Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody dla twórczyń ludowych z powiatu opoczyńskiego za pracę na rzecz kultury ZDJĘCIA

Dag
Zdjęcia Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Dwie twórczynie ludowe z powiatu opoczyńskiego otrzymały tegoroczne nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.

Nagrody marszałka dla twórczyń ludowych z powiatu opoczyńskiego za pracę na rzecz kultury

Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i pracę na rzecz kultury nagrodzone zostały:
- Anna Kołodziejczyk z Bukowca Opoczyńskiego
- Maria Rogulska z Opoczna

Anna Kołodziejczyk jest wyjątkowo uzdolnioną twórczynią. Przygodę z twórczością ludową rozpoczęła już w dzieciństwie. Umiejętności przejęła od swojej babci Stanisławy Chmal, znanej i cenionej twórczyni ludowej z Opoczna. Dała się poznać jako wyróżniająca się twórczyni młodego pokolenia twórców ludowych z regionu opoczyńskiego.

Znakomicie opanowała tajniki wykonywania bukietów, girland, wycinanek. Tych ostatnich, jak sama powiedziała nauczyła się od swojej przyszywanej ciotki Katarzyny Wróbel, twórczyni ludowej. Wysoki poziom artystyczny osiągnęła w wykonywanych pisankach, haftach i koronkach. Od kilkunastu lat bierze udział w organizowanych konkursach, kiermaszach, pokazach i zajęciach warsztatowych dla uczniów.

Z dużym powodzeniem prezentuje i przekazuje młodzieży swoją wiedzę i umiejętności. Prace twórczyni prezentują wysoki poziom artystyczny i zachowują opoczyńskie tradycje sztuki ludowej, które prezentowane są w muzeach województwa łódzkiego.

Maria Rogulska jest twórczynią niezwykle zaangażowaną w promowanie opoczyńskiej kultury ludowej. Swoje zainteresowania opoczyńską sztuka ludową przejawiała już we wczesnych latach dzieciństwa, pomagając swojej mamie przy codziennych czynnościach, tkaniu, robieniu na szydełku oraz wykonywaniu ozdób papierowych.

Do czynnego działania, którego celem było promowanie sztuki ludowej namówiła ją mama w latach 70.XX w. kiedy powstawało Muzeum Regionalne w Opocznie. Jak sama wspominała, motorem do działania był dr Jan Łuczkowski, który organizował comiesięczne prelekcje i wykłady, na których prezentowano zebrane przez twórców materiały i opisy dotyczące opoczyńskiego folkloru, obrzędów i jadła.

Z momentem powstania muzeum w Opocznie powołano OP STL, do którego zweryfikowano matkę twórczyni, a panią Marię 1994 roku. Wykonuje kwiaty, bukiety, girlandy z bibuły, pająki z grochu i wełny, haft płaski, dwustronny na koszulach i obrusach oraz posiada umiejętność robienia na szydełku i na drutach. Doskonale wykonywała także tkaniny przeznaczone na stroje ludowe. Posiada prywatną kolekcję swoich prac miedzy innymi dziecięce czapeczki z owczej wełny.

Mając wielki szacunek do przeszłości pani Maria ocaliła wiele zabytków etnograficznych, które zbierała od swojej rodziny i znajomych, a następnie przekazywała je do regionalnych muzeów w Opocznie i Tomaszowie Mazowieckim. Bierze bardzo aktywny udział w niemal wszystkich organizowanych konkursach lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich, zdobywając wysokie nagrody i wyróżnienia. Swoją twórczość i region opoczyński bardzo aktywnie promuje podczas lekcji i warsztatów, na kiermaszach i targach sztuki ludowej.

Materiały Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Piotrkowski

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto