Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatek węglowy 3000 tys. zł. Sprawdź, jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie

Dg, mat. UM
archiwum nam
Mieszkańcy gminy Opoczno będą mogli składać wnioski o wypłatę 3000 zł dodatku na zakup węgla. Wnioski, od 22 sierpnia, będzie można złożyć w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Opocznie. Sprawdź, kto może ubiegać się o pomoc na opał w sezonie grzewczym i jak złożyć wniosek.

Mieszkańcy gminy Opoczno będą mogli składać wnioski o dodatek węglowy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Opocznie przy ul. A. Mickiewicza 2A. Wniosek należy złożyć w terminie od 22 sierpnia do 30 listopada 2022 r.

Wnioski będzie można składać także online:

- za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344) ( np. poprzez ePUAP). W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku węglowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

- tradycyjnie (formularz wniosku) – bezpośrednio u pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opocznie bądź umieszczając wniosek w skrzynce podawczej.

Formularz wniosku o dodatek węglowy jest dostępny w siedzibie ośrodka, jak również na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz MGOPS w Opocznie. Dodatkowe informacje, w tym odpowiedzi na pytania, udzielane będą pod numerami telefonów: 44 741 60 45, 44 741 60 33, 44 741 60 20 lub 44 755 41 97.

Nowe świadczenie, jakim jest dodatek węglowy, ma na celu wsparcie gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Dodatek węglowy przysługuje bez względu na wysokość osiąganego dochodu.

Więcej informacji:
Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576) - przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

Przez gospodarstwo domowe rozumie się osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Dodatek węglowy dla gospodarstwa domowego wynosi 3000 złotych.

Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Dodatek węglowy przysługuje bez względu na wysokość osiąganego dochodu.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U.2022.1692).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto