Za nami 41. Bieg im. Malinowskiego w Tomaszowie Maz. Na starcie setki biegaczy w każdym wieku AKTUALIZACJA

bead
Setki biegaczy w niedzielny poranek stanęło na starcie 41. Biegu Malinowskiego, który odbył się na pl. Kościuszki w Tomaszowie Maz.

W niedzielę, 4 września, w Tomaszowie Mazowieckim po raz 41. odbył się bieg im. Bronisława Malinowskiego. Uczestnicy zawodów rywalizowali podczas Biegu Głównego na dystansie 10 km, na stracie stanęło prawie 200 zawodników. Zwycięzcą został Patryk Stypułkowski, żołnierz 7. Batalionu Kawalerii Powietrznej, który na metę przybiegł w czasem 33,40. W biegu udział brali m.in. Wanda Panfil oraz Grzegorz Sygut z Opoczna, który startował we wszystkich edycjach tomaszowskiej imprezy.

Odbył się również alejami Piłsudskiego Bieg Rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej, tutaj nie było limitów wiekowych, na starcie stanęły dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. W sumie prawie 600 osób. Wśród uczestników rozlosowano wiele atrakcyjnych nagród, w tym rower.

• Tomasz Szulowski (Wanda Panfil Team) 37:57

W Biegu Głównym najstarszym zawodnikiem był Marek Hendzelewski, najmłodszym Wojciech Woźniak. Wśród kobiet najstarszą zawodniczką była Wanda Panfil, najmłodszą Zuzanna Dremlik.

Celem wydarzenia jest uczczenie pamięci Bronisława Malinowskiego - wybitnego sportowca, reprezentanta Polski, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980). W Tomaszowie sportowiec upamiętniany jest biegiem już od ponad 40 lat.

Natomiast bieg rekreacyjny poświęcony został w tym roku pamięci Marii Grzegorzewskiej z okazji 55. rocznicy śmierci twórczyni pedagogiki specjalnej, która w swojej pracy kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. Z okazji jubileuszu stulecia utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej.