Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40. Łódzkie Spotkania Teatralne w Opocznie. Jubileuszowa edycja zawita też do Tomaszowa

Dagmara Kubczak
Rozpoczęła się jubileuszowa edycja Łódzkich Spotkań Teatralnych. Już 40. edycję teatralnej imprezy, którą co roku organizuje Łódzki Dom Kultury, w tym roku zainaugurowano w Opocznie. Zawitał tu Teatr Biuro Podróży z poruszającym i widowiskowym spektaklem "Silence/Cisza w Troi". ŁST zawitają także do Tomaszowa.

Na inauguracji Łódzkich Spotkań Teatralnych w Opocznie, na plenerowej scenie przy Miejskim Domu Kultury wystąpili aktorzy Teatru Biuro Podróży. Wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę, aktorzy opowiedzieli o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej, i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.

W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiada o losach tych, którzy za moment staną się uchodźcami - czytamy o spektaklu. Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.

40. Łódzkie Spotkania Teatralne potrwają do 3 grudnia i będzie to okazja zobaczyć jeszcze kilka spektakli. Na scenie zobaczymy m.in.: Teatr Biuro Podróży, Cinema, AKHE (Rosja), Dada von Bzdülöw, InZhest (Białoruś), Tear Chorea.

18.11.2017 – Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Maz., O.K. „Tkacz” ul. Niebrowska 50
godz. 17:30 Forum "Teatr ponad podziałami"
godz. 18:00 PREMIERA II, produkcja ŁST, występują: Ewelina Ciszewska (Teatr Sztuk/Oleśnica), Michał Ratajski (Grupa Kijo/Łódź), muzyka na żywo w wykonaniu: Andrzej Hejne (Las Rzeczy/Kormorany/Wrocław), Marcin Garncarek (Łódź); bezpośrednio po spektaklu Dyskusja Artystów z Publicznością

19.11.2017 - Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Maz., O.K. „Tkacz” ul. Niebrowska 50,
godz. 18:00 Laureat 30. ŁóPTA, bezpośrednio po spektaklu Dyskusja Artystów z Publicznością

- Posługując się środkami teatralnego wyrazu chcemy pokazać, w jaki sposób skutecznie prowadzić dialog między ludźmi innego pochodzenia, o innej kulturze, tradycji czy religii - komentują organizatorzy tegorocznej edycji ŁST. - W 40., jubileuszowej edycji ŁST chcemy pokazać teatr, jako narzędzie dialogu międzykulturowego. Naszym nadrzędnym celem jest pokazanie widzom, że teatr, który prezentujemy tworzy schemat komunikacji międzyludzkiej, który z łatwością możemy przenieść do codziennego życia.

Strach współcześnie urasta do rangi newralgicznego problemu, osiągając wymiar globalny. Dziś z niepokojem obserwujemy konflikty na Bliskim Wschodzie, które generują kolejne fale uchodźców w Europie. Uchodźców, którzy odruchowo kojarzą się z zagrożeniem radykalizmem i fundamentalizmem. Z nasilonymi procesami migracyjnymi wiążą się ogromne obawy Europejczyków wobec przedstawicieli społeczności islamskich. Ich „inność” wzmaga niechętne i zarazem pełne obaw nastawienie wobec obecności muzułmanów na całym świecie. Zamknięci w naszym irracjonalnym strachu, nie dostrzegamy, że tych „innych” sprowadza do nas wojna, głód, dramat w ich własnej ojczyźnie. Umiejętność i wola dobrej koegzystencji ludności lokalnej i imigrantów zależna jest także od nas samych. Powinniśmy mieć świadomość, że różnorodność kulturowa jest miejscem wielu napięć i trudności politycznych, obyczajowych i kulturowych. Dlatego celem dialogu wielu kultur nie jest unifikacja, ale rozumienie i wspieranie odrębności oraz jednoczesne tworzenie przestrzeni,
w której mogą one wspólnie egzystować.

Tą edycją ŁST – „Teatr ponad podziałami”, podejmiemy dyskusję o najbardziej niepokojącym problemie współczesnego świata, którym jest lęk przed utratą wolności i tożsamości. Lęk przed „obcym”, który pozbawi nas domu, pracy, kultury, języka i religii, rodzi gniew i agresję, sprawia, że w wielu państwach Europy i świata, odradzają się nacjonalizmy. Bojąc się, zapominamy, że „obcy” jest takim samym człowiekiem jak my, ma takie same potrzeby i pragnienia. Tak jak my cierpi, kocha, cieszy się i tęskni do tych samych rzeczy. Wychodząc naprzeciw tym lękom, chcemy żeby jubileuszowe, 40. ŁST niosły przesłanie ponadkulturowego dialogu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto