Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 w Opocznie. Biblioteka ma swojego patrona [ZDJĘCIA]

bead, Muzeum w Opocznie
Muzeum Regionalne w Opocznie
W sobotę, 15 sierpnia w Opocznie odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

15 sierpnia opocznianie uczcili 100. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej także „Cudem nad Wisłą”. W samo południe w kolegiacie św. Bartłomieja odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyny z udziałem władz samorządowych powiatu i gminy Opoczno oraz pocztów sztandarowych. Obecny był starosta opoczyński Marcin Baranowski, przewodniczący Rady Powiatu Józef Róg, burmistrz Opoczna Dariusz Kosno a także dyrektorzy opoczyńskich instytucji kultury: Muzeum Regionalnego – Adam Grabowski i Miejskiej Biblioteki Publicznej – Jerzy Misiurski. Tłumnie dopisali też mieszkańcy Opoczna i okolic.

Po nabożeństwie obchody przeniosły się na Plac Zamkowy. Tutaj, pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, który upamiętnia wszystkich opocznian poległych w walkach 1914-1920, delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze.

Przed siedzibą Muzeum Regionalnego w Opocznie otwarta została również plenerowa wystawa zatytułowana „Ojczyzna w potrzebie”. Opocznianie na frontach wojny polsko-bolszewickiej”. Na temat wystawy opowiedziała jej kurator Lidia Świątek-Nowicka z opoczyńskiego Muzeum. Sama ekspozycja nawiązuje do wątków opoczyńskich i udziału mieszkańców Opoczna i regionu w tych przełomowych wydarzeniach. Można na niej zapoznać się z sylwetkami mieszkańców naszego regionu zaangażowanych w walkę z najazdem bolszewickim. Nie zabrakło także ogólnego rysu historycznego wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

Uroczystości na Placu Zamkowym uświetnili także opoczyńscy strzelcy (Samodzielny Pluton Opoczno, Jednostka 2026 Końskie) prezentujący umundurowanie i uzbrojenie historyczne z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920.

Kolejnym punktem opoczyńskich obchodów było oficjalne nadania imienia Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opocznie. Od tego momentu opoczyńska książnica nosi zaszczytne imię wybitnego opocznianina, bohatera wojny polsko-bolszewickiej – Stefana Janasa. Jego sylwetkę i bogaty życiorys przybliżył dyrektor biblioteki Jerzy Misiurski. W budynku biblioteki odsłonięto również z tej okazji mozaikę ceramiczną poświęconą patronowi. Głos zabrał burmistrz Opoczna Dariusz Kosno, przewodniczący Rady Powiatu – Józef Róg oraz starosta Marcin Baranowski, który wręczył dyrektorowi biblioteki pamiątkową płytkę ceramiczną z wizerunkiem mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Ostatnim punktem tego dnia był „Spacer śladami wojny polsko-bolszewickiej w Opocznie” zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Opocznie. Trasa spaceru przebiegała przez punkty związane z udziałem opocznian w wojnie z bolszewikami. Uczestnicy z muzealnym przewodnikiem odwiedzili między innymi kamienicę Franciszka Wilka, ulicę Stefana Janasa czy mogiły weteranów wojny 1920 r. na opoczyńskim Starym Cmentarzu. Podczas spaceru uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się także wielu innych ciekawych informacji związanych z zabytkami i mało znanymi miejscami naszego miasta. „Spacer śladami wojny polsko-bolszewickiej w Opocznie”, który cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców, zakończył sobotnie obchody 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” w Opocznie. Kolejne spacery historyczne już wkrótce.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto