Iwiny, Berejów, Laski.

Więcej pociągów z Łodzi do Katowic. PKP Intercity prezentuje rozkład jazdy na sezon 2021/2022 dla województwa łódzkiego

Nowe połączenia do Katowic, Trójmiasta i Wrocławia – to najważniejsze nowości dla województwa łódzkiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 12 grudnia 2021 roku.

Od nowego rozkładu jazdy zwiększy się liczba połączeń bezpośrednich łączących Łódź ze stolicą województwa śląskiego. Od 12 grudnia pasażerowie będą mieli do dyspozycji cztery pary pociągów, które będą kursowały mniej więcej co cztery godziny. Nowością na torach będzie kursujący przez Łódź skład TLK Flisak łączący Gdynię z Katowicami. Dzięki niemu łodzianie zyskają połączenie z Rypinem, Brodnicą i Grudziądzem oraz dodatkową możliwość dojazdu do Trójmiasta. Skład będzie pełnił uzupełnienie uruchomionego na początku roku pociągu TLK Chemik, obsługującego ciąg Płock – Gostynin – Kutno – Łódź.

Z Kutna do Warszawy co godzinę

PKP Intercity zaplanowało również koordynację godzin kursowania pociągów pospiesznych i ekspresowych na ciągu Warszawa – Kutno – Poznań. Od 12 grudnia 2021 roku pociągi ze i do stacji Poznań Główny będą odjeżdżały mniej więcej co godzinę

W wakacje bezpośrednio do Ustki

Fani wypoczynku nad polskim morzem będą zadowoleni z uruchomienia pociągu IC Lazur, który w wakacyjne weekendy zabierze pasażerów z Łodzi bezpośrednio do Ustki. Nowy skład zdecydowanie ułatwi podróżnym dotarcie do tej nadmorskiej miejscowości. Dotychczas musieli wybierać połączenia z przesiadkami, co znacząco wydłużało czas podróży.

Nowe połączenie z Wrocławiem i szybciej do Bydgoszczy

W nowym rozkładzie jazdy pojawi się połączenie, które uzupełni ofertę dziennych podróży do stolicy województwa dolnośląskiego. Pociąg IC Łużyce rozpocznie swój bieg na stacji Warszawa Wschodnia, a po drodze zatrzyma się m.in. w Skierniewicach, Koluszkach, Łodzi, Pabianicach, Łasku, Zduńskiej Woli i Sieradzu. Po dotarciu do Wrocławia pojedzie dalej do Zgorzelca, dzięki czemu mieszkańcy województwa łódzkiego w komfortowy sposób dojadą do południowo-zachodniej Polski.

W nowym rozkładzie jazdy więcej pociągów będzie zatrzymywać się na stacji Łódź Retkinia, co będzie ułatwieniem podróżowania dla mieszkańców zachodniej części miasta.

Zakończyły się prace inwestycyjne na linii kolejowej numer 16. W związku z tym od stycznia zaplanowano powrót pociągów ma odcinku Łódź – Kutno na trasę podstawową przez Zgierz, Ozorków i Łęczyc, co przyniesie skrócenie czasu podróży na ciągu Bydgoszcz – Toruń – Włocławek – Łódź. Dzięki skończeniu prac ze stacji Łódź Widzew do Bydgoszczy będzie można dojechać najszybciej w 2 godziny i 55 minut. Dotychczas większość pociągów pokonywała ten odcinek w ponad cztery godziny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto