Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tereny pod kopalnię "Złoczew" i okolice. ZDJĘCIA z lotu ptaka

ryb, ts
Tereny przyszłej odkrywki węgla brunatnego Złoczew z lotu ptaka
Tereny przyszłej odkrywki węgla brunatnego Złoczew z lotu ptaka Fot. Tadeusz Sobczak
Jeśli powstanie kopalnia węgla brunatnego "Złoczew" z powierzchni ziemi zniknie wiele miejscowości i rozległe tereny w dużym stopniu użytkowane rolniczo. Zobaczcie w galerii zdjęcia z lotu ptaka obszaru planowanej odkrywki oraz jej bezpośredniego otoczenia.

Złoże węgla brunatnego „Złoczew” rozciąga się pasem o szerokości 1000-1500 m na przestrzeni ok. 10 km. Węgiel zalega na głębokości ok. 300 metrów. Zasobność złoża szacuje się na 600 mln ton. Zdecydowana większość pokładów surowca znajduje się w granicach gminy Złoczew. Zwałowisko zewnętrzne zaplanowano na obszarze gminy Ostrówek. Jeśli kopalnia powstanie, w trakcie jej eksploatacji nieodwracalnie przekształcony zostanie obszar o powierzchni 6 tys. hektarów. W przeważającej części są to obecnie grunty orne. Z powierzchni ziemi zniknie ponad 30 wsi i ich przysiółków, a koryto rzeki Oleśnica zostanie przesunięte o kilka kilometrów.

W galerii prezentujemy zdjęcia obszaru planowanej odkrywki i jej bezpośredniego otoczenia. W pierwszej części widzimy okolice Emilianowa i Koźlina, następnie lot przebiegał nad wsią Chojny i dalej skręcał w stronę Okalewa i Stolca. Zdjęcia zostały wykonane przed kilku laty z pokładu samolotu Grzegorza Glińskiego ze Złoczewa, któremu dziękujemy za pomoc, cierpliwość i bezpieczny lot.

Jest jednak coraz mniej prawdopodobne, że dojdzie do budowy kopalni, która miałaby zasilać elektrownię w Bełchatowie. Szanse na odsłonięcie kolejnego złoża węgla brunatnego radykalnie zmalały w wyniku silnej unijnej presji na transformację energetyczną w krajach członkowskich.

"Spójrzmy na twarde dane. To bardzo kapitałochłonna inwestycja, na którą żadna instytucja finansowa nie udzieli PGE kredytu. Natomiast wzrost kosztów emisji dwutlenku węgla sprawia, że inwestycje w węgiel i eksploatacja aktywów węglowych stają się nieopłacalne. Ponadto w przypadku rozpoczęcia inwestycji w Złoczew zablokowana zostanie możliwość skorzystania przez region łódzki ze środków unijnych na transformację. Pytanie też do mieszkańców, czy chcą kolejnej odkrywki, czy rozwoju regionu w kierunku ekologicznym, z czystymi, zielonym miejscami pracy" – mówił w niedawnym w wywiadzie dla „Dziennika Łódzkiego” Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna SA.

Pierwsze prace badawcze dotyczące rozpoznania złoża „Złoczew” prowadzono w latach 60. i 70. XX w. Rzeczywistą działalność na projektowanym terenie górniczym Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie rozpoczęła w grudniu 2010 r., kiedy wykonała pierwszy rozpoznawczy otwór geologiczno-inżynierski pod zwałowisko. W 2015 r. opracowany został raport oddziaływania kopalni na środowisko. Aktualnie bełchatowski koncern PGE GIEK czeka na wydanie koncesji na eksploatację złoża, a także rozpatrzenie odwołania od decyzji środowiskowej.

Tereny przyszłej odkrywki węgla brunatnego Złoczew z lotu ptaka

Tereny pod kopalnię "Złoczew" i okolice. ZDJĘCIA z lotu ptaka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto