Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Opoczno stolicą oberka" rozpoczął się w Opocznie

Dagmara Kubczak
Festiwal "Opoczno stolicą oberka" rozpoczął się w Opocznie. Na ulice miasta i powiatu znów wyjdą dziesiątki muzykantów, tancerzy i grajków. W środę (19 kwietnia) w Warszawie odbył się w pierwszy z koncertów organizowany w ramach festiwalu "Wszystkie mazurki świata". Do Opoczna festiwal "Opoczno stolicą oberka" zawita od 25 kwietnia i zakończy się 13 maja opoczyńską pograjką.

Festiwal Opoczno Stolicą Oberka 2017 zawitał do Muzeum Regionalnego w Opocznie. Odbyły się już pierwsze warsztaty z etnodizajnu pn. „Docenić dziedzictwo". Warsztaty prowadzi Olaf Cirut, absolwent, wydziału malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektant, dyrektor artystyczny „Czasopisma o kulturze wizualnej - grafia". Spotkanie rozpoczęło się od niezwykle interesującej prezentacji multimedialnej poświęconej wykorzystywaniu motywów etnograficznych w przestrzeni publicznej. W dalszej części spotkania uczestnicy rozpoczęli przygotowywanie własnych prac inspirowanych wzornictwem tradycyjnej, opoczyńskiej kultury ludowej.

Zobacz także:Opoczno stolicą oberka 2016

Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza w najbliższy piątek 28 kwietnia na spotkanie z panią Henryką Kowalczyk, utalentowaną i wybitną śpiewaczką ludową z Sielca pod Opocznem. Spotkanie wpisane jest w tegoroczną, drugą już edycję Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka. Podczas spotkania wyświetlony zostanie film Edyty Zajdlic-Kądzieli poświęcony bohaterce. Będzie to również okazja do wysłuchania na żywo wielu wyjątkowych utworów o tematyce ludowej w wykonaniu pani Henryki. Wstęp wolny!

Zanim jednak festiwal "Opoczno stolicą oberka" rozpocznie się na dobre, warto posłuchać debaty „Czy kultura ludowa może promować miasto?, którą polskie radio zarejestrowało w lutym w kawiarni Miejskiego Domu Kultury w Opocznie .

Wzięli w niej udział burmistrz Opoczna Rafał Kądziela i sekretarz miasta Tomasz Łuczkowski oraz zaproszeni goście: Maciej Szajkowski - muzyk, dziennikarz oraz animator kultury, Andrzej Białkowski - etnolog, pracownik Ośrodka Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury oraz dr Damian Kasprzyk -etnolog, regionalista, prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Łodzi.

Debatę zarejestrowało Polskie Radio i można ją było usłyszeć w odcinkach w radio w dniach: 3 marca 2017 oraz 7 kwietnia 2017 roku.

Kolejne dwie addycje w Polskim Radio będą odtwarzane w kwietniu i maju bieżącego roku. A teraz zapraszamy do odsłuchania debaty :

O audycji cz. 2:Debata część 2

Wit Szostak doktor filozofii, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej. Muzyk grający na instrumentach ludowych i zapisujący ludowe melodie. Pisarz przełamujący schematy gatunkowe. Wit Szostak to jego artystyczny pseudonim.
Debiutował w roku 1999 na łamach "Nowej Fantastyki". Wielokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza Zajdla, otrzymał ją w roku 2008 za opowiadanie "Miasto grobów. Uwertura". Powieść "Chochoły" przyniosła Szostakowi z kolei Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego.
Do tematyki ludowej, już bez przekładu na fantastykę, Szostak powrócił w powieści "Oberki do końca świata". Jej narratorem jest przedstawiciel ginącej profesji - wiejski skrzypek Jakub Wicher. Akcja obejmuje czas od wojny do lat 90. XX w. i przedstawia przemijanie pewnej kultury. Książką tą Wit Szostak wpisuje się w tradycję tzw. prozy chłopskiej, co u stosunkowo młodego pisarza jest zjawiskiem intrygującym. Ciekawa jest również forma powieści, w którą wplatane są fragmenty autentycznych oberków. Jak mówi autor: "Muzyka, na oczach czytelnika, przechodzi w prozę".
O barwności polskiej wsi i muzyce zapisanej na kartach książki, będziemy dyskutować podczas wieczoru autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opocznie w czasie trwania festiwalu „Opoczno stolicą oberka". 25 kwietnia(wtorek) godzina 18.00. Zapraszamy serdecznie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto