Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Św. Antoni z Padwy patronem Tomaszowa i powiatu. Jednogłośne decyzje radnych miejskich i powiatowych

Andrzej Wdowski
Św. Antoni z Padwy patronem miasta i powiatu
Św. Antoni z Padwy patronem miasta i powiatu Andrzej Wdowski
Radni Rady Miejskiej w Tomaszowie Maz. i radni Rady Powiatu Tomaszowskiego na dzisiejszej (11 czerwca) wspólnej nadzwyczajnej sesji, która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, wyrazili wolę ustanowienia Świętego Antoniego z Padwy patronem miasta Tomaszowa Maz. i powiatu tomaszowskiego. Stosowne w tej sprawie uchwały przyjęli jednogłośnie.

W sesji udział wzięli m.in. ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, biskup Piotr Turzyński, przedstawiciel biskupa radomskiego i ks. kanonik Tomasz Bojanowski, przedstawiciel biskupa łowickiego. Obecni byli też przedstawiciele duchowieństwa tomaszowskich parafii oraz parafii sąsiednich.

Wśród gości byli także przedstawiciele władz samorządowych zaprzyjaźnionych miast, powiatów i sąsiednich gmin.

Sylwetkę patrona Świętego Antoniego z Padwy przedstawili prezydent Tomaszowa Maz. Marcin Witko, starosta tomaszowski Mirosław Kukliński oraz arcybiskup Marek Jędraszewski i biskup Piotr Turzyński.

Metropolita łódzki wyraził zadowolenie z decyzji radnych miejskich i powiatowych, i zapewnił zebranych o swoim zaangażowaniu w dalsze działania, by wolę tomaszowskich radnych zaakceptował Episkopat Polski i najwyższe władze kościelne w Watykanie.

Prezydent Marcin Witko, przedstawiając patrona Świętego Antoniego z Padwy powiedział:

Imię Antoni pojawiło się na ziemi tomaszowskiej wraz z przybiciem rodu Ostrowskich hrabiego Tomasza i jego syna Antoniego. To Antoni w nowo powstałym ośrodku przemysłowym, który na cześć swojego ojca nazwał Tomaszowem, zobowiązał się także aktem notarialnym wybudować dla społeczności katolickiej kościół pw. Św. Antoniego, swojego osobistego patrona. Budowa pierwszego kościoła zaczęła się w latach 20tych XIX
wieku. Nie danym było jednak hr Antoniemu Ostrowskiemu wybudować kościoła ku czci swojego patrona. Wypadki polityczne, wybuch powstania listopadowego, czynny udział hrabiego i jego synów – musiał uciekać za granicę, a dobra jego skonfiskowano - uniemożliwiły mu to zadanie.

Dopiero jego syn Stanisław w roku 1848 podjął na nowo myśl o budowie kościoła Św. Antoniego. Dzieło budowy zostało w sposób oficjalny rozpoczęte od uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego a datę tej
uroczystości ustalono na dzień 13 czerwca 1862 roku, który był jednocześnie dniem Św. Antoniego – patrona kościoła i zarazem patrona św. p. Hrabiego Ostrowskiego. Uroczystość ta zgromadziła przedstawicieli
świeckich i duchownych z całej okolicy. Święty Antoni wciąż przenika do codzienności naszego miasta i powiatu za przyczyną jego mieszkańców zgromadzonych wokół kościoła jego imienia, będącego w centrum miasta.
Wielu nawiedza to miejsce prosząc o rozmaitą pomoc, zawierzając swoje troski i zmartwienia.

Podjęcie uchwały zmierzającej do ustanowienia świętego Antoniego patronem miasta jest aktem nie tylko religijnym
mającym odpowiedzieć na oczekiwania religijne mieszkańców, ale także swego rodzaju uhonorowaniem założyciela naszego miasta Antoniego Ostrowskiego. Burzliwe dzieje naszego kraju nie pozwoliły na dopełnienie pragnienia serca tj. wybudowania kościoła pod takim wezwaniem. Dokonało się to dopiero później przez jego syna.

Przedmiotowa uchwała rady miejskiej wpisuje się doskonale w dopełnienie dzieła rozpoczętego przez
tego wielkiego polaka, tomaszowianina, patriotę, mieszkańca naszej ziemi i jest zwieńczeniem dzieła, które on rozpoczął. Dodatkowo wpisuje się w piękną datę 185 rocznicy nadania naszemu miastu praw miejskich, a dzieje
się to proszę państwa w roku św. Jana Pawła II, który w naszym mieście zajmuje również miejsce szczególne.

O Świętym Antonim, który jest znany we wszystkich zakątkach ziemi można mówić wiele. Jednak najlepszym
uzasadnieniem projektu uchwały niech będzie kilka myśli św. Antoniego Padewskiego.

Rozum był wcześniej niż książki, kto więc swój rozum wzbogaca doświadczeniem ten czerpie z samego źródła mądrości.

Nie chcę osądzać tego grzesznika bo albo byłem albo jestem albo mogę być takim jak on.

Są 2 rzeczy które powinny naprowadzić nas pokorę: ubóstwo naszego istnienia oraz szybko uciekające życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto