Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Folk Attack w Opocznie. Czwarta edycja festiwalu startuje w najbliższy piątek i sobotę

Dagmara Kubczak
Na czwartą edycję festiwalu Fol Attack Opoczno zaprasza Muzeum Regionalne w Opocznie. Tegoroczna edycja tego niekonwencjonalnego festiwalu folklorystycznego odbędzie się w dniach 15 i 16 września.

Tegoroczna edycja festiwalu Folk Attack odbędzie się pod hasłem „Źródła!” i nawiązywać będzie do rdzennej, źródłowej muzyki ludowej i jej korzeni. Ideą festiwalu jest pokazanie wiejskich muzykantów w konfrontacji z młodym pokoleniem muzyków, którzy zainspirowani dawną techniką gry, odtwarzają lub interpretują, a często dokumentują ludową kulturę muzyczną.

Pierwszego dnia festiwalu w godzinach 10 - 15 muzeum zaprasza na konferencję popularno-naukową poświęconą muzyce ludowej regionu opoczyńskiego, w której udział wezmą znani w kraju etnomuzykolodzy, etnolodzy i muzycy.

- W projekcie będą uczestniczyć zarówno naukowcy z dziedziny etnografii, folklorystyki, etnomuzykologii, jak i dawni twórcy ludowi, przedstawiciele młodego pokolenia oraz ruchu amatorskiego, pochodzący nie tylko z regionu opoczyńskiego - mówi Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie. - W ramach trzech bloków prelekcyjnych (Muzykanci ludowi regionu opoczyńskieg; Folklor opoczyński na tle innych regionów; Folklor a neofolklor, folklor, folkloryzm i regionalizm) pięciu wykładowców przybliży zgromadzonym uczestnikom zagadnienia związane z kulturą muzyczną regionu oraz jej znaczeniem dla budowania tożsamości regionalnej. Prelekcje poświęcone badaniom etnograficznym opoczyńskiego wygłoszą między innymi: twórca projektu Muzyka Odnaleziona prof. Andrzej Bieńkowski – „Tradycyjni muzykanci opoczyńskiego” oraz dr Jan Łuczkowski – „Opoczyńscy muzykanci ludowi i ich instrumenty w świetle badań etnograficznych”. Swoją bogatą wiedzą podzieli się również prezes Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego dr Damian Kasprzyk – „O wartości ludowych rytmów – rozważania z regionalizmem i lokalnością w tle” oraz propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej Maciej Szajkowski – „Muzyka etniczna w ramach globalizmu kultury popularnej i nowych mediów”.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

Drugi dzień festiwalu, to dzień koncertowy.**Na folkowej scenie na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Opocznie od godziny 17:00 wystąpią trzy zespoły – Kapela Kosylaków, Legend of Kazimierz oraz Tęgie Chłopy.**

Kapela Kosylaków to rodzinny zespół z pobliskiego Brzustowa grający w składzie Władysław Kosylak – skrzypce, Zbigniew Kosylak – harmonia, Amadeusz Kosylak – bęben.

Legend of Kazimierz to zespół założony przez Mateusza Frankiewicza w 2013 roku w Krakowie. Na tworzoną muzykę składa się kilka czynników: fascynacje twórczością żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska - w szczególności Bułgaria i Serbia, muzyka turecka, muzyka cygańska jak i własne kompozycje. Muzycy tworzący zespół mieli przyjemność występować z takimi gwiazdami jak Hans Zimmer, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy czy zdobywca oskara Jam A. P. Kaczmarek. Brali także udział w wielu prestiżowych festiwalach takich jak Schleswig Holstein Music Festival (2015) i Openair Festival. Mają w dorobku dwie płyty: Seven Wonders (2013) i Jerusalem (2015). Zespół wykonuje specjalnie przygotowany program bazujący na motywach żydowskich, bałkańskich i cygańskich i kompozycjach własnych.

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013, 2014). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej w całej Polsce – m.in. Wszystkie Mazurki Świata (Warszawa), Rozstaje (Kraków), Jarmark Jagielloński (Lublin), Dźwięki Północy (Gdańsk).

Festiwal Opoczno Folk Attack IV – Źródła! tak jak poprzednio, odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017. Patronami Festiwalu jest Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi. Opoczno Folk Attack IV został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto