Człowiek Roku 2015 Powiatu Opoczyńskiego: Sylwetki laureatów plebiscytu

Beata Dobrzyńska
Marta Lewandowska została Człowiekiem Roku 2015 Powiatu Opoczyńskiego. Na czele znaleźli się też Andrzej Śpiewak oraz Włodzimierz Szafiński. Laureatów plebiscytu wybrali czytelnicy Dziennika Łódzkiego, Tygodnika 7 Dni Tomaszów Opoczno i serwisu Naszemiasto.pl

Walka o tytuły była bardzo zacięta i choć trwała w sumie przez trzy tygodnie, to decydujące rozstrzygnięcia zapadły w ostatnich godzinach głosowania w nocy z piątku na sobotę.

Uroczysta gala, podczas której wręczymy wywalczone tytuły, odbędzie się 29 lutego, w poniedziałek, w Centrum Idei Ku Demokracji przy Kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas gali zostaną wręczone tytuły nie tylko zwycięzcom plebiscytów w Tomaszowie i Opocznie, ale także w Piotrkowie, Bełchatowie i Radomsku. Na galę zapraszamy osoby, które zajęły miejsca w pierwszych dziesiątkach naszych plebiscytów.

Mamy nadzieję, że wszyscy finaliści zagoszczą na naszej gali. Redakcja Tygodnika 7 Dni Tomaszów Opoczno postanowiła także przyznać nagrody specjalne w każdym z powiatów, dla osób, które szczególnie zasłużyły się w ostatnim czasie dla naszego regionu. Ale kto to będzie, dowiemy się niebawem.

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a naszym czytelnikom szczególne podziękowania za każdy oddany głos i wsparcie naszej inicjatywy.
1. MARTA LEWANDOWSKA - 3988 głosów

Taniec ludowy, choreograf ZPiT Tramblanka

Jako choreograf Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”, który rozsławia kulturę i tradycję opoczyńską na cały świat, zdobyła największą popularność w plebiscycie i podbiła serca tysięcy opocznian. W plebiscycie pokonała wielu uzdolnionych i kreatywnych mieszkańców Opoczna, którzy podobnie jak ona propagują kulturę i sztukę nie tylko w naszym regionie.
- Bardzo się cieszę - komentuje wynik plebiscytu Marta Lewandowska. - Tym bardziej, że znalazłam się w takim kręgu osób. Nie sądziłam, że zostanę nominowana w takim konkursie, a co dopiero, że go wygram. Nie spodziewałam się absolutnie - przyznaje skromnie.
Z Tramblanką jest związana od 14 roku życia. Trafiła tam za namową rodziców. To właśnie po ojcu Jacku Lewandowskim, kontynuuje pracę z zespołem. Ale nie od razu pokochała taniec ludowy.
- Początkowo niespecjalnie lubiłam taniec ludowy - opowiada. - W domu rodzinnym miałam go przesyt - zajmowali się nim i rodzice, i moi dziadkowie. Jednak za namową rodziców zdecydowałam się tańczyć w Tramblance.
I tak się zaczęło. Od 2006 roku, z roczną przerwą, jest choreografem Tramblanki. Początkowo jako instruktor wokalny pracowała u boku swojego ojca . W 2007 roku przejęła zespół - jest jego choreografem i kierownikiem artystycznym. Całkiem niedawno właśnie z myślą o rozwijaniu zespołu zmieniła nawet adres zamieszkania.
- Przez dwadzieścia lat, by tańczyć z zespołem i zajmować się nim, musiałam dojeżdżać do Opoczna z Łodzi. - dodaje. - Teraz, od połowy stycznia, mieszkam już w Opocznie.
Dzięki swojej pracy, włożonej w rozwój i działalność zespołu, rozsławia kulturę i tradycję opoczyńską na cały świat. Jest pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Opoczno” oraz Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Pasiaczek” w Opocznie. Co roku, w ramach festiwalu do Opoczna zjeżdżają zespoły ludowe nie tylko z całej Europy.
Jest absolwentką kierunku pedagogika - edukacja artystyczna na Uniwersytecie Łódzkim oraz Kwalifikacyjnego Kursu Instruktora Tańca Ludowego. Prowadziła kilka zespołów folklorystycznych. Pod jej opieką rozwijali się m.in. „Dalikowiacy” w Dalikowie, ZPiT „Buczkowiacy” w Buczku, czy ZPiT „Mali Piliczanie” w Tomaszowie. Opracowała wiele wiązanek tańców dla różnych zespołów folklorystycznych min: z regionów: opoczyński, łowicki, krakowski czy górali żywieckich. Pod jej okiem Tramblanka zdobyła wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach. W 2014 r. została odznaczona orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2. Bryg. ANDRZEJ ŚPIEWAK 3218 głosów -strażak PSP w Opocznie

Brygadier Andrzej Śpiewak służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Opocznie rozpoczął w 1997 roku po ukończeniu oficerskiej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie na stanowisku dowódcy zastępu. - Chęć dostania się do jedynej w Polsce pożarniczej szkoły oficerskiej była moim marzeniem, chociaż bardzo trudnym do spełnienia, z uwagi na ilość chętnych kandydatów na jedno dostępne miejsce - w 1993 roku (8-śmiu kandydatów na 1 miejsce). Ale w marzenia trzeba wierzyć - mówi brygadier. - Dlaczego zostałem strażakiem ? To chęć pomagania innym w potrzebie, nie tylko w służbie.

Obecnie nasz finalista jest naczelnikiem wydziału operacyjnego w KP PSP w Opocznie, nieetatowo pełni funkcję rzecznika prasowego komendanta. - Staram się na bieżąco informować media lokalne w zakresie powstałych zdarzeń oraz przesyłać apele do społeczeństwa, szczególnie ważne w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, w zależności od pory roku czy panującej aury pogodowej. Wspólnie z kolegami prowadzimy różne akcje edukacyjne dla młodzieży szkolnej - mówi bryg. Śpiewak.

Jako strażak najbardziej pamięta tragiczny wypadek z początków swojej pracy w PSP, gdy pod Opocznem zginął kierowca samochodu. - Zniszczony samochód, dużo krwi, kierowca zginą ł na miejscu. Mimo szybkiego przyjazdu służb ratowniczych nie mogliśmy mu pomóc. Było to moje pierwsze zdarzenie, w którym zginął człowiek, ojciec dwojga małych dzieci, co pokazało mi kruchość naszego istnienia. Mam to zawsze w pamięci - wspomina.

Zanim nasz finalista dostał się do szkoły pożarniczej wcześniej był i nadal jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyłęku- w swojej rodowitej miejscowości w gm. Paradyż obecnie jako członek wspierający. Jest czynnym członkiem jednostki OSP Wójcin, gdzie pełni funkcję wiceprezesa jednostki. Ponadto jest Komendantem Gminnym OSP gminy Paradyż. A jego działalność na rzecz ochotników, ich wyszkolenia i integracji, jest bardzo szeroka.

- Dziękuję za wsparcie moich kolegów, znajomych, rodziny, strażaków PSP i OSP za głosy i wsparcie przekazane na mnie w przeprowadzonym plebiscycie. Dziękuję swojemu szefowi st. bryg. Stanisławowi Sagalarze Komendantowi PSP w Opocznie za możliwość reprezentowania w plebiscycie również Komendy Powiatowej PSP w Opocznie, która w ostatnim czasie przeprowadziła historyczne inwestycje budowlane, a nasi strażacy należą do najlepiej wysportowanych w województwie łódzkim, o czym świadczą ich sportowe sukcesy na organizowanych zawodach - mówi bryg. Śpiewak. - Niby zabawa, ale były też emocje zwłaszcza w końcówce głosowania. Gratuluję zwycięzcy plebiscytu i wszystkim biorącym w nim udział, gdyż wtedy nasza praca jest bardziej widoczna dla innych i mobilizuje do jeszcze większego wysiłku.

3. WŁODZIMIERZ SZAFIŃSKI - 3119 głosów

W naszym plebiscycie znacząco wyprzedził Dominika Niemirskiego, prezesa Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”, czy Barbarę Stępień, rzeczniczkę prasową opoczyńskiej komendy policji.

Emerytowany nauczyciel, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, oddział w Żarnowie, przodownik turystyki pieszej, górskiej i kolarskiej, instruktor krajoznawstwa Polski, pasjonat oraz instruktor ochrony przyrody.

W ciągu 19 lat zorganizował niezliczona ilość rajdów i wycieczek - około 140 rajdów pieszych, 76 wycieczek do Teatru Wielkiego w Łodzi, szkoleń kadry turystycznej, przegląd poezji, wycieczki i konferencje popularno-naukowe.

Organizowanie już od blisko dwudziestu lat wyjazdów na spektakle do Łodzi, zaowocowało ustanowieniem przez żarnowski oddział PTTK specjalnej odznaki „Miłośnik teatru”. Jest znanym popularyzatorem sztuki operowej, baletowej i i dramatycznej.

Poświęca wiele uwagi pracy w środowisku dzieci i młodzieży szkolnej. Wyróżniony tytułem i medalem „Nauczyciel kraju ojczystego”, Odznaką Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia polski.

W ubiegłym roku został laureatem nagrody powiatu opoczyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

W plebiscycie na Człowieka Roku 2015 Powiatu Opoczyńskiego oddano prawie 25 tys. głosów. O tytuł walczyło 23 kandydatów.

Oto dziesiątka w plebiscycie Człowieka Roku 2015 Powiatu Opoczyńskiego:

1. Marta Lewandowska - 3988 głosów
(choreograf i tancerka Zespołu Pieśni i Tańca Tramblanka z Opoczna)
2. Bryg. Andrzej Śpiewak - 3218
(strażak Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie )
3. Włodzimierz Szafiński - 3119
(szef koła PTTK w Żarnowie)
4. Dominik Niemirski - 2264
(prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu “Ofiarna dłoń”. )
5. Asp. Barbara Stępień -2005
(rzecznik prasowy Komendy Policji w Opocznie)
6. Tomasz Miękus - 1706
(właściciel Centrum Tańca i Ruchu TICO w Opocznie)
7. Jacek Wojtarek - 1607
(trener sekcji biegowej Opoczno Sport Team)
8. Zofia Dębowska- 1171
(założycielka Fundacji Uśmiech Dziecka to Nasz Cel w Opocznie)
9. Adam Grabowski - 1007
(dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie)
10. Przemysław Gierczak - 989
(trener kolarzy LKK LUKS Sławno)

Jesienny sojusznik Polaków. Dynia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie