MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

I Kongres Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Łódzkiego w Opocznie [fotorelacja]

Redakcja, powiat opoczyński
Po raz pierwszy w Opocznie odbył się Kongres Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Łódzkiego. W kongresie wzięły udział przedstawicielki ponad 80 kół, łącznie blisko 490 osób.

Wojewódzki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich odbył się po raz pierwszy. Jego głównym organizatorem była fundacja „Dar dla Potrzebujących’’ oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi, współorganizatorem Powiat Opoczyński.

- Kongres jest doskonałą okazją do kultywowania tradycji ludowej regionu - podkreślała Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego. - Impreza ma służyć propagowaniu kultury wiejskiej, integracji środowiska wiejskiego i jest wspaniałym pretekstem do rozwijania więzi społecznych - dodała.

W województwie łódzkim działają koła nawet z ponad stuletnią historią. - Myślę, że panie z kół gospodyń wiejskich, jak większość kobiet w Polsce, potrafi zrobić dokładnie, naprawdę wszystko. Co jest najważniejsze w kołach gospodyń wiejskich, to działalność społeczna bardzo potrzebna lokalnym środowiskom, bardzo potrzebna wsi, szczególnie małym społecznościom, które często są tak bardzo pozostawiane z boku - podkreślała Koperska.

Uczestników kongresu przywitali starosta Marcin Baranowski i wicestarosta Maria Barbara Chomicz, którzy na tę okazję założyli tradycyjne, ludowe stroje.

Polska jest sercem Europy. Łódzkie jest sercem polskiego folkloru – tak podsumował swoje wystąpienie Marcin Baranowski.

Mam wielka przyjemność i zaszczyt reprezentować wszystkie Panie z kół gospodyń wiejskich z terenów opoczyńskiego zakładając ten tradycyjny strój - mówiła z kolei mówiła Maria Barbara Chomicz. - To jeden z wielu dowodów na piękno naszej tradycji i folkloru.

W kongresie wzięły udział przedstawicielki ponad 80 kół, łącznie blisko 490 osób. Uroczystość otworzyła msza święta odprawiona przez ks. Przemysława Wójcika. Po niej o uruchomionym w ubiegłym roku rządowym wsparciu dla kół mówiła Agnieszka Clarey, dyrektor Departamentu Promocji Funduszy Europejskich w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

- To, że serce Polski bije na wsi, wiemy. Ale dzięki działalności KGW, bije jeszcze mocniej – mówiła w Opocznie Joanna Kopcińska, sekretarz stanu w kancelarii premiera, rzeczniczka rządu.

Joanna Kopcińska przypomniała o niedawno przyjętych rozwiązaniach prawnych, które pozwoliły na dofinansowanie działalności kół gospodyń wiejskich. Zapowiedziała kolejne działania rządu na rzecz kół. Mają one pozwolić na większe wykorzystanie potencjału i energii kobiet. Podkreślała, że silne kobiety, przewiązane do tradycji są motorem napędowym polskiej wsi.

- Dziękuję wszystkim paniom za budowanie wyjątkowej organizacji z długą i piękną historią, za którą stoją wyjątkowe wartości. Pokazujecie jaka naprawdę jest Polska. Dbacie o to, aby serce Polski, które bije na wsi biło, jeszcze mocniej. Nie da się ocenić wkładu kół gospodyń wiejskich w rozwój kultury polskiej, bo to jest bezcenne - mówiła rzecznik rządu.

Podziękowania do gospodyń skierował także poseł Robert Telus. Do Opoczna przyjechali także Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski. Kongres odbył się w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie. Tu regionalnymi przysmakami częstowały uczestników uroczystości opoczyńskie gospodynie.

Dopełnieniem kongresu były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się Drzewiczanie i Mali Drzewiczanie. Uroczystość zakończył występ Krystyny Giżowskiej. Za oprawę sceniczną odpowiadało opoczyńskie Studio 107 z Jackiem Plucińskim na czele.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto