Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niskie temperatury szczególnie groźne dla bezdomnych. Uratuj mu życie i powiadom policję!

Dag, KPP
Zdjęcia ilustracyjne/ pixabay/ archiwum naszemiasto.pl
Mrozy w regionie szczególnie dają się we znaki osobom bezdomnym, a także osobom starszym. Utrzymująca się od kilku dni bardzo niska temperatura, to dla tych osób śmiertelne zagrożenie. Podobnie, jak i dla osób nietrzeźwych. Jeśli zauważymy, że podczas mrozów ktoś przebywa na przystankach autobusowych, w piwnicach, altanach czy pustostanach, należy powiadomić policję lub straż miejską.

Zima w regionie szczególnie daje się we znaki osobom bezdomnym, a także osobom starszym

Utrzymująca się od kilku dni bardzo niska temperatura, to dla osób bezdomnych śmiertelne zagrożenie. Podobnie, jak i dla osób starszych czy nietrzeźwych. Opocznianie już wielokrotnie udowodnili, że nie są obojętni na los drugiego człowieka i wielokrotnie powiadamiali odpowiednie służby o osobach, które wymagają pomocy.

Na wychłodzenie organizmu szczególnie są narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego opoczyńskiej policji pod numer 47 846 32 11. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane przz policjantów.

- Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni - podkreśla asp. szt. Barbara Stępień, rzecznik opoczyńskiej komendy policji. - Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Zimą na wychłodzenie organizmu są narażone także osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, by ogrzać mieszkanie.

- Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy - apeluje rzeczniczka policji. - Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które ze względu na swój wiek, samotność, bądź trudną sytuację materialną mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, ośrodkami pomocy społecznej.

- Jednak, by dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka - zaznacza asp. szt. Barbara Stępień. - Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie - dodaje.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto