Zmiana czasu na zimowy z soboty na niedzielę. Czy to już ostatni raz?

W nocy z soboty na niedzielę (z 27 na 28 października) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy.Cofniemy zegarki z godziny 3 na godz. 2. To może być ostatnia taka operacja w Unii Europejskiej.

Zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w niedzielę, 28 października z godziny 3 na godz. 2. Czyli cofamy wskazówki i wskazówki śpimy o godzinę dłużej. Czas zimowy będzie obowiązywał do 31 marca 2019 roku.

To może być już ostatnia taka zmiana czasu w Polsce i Unii Europejskiej. Komisja Europejska, po przeprowadzeniu ankiety wśród mieszkańców na posiedzeniu 31 sierpnia zdecydowała, że ze zmianą czasu czas skończyć.

Do ostatniej obowiązkowej zmiany czasu na letni ma dojść w niedzielę 31 marca 2019 r. Następnie każde z państw UE ma zdecydować jaki czas chce stosować: zimowy czy letni. KE oczekuje, że każde państwo członkowskie powiadomi ją do kwietnia 2019 roku o zamiarze zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego.

Do wprowadzenia nowych zasad w życie jest potrzebna zgoda zarówno państw UE, jak i Parlamentu Europejskiego.

Komisja Europejska prowadziła konsultacje w tej sprawie od 4 lipca do 16 sierpnia tego roku. Ankietę internetową wypełniło 4,6 mln osób ze wszystkich 28 państw członkowskich. 84 proc. respondentów opowiedziało się przeciwko zmianom czasu.

ZOBACZ: Unia Europejska prowadzi ankietę w sprawie zmiany czasu

76 proc. respondentów twierdzi, że przechodzenie z czasu letniego na czas zimowy i z zimowego na letni jest doświadczeniem „bardzo negatywnym” albo „negatywnym”. Za zniesieniem zmiany czasu według nich przemawiają względy związane z negatywnym wpływem na zdrowie, wypadkami drogowymi lub brakiem oszczędności energii.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

27.10.2018, 19:21

a wiekszosci slonce rano nie potrzebne wiec sorry,

27.10.2018, 02:31

Arek tak mi jest potrzebne słonce rano bo ja pracuje na dworze od samego rana i nie chce przez pol zmiany w mrozie i mroku robic a latem mi niepotrzebne slonce do 21

26.10.2018, 15:09

Wiem, że geograficznie tak leży ale pomyśl o tym co pisałem?
Czemu taka Hiszpania jest w tej samej strefie co my i jak u nas już jest ciemno o 17 to u nich o 19 jest jeszcze widno.
Czy na serio chcesz mieć latem ciemno o 20 ? a rano mieć widno mimo, że rano się siedzi w pracy i słońce ni jak nie jest mi potrzebne ?

25.10.2018, 21:02

Arku z geografii pała ci się należy. Naturalnym czasem dla Polski jest czas zimowy, więc jeśli już tak bardzo nie chcecie zmian bo przez to przestawienie godziny w nocy z soboty na niedzielę świat staje na głowie (swoista paranoja, bo to ułatwia życie i zimą i latem), to trzeba zastosować normalność dla naszej długości geograficznej czyli czas zimowy ... koniec i kropka. No ewentualnie wprowadzić stały czas letni dla mieszkańców Polski od 22,5 stopnia długości geograficznej wschodniej na wschód, czyli np. dla mieszkańców Białegostoku. Jak się bawić to się bawić.

25.10.2018, 19:12

geograf czy ty choć trochę myślisz ? Wolisz latem aby o 20 było ciemno ? Wolisz aby latem widno robiło się o 2:30 i te kilka godzin światła słonecznego abyśmy tracili podczas snu?
Wole aby rano było ciemno kiedy wszyscy są w pracy lub szkole niż ma być ciemno o 16 jak się wraca do domu. Myśl trochę !

25.10.2018, 19:12

geograf czy ty choć trochę myślisz ? Wolisz latem aby o 20 było ciemno ? Wolisz aby latem widno robiło się o 2:30 i te kilka godzin światła słonecznego abyśmy tracili podczas snu?
Wole aby rano było ciemno kiedy wszyscy są w pracy lub szkole niż ma być ciemno o 16 jak się wraca do domu. Myśl trochę !

25.10.2018, 14:18

Mam nadzieję że NIE

25.10.2018, 13:19

mam nadzieje ze nie a jak juz to zostawic yulko i wylaczanie CZA ZIMOWY czlyi teraz zmieniamy i koniec ale nie zgadfzam sie na lewacki zgnily poosrany czas letni, nie mam zamiaru pol dniowki pracowac w nocy, ludzie pracuja na 5 i 6 rano nie jak biurowcy tylko na 8-10 a przy czasie letnim w grudniu styczniu bedzie ciemno do 9 rano pomyslcie o waszych dzieciach ktore przez pol roku beda do szkoly wstawaly oz morku jak ma zostac jeden czas to dla POslki tylko i wylczanie prawdziwy czss loencfzny czyl iZIMOWY!

25.10.2018, 11:52

Duch Święty .