Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami Rewia Sztuki Ludowej w Drzewicy. Uczestnicy prezentowali scenki z życia dawnej wsi [fotorelacja]

Dag, Centrum Wolontariatu
DRZEWICKIE CENTRUM WOLONTARIATU "OFIARNA DŁOŃ"
W Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyła się czwarta edycja przeglądu kół gospodyń wiejskich działających na terenie gminy Drzewica pod nazwą „Rewia Sztuki Ludowej Drzewica 2018”. Przypominamy, co się działo podczas tej dorocznej imprezy.

W Regionalnym Centrum Kultury podczas Rewii Sztuki Ludowej można było podziwiać regionalne stroje, ozdoby, potrawy, obrzędy, pieśni i tańce ludowe. Do udziału w przeglądzie zgłosiło się pięć grup: Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Radzicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Strzyżowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Idzikowicach oraz Stowarzyszenie „Moje Tradycje i Innowacje” w Żardkach.

- Wszystkie koła włożyły bardzo dużo pracy przygotowując tradycyjne potrawy lokalne, wytwory rękodzieła ludowego oraz występy artystyczne do konkursu - relacjonuje organizator imprezy, czyli Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. - Licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście mieli okazję podziwiać stoiska wystawiennicze, na których królowały ozdoby, wyploty, tkaniny, hafty i koronki.

Część artystyczno - estradowa odbyła się w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej. Rewię zainaugurował występ zespołów "Mali Drzewiczanie" i „Drzewiczanie” pod opieką Aliny Szymańskiej. Gości przywitał DCW „Ofiarna dłoń” Dominika Niemirskiego, który przybliżył cele, jakie przyświecają organizacji imprezy.

- Celem wydarzenia jest wzbogacenie oferty kulturalnej województwa łódzkiego oraz pielęgnowanie i rozwój polskiej tradycji kulturowej w województwie łódzkim poprzez prezentowanie lokalnego i regionalnego dorobku kultury - mówił podczas przeglądu. - W roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości cel ten nabiera wyjątkowego znaczenia. Dziś z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że naszą niepodległość zawdzięczamy m.in. silnemu przywiązaniu do tradycji, obrzędów i obyczajów, które były pielęgnowane przez naszych przodków. To między innymi aktywna działalność kół gospodyń wiejskich na przestrzeni tych 100 lat przyczyniła się do odbudowania kultury i tożsamości w polskim narodzie. - podkreślił prezes.

Głos zabrał także Burmistrz Gminy i Miasta w Drzewicy Janusz Reszelewski, który pogratulował organizatorom wspaniałego przedsięwzięcia kultywującego tradycje ludowe. Po przemówieniach na scenie RCK rozpoczęły się prezentacje artystyczne kół gospodyń wiejskich.

Każda grupa wykonała program, na który składała się tradycyjna pieśń oraz scenka z życia dawnej wsi. Na scenie zaprezentowano: przybycie dyngusiarzy, pranie, kopanie ziemniaków, swaty oraz wesele. Wszystkie występy, a wcześniej i dania oceniało jury, w skład, którego weszli przedstawiciele instytucji sprawujących patronat merytoryczny nad imprezą: dr Marcin Piotrowski - Polskie Towarzystwo Ludoznawcze - Oddział w Łodzi, dr Damian Kasprzyk - Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, Aleksandra Żytnicka - Muzeum Wsi Radomskiej, Andrzej Białkowski - Łódzki Dom Kultury, Lidia Świątek-Nowicka - Muzeum Regionalne w Opocznie, etnograf Stanisława Dłużewska-Pawlik oraz kulturoznawca Krzysztof Kowalski.

Gdy komisja udała się na naradę, widzowie obejrzeli gościnny występ artystów ludowych spoza gminy Drzewica. Gościem święta sztuki ludowej w Drzewicy było Koło Gospodyń Wiejskich z Dęby (gm. Poświętne), które zachęciło widzów do wspólnej zabawy. Finałem Rewii było wręczenie podziękowań i nagród dla kół gospodyń wiejskich, które wzięły udział w przeglądzie.

Podobnie jak w ubiegłym roku jury postanowiło uhonorować wszystkich uczestników, podkreślając wysoki poziom i ogrom pracy włożony przez koła. Każdy podmiot otrzymał bon finansowy oraz nagrody rzeczowe – książki i publikacje. Uroczystej dekoracji dokonała komisja konkursowa z udziałem Burmistrza Gminy i Miasta w Drzewicy Janusza Reszelewskiego, Prezesa DCW „Ofiarna dłoń” Dominika Niemirskiego oraz dyrektora RCK Aliny Szymańskiej.

Organizatorzy podziękowali gospodyniom za wielkie zaangażowanie, zapraszając na kolejną, przyszłoroczną edycję imprezy. Nie zabrakło również podziękowań dla Prezesa DCW „Ofiarna dłoń” Dominika Niemirskiego, który jest pomysłodawcą wydarzenia. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Starosta Powiatu Opoczyńskiego Józef Róg, Burmistrz Gminy i Miasta w Drzewicy Janusz Reszelewski oraz Prezes Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Rewia Sztuki Ludowej Drzewica 2018 została zrealizowana przez Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” w ramach zadania publicznego dofinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego oraz przy wsparciu Gminy i Miasta Drzewica a także Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto