Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skatepark, geopark i ścieżki pieszo-rowerowe. W Sławnie realizowany jest największy projekt turystyczny w Łódzkiem FOTO

Andrzej Wdowski
Skatepark, geopark i ścieżki pieszo-rowerowe powstają w Sławnie
Skatepark, geopark i ścieżki pieszo-rowerowe powstają w Sławnie LKK/UG
Największy projekt turystyczny w województwie łódzkim realizowany jest aktualnie na terenie gminy Sławno. Jego całkowita wartość wyniesie 10,4 mln zł. Projekt obejmujący budowę obiektów turystycznych pozwalających na wykorzystanie i wyeksponowanie walorów przyrodniczych i kulturowych gminy otrzymał ponad 7 milionów złotych unijnego dofinansowania.

Największy do zagospodarowania turystycznie obszar będzie przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Powstanie tu nowy obiekt, w którym mieścić się będzie Centrum Informacji Turystycznej z minisalą konferencyjną. W budynku będzie również wypożyczalnia rowerów, rolek, deskorolek. Powstanie tutaj także atrakcyjny skatepark, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Zaprojektowana została również ścieżka „NATURA”, na której będzie można sprawdzić swoje umiejętności sportowe. Wszystko zostanie połączone ciągiem ścieżek pieszych oraz rowerowych.

Skatepark, choć nie do końca jest jeszcze gotowy, to już jest testowany przez młodych kolarzy LKK LUKS Sławno, którzy z niecierpliwością czekają na zakończenie wszystkich prac. Obiekt nabiera coraz realniejszych kształtów i cieszy oko nie tylko sportowców, ale również mieszkańców Sławna.

Oprócz skateparku jedną z największych atrakcji projektu będzie Geopark, który powstanie przy kamieniołomie Owadów - Brzezinki.

To właśnie tu przed piecioma laty w kamieniołomie należącym do firmy Nordkalk znaleziono m. in. szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura (latającego gada), bardzo liczne okazy ryb, zarówno chrzęstnoszkieletowych jak i promieniopłetwych, liczne okazy nowych dla nauki gatunków skrzypłoczy, szczątki niewielkich morskich gadów, rzadkie amonity, a także lądowe owady (np. ważki, żuki i koniki polne).
Dodatkowo udało się zarejestrować zapis kopalny pierwszego polskiego tsunami.

Skamieniałości sprzed 148 mln lat odkrył nieżyjący już dr Adrian Kin, który po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w 2012 roku w wieku 33 lat.

Olbrzymie zmiany zajdą także w centrum Sławna

Przebudowany zostanie obecny przystanek. Nadana mu zostanie nowoczesna forma architektoniczna oraz wyposażony będzie w interaktywną tablicę, stanowiąc tym samym Punkt Informacji Turystycznej w gminie. Atrakcją będzie także nowoczesna podświetlana fontanna. Zaplanowano również zagospodarowanie terenu przy miejscowym kościele. Plac będzie wyłożony nową kostką, a dopełnieniem będą liczne nowe drzewa.

- Projekt dotyczy właściwie trzech sąsiadujących ze sobą miejsc, które zyskają nowy wizerunek i zmienią się nie do poznania - podkreśla Tadeusz Wojciechowski, wójt gminy Sławno. - Dzięki niemu gmina zyska nowy blask i kilka niewątpliwych atrakcji, które z pewnością przyciągną turystów na nasz teren. A o to w tym projekcie chodzi.

Projekt ma być zakończony w sierpniu tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto