Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fałszywe zgłoszenia na nr 112 w Opocznie. Żartownisie dostali sądowe wyroki nakazowe

Marek Obszarny
Marek Obszarny
arch. NaM/zdjęcie ilustracyjne
Fałszywe zgłoszenia na nr 112 w Opocznie nie należą do rzadkości. Dwaj żartownisie, którzy się ich dopuścili, dostali niedawno sądowe wyroki nakazowe - po kilkaset złotych grzywny każdy. Mieszkańcy Opoczna, którzy w grudniu 2022 roku zadzwonili na numer alarmowy 112, okłamując, że potrzebują pilnej interwencji służb, zostali ukarani przez Sąd Rejonowy w Opocznie.

Fałszywe zgłoszenia na nr 112 w Opocznie. Żartownisie dostali sądowe wyroki nakazowe

2 grudnia 2022 roku na numer alarmowy 112 zadzwonił 39-letni mężczyzna z Opoczna. Informował, że w jednym ze sklepów przebywają pijane osoby, które są agresywne. Na miejsce dyżurny skierował policyjny patrol. Na miejscu okazało się jednak, że jedyną nietrzeźwą osobą w sklepie był sam zgłaszający. Wezwał policję, ponieważ... potrzebował transportu do swojego miejsca zamieszkania i liczył na podwózkę przez policję.

Kolejne fałszywe zgłoszenie, wpłynęło do opoczyńskiej policji 22 grudnia 2022 roku. 61-letni mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy 112 z informacją, że popełnione zostało przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu. Ze zgłoszenia wynikało, że zagrożone może być życie żony zgłaszającego. Na miejsce pilnie wysłano policjantów oraz pozostałe służby ratunkowe. W trakcie interwencji szybko okazało się, że mężczyzna zmyślił całą historię. Dodatkowo był nietrzeźwy, wulgarny wobec policjantów

Sprawy bezzasadnego wezwania służb zostały przekazane pod ocenę sądu w Opocznie. Na przełomie lutego i marca 2023 roku Sąd Rejonowy w Opocznie, na podstawie materiałów zgromadzonych w prowadzonych przez opoczyńskich policjantów postępowaniach o wykroczenia, wydał wyroki nakazowe. Sąd uznał obu mężczyzn winnymi popełnionych czynów, wymierzając im kary grzywien w wysokości po kilkaset złotych.

- Kolejny raz przypominamy, że nieuzasadnione wezwanie policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować - asp. szt. Barbara Stępień, oficer prasowy opoczyńskiej policji. - Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.

Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić, wymaga interwencji policji i innych służb. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy. Zgodnie z art. 66 § 1 Kodeksu wykroczeń osoba, która w nieuzasadnionych przypadkach wzywa policję, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych.

źródło: KPP Opoczno

Fałszywe zgłoszenia na nr 112 w Opocznie. Żartownisie dostal...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto