Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Opocznie. Mieszkańcy wspólnie oddali hołd ofiarom wojny [zdjęcia]

Dag, mat. Starostwa Opoczyńskiego
Muzeum Regionalne w Opocznie
1 września mieszkańcy Opoczna wspólnie oddali hołd ofiarom II wojny światowej. Obchody 80. rocznicy wybuchu wojny odbyły się m.in. na pl. Zamkowym, gdzie złożono kwiaty przy Pomniku Nieznanego Żołnierza.

W południe odbyła się msza w intencji obrońców września 1939 w kolegiacie pw. św. Bartłomieja. Po godz. 13 uczestnicy obchodów przenieśli się na pl. Zamkowy, gdzie złożyli kwiaty przy Pomniku Nieznanego Żołnierza.

O godzinie 14 w muzeum otwarto wystawę czasową "Wrześniowym cieniom... W 80. rocznicę Kampanii Polskiej 1939 roku na Ziemi Opoczyńskiej" , a o godz. 16 MDK rozpoczął projekcję filmu fabularnego pt. „Hubal” z udziałem Ryszarda Filipskiego. W uroczystościach udział wzięli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy Opoczno, służb mundurowych, opoczyńskich instytucji kulturalnych i oświatowych a także mieszkańcy Opoczna.

Na zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Opocznie wystawie „Wrześniowym cieniom… W 80. rocznicę Kampanii Polskiej 1939 roku na Ziemi Opoczyńskiej” przedstawione zostały przede wszystkim mało znane wydarzenia z historii lokalnej Września 1939, które dla wielu zwiedzających z pewnością będą sporym zaskoczeniem.

- Z wystawy można dowiedzieć się między innymi o tym, że w pierwszych dniach września 1939 r. w Opocznie i najbliższych okolicach działał 1 Batalion Czołgów Lekkich – najlepszy oddział pancerny Wojska Polskiego II RP oraz, że pierwszy niemiecki generał zginął podczas II wojny światowej właśnie pod Opocznem - zaprasza do zwiedzania opoczyńskie muzeum. - Niezwykle ciekawa jest również historia ukrycia i przechowywania w jednej z podopoczyńskich miejscowości sztandaru 43 Pułku Strzelców Legionu Bajończyków, czy zestrzelenia niemieckiego samolotu szturmowego na terenie Sławna przez żołnierzy 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich Wileńskiej Brygady Kawalerii Armii Prusy. To tylko niektóre z prezentowanych na wystawie historii.

Dzięki uprzejmości Muzeum Techniki Wojskowej i Historii Regionalnej w Podlesiu Dużym, Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, na opoczyńskiej ekspozycji zobaczyć można wiele ciekawych i nierzadko unikatowych eksponatów związanych z wyposażeniem i uzbrojeniem Wojska Polskiego w 1939 roku. Wystawę w opoczyńskim muzeum można zwiedzać do końca roku.

Także 1 września odbyły się Pierwsze Kolegiackie Spotkania Muzyczne, nad którymi patronat objął Starosta Opoczyński Marcin Baranowski.

Koncert zgromadził publiczność z całego powiatu. Zaprezentowali się Michał Bociek, Chór Męski „Dzwon”, Angelika Błaszczyk – Kociela oraz młody pianista Filip Sijer, który rozpoczął cała uroczystość od brawurowej interpretacji Chopina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto