MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak po remoncie prezentuje się biblioteka w Opocznie. Dyrekcja ma kolejne pomysły ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE

Oprac. dag, mat. biblioteki
Materiały biblioteki w Opocznie
Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie to jedna z 22 bibliotek w kraju, która otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki dotacji przez ostatni rok w opoczyńskiej bibliotece zaszły duże zmiany, pojawiło się wiele nowości i udogodnień dla czytelników. Pomysłodawcą prac modernizacyjnych był dyrektor biblioteki, Jerzy Misiurski, który ma już kolejne pomysły na zmiany w bibliotece.

Biblioteka w Opocznie zmieniła się po remoncie. W planach budowa patio

Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie uzyskała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zadanie pn. „Biblioteka na piątkę z plusem – podniesienie standardów działania zabytkowych obiektów kultury poprzez remont i doposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie”. Wniosek biblioteki uzyskał 86,81 pkt. i znalazł się na dziesiątej pozycji wśród 182 ośrodków bibliotecznych ubiegających się o dofinasowanie. Dofinasowania przyznano tylko 22 bibliotekom.

Głównym zamierzeniem było podniesienie standardów biblioteki zgodnie z kryteriami Certyfikatu Biblioteka +, dzięki czemu placówka zostanie przekształcona w nowoczesne centrum dostępu do wiedzy i kultury. Kwota dofinansowania wyniosła 396.990 zł. i pozwoliła odrestaurować zabytkowe wnętrza popularnej Esterki oraz doposażyć instytucję w nowoczesny sprzęt. Koszt całkowity inwestycji wyniósł 529.320 zł.

Jak zmieniła się biblioteka?
Dzięki pomysłom dyrektora Jerzego Misiurskiego uzyskana dotacja pozwoliła na odrestaurowanie zabytkowego wnętrza Domu Esterki. Prace remontowe trwały ponad rok. Doposażono instytucję w nowoczesny sprzęt komputerowy. Zakupiono nagłośnienie oraz sprzęt multimedialny. Wymieniono instalację elektryczną, przeciwpożarową.

Wnętrza zdobią nowe drzwi wewnętrzne - odnowiono schody na pierwsze piętro, wymieniono posadzki oraz barierki. Odrestaurowano zabytkowe piwnice, gdzie w przyszłości mają się odbywać koncerty i spotkania artystyczne. Wyeksponowano zabytkowe schody poprzez zabudowanie ich szklanymi stopniami.

Na pierwszym piętrze biblioteki powstała Cicha Czytelnia. Przestrzeń ta jest wydzielona z części korytarza szklaną ścianą.

- Ściana utworzona jest z elementów, na których widnieją zdjęcia książek - to cymelia opoczyńskiej biblioteki, czyli zbiory o szczególnej wartości - mówi jej pomysłodawca Jerzy Misiurski. - Ten sam motyw umieszczono na szklanych stolikach, które będą idealnie komponować się z Cichą Czytelnią. Dzięki temu Dom Esterki stał się łącznikiem tradycji z nowoczesnością.

Przy wejściu do biblioteki stanął multimedialny kiosk (tzw. totem), czyli Nowe Centrum Informacji, drugi mieści się wewnątrz budynku. To interaktywne punkty informacyjne o najwyższej jakości, w rozdzielczości full HD, 4K.

- Dzięki niemu użytkownik może uzyskać potrzebne informacje dotyczące biblioteki, ale i również miasta - mówi dyrektor. - Znajdują się tam informacje dotyczące historii biblioteki, a także zabytkowego Domu Esterki, a także wydarzenia, oferta biblioteki. Totem zewnętrzny wyświetla informację przez 24 godziny na dobę.

W bibliotece oddano do użytku wygodną łazienkę, która jest dostosowana również dla osób z niepełnosprawnością oraz matek z dziećmi. Pomyślano też o najmłodszych. W bibliotece mieści się jedyny w powiecie kąt dla matki z dzieckiem wyposażony w wygodny przewijak dla niemowląt. Wyposażono Oddział dla dzieci w nowe mebelki dla najmłodszych.

W Oddziale dla dzieci został również wydzielona przestrzeń dla młodzieży. Jest to drewniana zabudowa okna, gdzie będzie można usiąść i przeczytać swoją ulubioną książkę. Na parterze zostało stworzone miejsce dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jest to pomieszczenie z osobnym wejściem z zamontowaną pochylnią, dostosowaną dla osób poruszających się na wózkach. Wyposażone w nowoczesny sprzęt ze specjalnym oprogramowaniem. Przestrzeń ta umożliwia korzystanie z zasobów biblioteki osoba ze szczególnymi potrzebami. Pomyślano również o opiekunach, dla których umieszczono wygodne fotele. Utworzony został pokój socjalny, miejsce odpoczynku dla pracowników.

Dzięki inicjatywie dyrektora biblioteka po 100 latach funkcjonowania otrzymała patronat wybitnego opocznianina Stefana Janasa, jednego z pierwszych burmistrzów Opoczna i założyciela Czytelni 3 Maja. Z tej okazji odsłonięto też pamiątkową mozaikę upamiętniającego nowego patrona.

Na tym jednak nie koniec zmian, bo dyrekcja ma już kolejne pomysły na zmiany w opoczyńskiej bibliotece. W planach jest m.in. budowa patio, gdzie mogłaby również powstać kawiarnia. Koncepcję zabudowy patio przy bibliotece publicznej w Opocznie możecie obejrzeć w galerii zdjęć.

Tak po remoncie prezentuje się biblioteka w Opocznie. Dyrekc...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto